IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Росен Христов: България не се отказва от предоговаряне на Плана за възстановяване

Той обаче призна, че процесът протича трудно и предстои нова среща след 3 седмици

20:30 | 28.03.23 г. 1
Автор - снимка
Създател
Министърът на енергетиката Росен Христов. Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС
Министърът на енергетиката Росен Христов. Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС

България не се отказва от предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост с Европейската комисия (ЕК), заяви министърът на енергетиката Росен Христов след заседанието на енергийните министри в Брюксел, цитиран от БНР. Той обаче призна, че процесът протича трудно и предстои нова среща след 3 седмици.

Христов заяви, че позицията на ЕК се дължи на поетите ангажименти от предишното правителство.

"Както беше очаквано, срещнахме твърдо становище, че няма да е лесно да предоговорим плана - най важната причина е категоричността, с която предишното редовно правителство е подписало документа, без да направи необходимите анализи и да приеме ангажименти, които са изпълними", изтъкна енергийният министър

По думите му ангажиментът за 40% намаляване на емисиите от въглищните електроцентрали - изброеният списък от 14-15 обекта, представлява основна пречка. „Това е главното, което трябва да предоговорим, тъй като, както анализите показаха, за нас това е неизпълнимо. Тоест, ако го изпълним, трябва да затворим мощности, ако ги затворим - имаме несигурност в електроснабдяването и пропуснати печалби. Така че, за да компенсираме това, ние трябва да покажем алтернативи, тоест преминаване по-ускорено към възобновяеми източници на енергия, някакъв план за декарбонизация на най-старите въглищни електроцентрали, което също е в наш интерес", каза Росен Христов.

Какъв е шансът за предоговарянето на плана?

"Те не могат да ни накарат да изпълним нещо, което застрашава интересите на страната, но най-простата логика е: Ако вие искате да се откажете, друго не ни остава, освен ние също да се откажем. Тоест няма да финансират проектите, което нито те, нито ние искаме. Знам, че ние можем да представим това, което те искат, знам, че ще е изключително трудно, тъй като има голямо изоставане - програмният период е до 2026 г., вече са минали доста месеци и години, останалите държави са много по-напред. Тоест ние в момента трябва да убедим Еврокомисията, че имаме програми и те се стартирали. И заслужаваме по такъв интензивен начин да ни дадат възможност да наваксаме“, посочи Христов.

Според него това, което предстои в следващите 3 седмици, са преговори със синдикати, местни общности, тоест всички конкретни проекти да се подпишат в рамките на споразумения, меморандуми. „Тоест неща, които да имат тежест пред ЕК", коментира енергийният министър във връзка с ангажиментите при предоговаряне на ПВУ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:19 | 28.03.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 0
borisovaaaaaaa
преди 1 година
България трябва да наблегне на изграждането на газова инфраструктура още... и на собствен добив на газ, а залежи има много, колкото щеш... но държавата мълчи по тази тема, незнайно защо!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още