IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

След петролното ембарго на ЕС България рязко увеличава производството на горива

През януари изнeсените количества безоловен бензин се удвояват, сочат данните на НСИ

12:19 | 03.04.23 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

В първият месец след като влезе в сила забраната за внос на руски петрол в ЕС, България записва рязко увеличение на производството на горива, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2023 година в страната са произведени 318 хил. тона дизел, което е ръст от 23,3% на годишна основа и от почти 30 на сто спрямо декември.

Производството на безоловен бензин достига 165 хил. тона, или ръст от 13% на годишна и от почти 6% на месечна база. Доставките на бензин на вътрешния пазар намаляват драматично - със 77% на месечна база до 10 хил. тона заради удвоеното количество на износа през януари, сочат още данните на статистиката. На годишна база спадът е от почти 76 на сто.

По-голямата част от произведения дизел обаче е реализиран на българския пазар - 222 хил. тона, което е намаление от малко под 7 на сто, но годишна база има ръст от 23 на сто.

От 5 декември 2022 година страните от ЕС забраниха вноса на петрол от Русия през морските терминали с едно единствено изключение - България. Русия все още може да доставя петрол през тръбопровода "Дружба", от което се възползват Унгария, Чехия и Словакия. От 5 февруари 2023 година влиза в сила и забраната за внос на руски горива, а за България отново има предвидено изключение - страната ни може да изнася дизел за Украйна.

Енергийната статистика показва още намаление на произведената електроенергия през януари - с 14,1% на годишна база до 4,44 тераватчаса. Доставките на вътрешния пазар също намаляват с 5,8 на сто спрямо януари 2022 година до 3,36 тераватчаса.  

През януари цената на природния газ на европейските пазари започна да се стабилизира и това започна да се отразява в посока надолу и на цената на електроенергията. При понижаването на европейките цени обаче произведената от  въглищните ни централи електроенергия става прекалено скъпа.

През януари 2023 година намаляват доставките на природен газ - с 32,8% на годишна база до 260 млн. куб. метра. По данни на "Булгаргаз" в първите месеци на годината има намаление на потреблението на газ заради топлото време и производствени аварии в един от най-големите индустриални потребители - "Неохим". Високата цена на газа през лятото на 2022 година пък накара много компании да намерят алтернативи на природния газ.

От НСИ отбелязва още намаление на добива на твърди горива - с почти 16% на годишна база до 3,04 млн. тона. Част от тези количества са били предназначени за износ - доставките на вътрешния пазар достига 2,91 млн. тона. Това е намаление от почти 21% спрямо януари 2022 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:19 | 03.04.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

4
rate up comment 3 rate down comment 14
zelka007
преди 1 година
До: Tikva007... тцъ , това всичкото е от рассийски смеси , а нафтата е за Украйна ... :))) ... да им е сгода да плющът рашибозуците по нефелните каски ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 3
valentino29
преди 1 година
ОПЕК+,май са намалили добивите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 6
Tikva007
преди 1 година
Това всичкото с иракски и алжирски нефт, нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 3
danchomentata
преди 1 година
Кво ша ги праи паричния съвет тез петродоларес
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още