Създаването на нови работни места в САЩ през януари е по-слабо от очакваното, сочат нови данни, цитирани от Bloomberg.
Заетите извън селскостопанския сектор са се увеличили само със 143 хил. през месеца, което е доста под отчетените 307 хил. през декември, съобщи Бюрото за трудова статистика в петък. Прогнозата на Dow Jones беше за ръст със 169 хиляди.
Същевременно равнището на безработица в страната се е понижило до 4%.
Средното почасово заплащане се е повишило с 0,5%, след като през декември нарасна с 0,3%. Заплатите са се увеличили с 4,1% през 12-те месеца до януари след ръст от 4,1% месец по-рано.
Докладът отразява първото преброяване на работните места, откакто президентът Доналд Тръмп встъпи в длъжност на 20 януари с планове за намаляване на данъците, стимулиране на растежа и изравняване на условията за търговия в световен мащаб чрез налагане на мита на най-големите търговски партньори на САЩ.
Устойчивостта на пазара на труда е движещата сила на икономическата експанзия и дава възможност на Федералния резерв да направи пауза в намаляването на лихвените проценти, докато централните банкери оценяват въздействието на фискалната, търговската и имиграционната политика на Тръмп, разглеждана от икономистите като инфлационна.
Миналия месец Фед остави без промяна основния си овърнайт лихвен процент в диапазона 4,25%-4,50%, след като го намали със 100 базисни пункта от септември, когато започна цикъла на облекчаване на паричната си политика. През 2022 г. и 2023 г. лихвеният процент беше повишен с 5,25 процентни пункта в опит да се укроти инфлацията.
Инвеститорите очакват ново намаление на лихвения процент през юни.