България е сред страните в Европейския съюз (ЕС) с най-малко свободни работни места. Равнището им възлиза на 0,9% за второто тримесечие на година, сочат данни на Европейската статистическа служба, публикувани в понеделник.
През периода от април до юни нивото на свободни работни места в еврозоната е било 2,2%, което представлява спад спрямо отчетените 2,4% през първото тримесечие на 2025 г. и регистрираните 2,6% през второто тримесечие на 2024 г. Равнището на свободни работни места в Европейския съюз (ЕС) е било 2,1% през второто тримесечие на 2025 г., което представлява спад в сравнение с 2,2% през периода от януари до март и от 2,4% през второто тримесечие на миналата година.
Сред държавите, за които има сравними данни, най-високите равнища на свободни работни места са отчетени в Нидерландия (4,2%) и Белгия (3,9%), следвани от Австрия (3,4%), Кипър (3,3%) и Малта (3,2%). Най-ниските равнища са наблюдавани в Румъния (0,6%), Испания и Полша (по 0,8%), следвани от България (0,9%).
В сравнение със същото тримесечие на предходната година процентът на свободните работни места се е увеличил в 5 държави членки на ЕС, останал е стабилен в 3 от тях и е намалял в общо 19 страни. Увеличения са наблюдавани в Кипър ( с 0,3 процентни пункта), Литва и Малта (0,2 процентни пункта), следвани от България и Естония (0,1 процентни пункта). Най-голямо намаление е отбелязано в Гърция (с 0,9 процентни пункта), Финландия (0,7 процентни пункта), следвани от Германия и Австрия (по 0,6 процентни пункта), сочат още данните на Евростат.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 9 месеца До: khao ... пусни обява за зидар и за общак (такъффф дето качва торбите с цимент по етажите) за 1250лв на месец и виж колко човека ще ти се обадят . пробвай в некой от безплатните сайтове , виж сам резултата ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: гъбко.. Строителство е сектор който се влияе от търсенето, а ти не е вечно. Трагичното е че този сектор и военната промишленост са основните стълбове на икономиката. Други няма. Та когато търсенето на кредити за покупката на имоти секне ще разбереш колко неустойчива е една икономика крепяща се на непродуктивен сектор като строителство за частни нужди. Ти отклонява ресурси от сектори с висока добавена стойност които в България са МНОГО слабо развити отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: гъбко 2500-3500 взимат МНОГО МАЛКО ХОРА и това е БРУТО.Секторите, които създават стойност у нас, са: селското стопанство, преработващата промишленост, добивната промишленост и строителството. Всъщност в тези сектори заплатите са между 1600 и 2000 лева. Това е равнището на брутни заплати у нас. Това е, което е достигнато в България като равнище на производителност. Това е, което състоянието на нашата икономика, на развитие на технологията у нас, на производителността на труда, дава отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: cyclop ... напротив търсят се в строителството колкото искате работници . защо не се фанете кофражист например ?! или заварчик ?! в Софето е около 3500 заплатата чисто !! ами седите целодневно в сайта и се упражнявате в/у елетричките , без въобще да сте карали електричка , като имам съмнения , че дори не притежавате кола (вероятно имате паметник на четири колела подпрян на тухли дето да му се радвате) ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца "България е сред страните с най-малко свободни работни места в ЕС" Това говори за слаба автоматизация и рентабилност на работния процес. Освен това за момента е така но няма да е за дълго така . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: гъбко "...по 2500-3500лв" ...тук леко предобри, посмали малко! ;) .. може би на половината отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: 0pk ... идват тия , дето не ги мързи да работят . тук взимат по 2500-3500лв , което е около 10 пъти повече , отколкото в руZZийски мир ... :))) ... и второ , тези дето не им се умира за руZZийски мир ... вие као един истински радетел на руZZийски мир и подметка на руZZийският ботуш , защо не идете да сглобявате с децата дронове в някой завод в любимата ви руZZийка ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца Работници не търсим, а нигери ще внасяме отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: гъбко викаш идват тия къде вече и в Русия не ги щат? :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: cyclop ... основно от республиките идват , теб това кво ти пречи ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар