Основните заплати на работещите в Япония са нараснали с най-бързия темп от 32 години насам, сочат нови данни, цитирани от Bloomberg.
През януари базовото възнаграждение се е увеличило с 3,1% спрямо същия период на миналата година, което е най-големият ръст от октомври 1992 г. насам, съобщи Министерството на труда в понеделник. Освен това по-стабилният измерител на тенденциите в заплащането, при който се изключват бонусите и извънредният труд, показва, че заплатите на работещите на пълно работно време са нараснали с 3%, надхвърляйки този праг за първи път от юли насам.
Растежът на номиналните парични възнаграждения се е забавил през януари до 2,8% спрямо предходната година - резултат, който не отговаря на прогнозата на икономистите за 3%. Данните подчертават силното влияние на ценовия растеж, тъй като реалните парични доходи са спаднали с 1,8%. Това е най-голямото понижение от март 2024 г. насам и е под очакванията на анализаторите за отстъпление от 1,6%.
Данните показват, че основните тенденции в заплащането в Страната на изгряващото слънце остават стабилни, въпреки че служителите продължават да усещат, че бюджетите им са свити заради упоритата инфлация. Поради това докладът от понеделник подкрепя тенденцията за постепенно повишаване на лихвените проценти от страна на Японската централна банка (ЯЦБ).
През януари паричният орган повиши основния си лихвен процент до 0,5%, като се очаква на заседанието си следващата седмица Управителният съвет да задържи паричната си политика без промяна. Според повечето икономисти следващото повишение на лихвите ще се случи през лятото, но някои от тях предвиждат такова още на 1 май.
Очаква се годишните преговори за заплатите между синдикати и работодатели да приключат по-късно тази седмица. Миналата седмица японските работници под егидата на най-голямата група профсъюзи „Ренго“ поискаха най-голямото увеличение на възнагражденията от 1993 г.