Първоначалните молби за помощи при безработица в САЩ са се увеличили през миналата седмица, сочат нови данни, цитирани от Bloomberg.
Заявленията са нараснали с 11 000 до 219 000 през седмицата, приключила на 1 февруари. Прогнозата в анкета на Bloomberg сред икономисти беше за 213 000 молби.
Все пак равнището на първоначалните молби за помощи остава в съответствие с нивата отпреди пандемията от Covid-19, а вчера данните за заетостта в частния сектор на ADP Research показаха здравословен темп на наемане през януари. Това съответства на пазара на труда, който председателят на Федералния резерв Джером Пауъл определи миналата седмица като „доста стабилен“.
Продължаващите молби за помощи след първата седмица на безработица са нараснали до 1,89 млн. през седмицата, приключила на 25 януари, според доклад на Министерството на труда от четвъртък.
Отделен доклад показа, че производителността на труда в САЩ е нараснала с устойчив темп през четвъртото тримесечие на 2024 г.
Производителността, или произведената от служителите извън селскостопанския сектор продукция на час, се е повишила с 1,2% на годишна база след увеличението от 2,3% през периода юли-септември, сочат данни на Бюрото за трудова статистика. За цялата минала година производителността е нараснала с 2,3% - най-много от 14 години насам, като се изключи рязкото увеличение по време на пандемията през 2020 г.
Според компанията за аутплейсмънт Challenger, Gray & Christmas през януари работодателите в страната са обявили почти 50 000 съкращения - най-ниският брой за първия месец на годината от 2022 г. насам, което само по себе си е рекордно ниско ниво.
Възможно е броят на уволненията обаче да се повиши през този месец. През изминалата седмица няколко водещи компании заявиха, че планират да намалят персонала си, включително Workday, General Motors и Estée Lauder.