IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС и Венецуела готвят проект за улавяне и транспортиране на метан

Планът би помогнал на латиноамериканската страна да намали замърсяването от съоръженията на държавната петролна компания

19:51 | 22.07.23 г.
Снимка: Carolina Cabral/Bloomberg
Снимка: Carolina Cabral/Bloomberg

Венецуела е в ранен етап на преговори с Европейския съюз (ЕС) по план на стойност 1,5 млрд. долара за улавяне на емисиите от метан и изнасянето им за блока под формата на природен газ с помощта на Eni SpA и Repsol SA.

Според запознати лица и документи, видени от Bloomberg, проектът ще използва част от средствата на ЕС по инициативата Global Gateway Initiative за събиране на емисиите от неизползваните петролни кладенци и влошаващата се инфраструктура на Венецуела. След това този газ ще бъде изпращан в Тринидад, където ще бъде втечняван и след това превозван в Европа.

Планът би помогнал на Венецуела, някога един от най-големите производители на суров петрол в света, да намали замърсяването от съоръженията на държавната петролна компания, като същевременно ще засили доставките на природен газ за ЕС на фона на войната на Русия с Украйна.

Според говорител на Европейската комисия (ЕК) обсъжданията все още са на много ранен етап. Първата стъпка ще бъде предпроектно проучване, като все още предстои да бъдат договорени финансовите механизми, добавя говорителят.

Въпреки че не е определена точна начална дата, проектът трябва да бъде готов след около две години. Вицепрезидентът на Венецуела Делси Родригес потвърждава плана, без да предоставя допълнителни подробности. Италианският енергиен гигант Eni, испанската Repsol и френската Etablissements Maurel & Prom SA ще се заемат с част от работата по ремонта на газовите хъбове, заводи и тръбопроводи на Petroleos de Venezuela SA.

Планът включва изграждането на 90-километров тръбопровод, свързващ Венецуела и Тринидад, за около 350 млн. долара, като проучването и изграждането му ще отнемат около 36-48 месеца. PDVSA, Eni, Repsol и Maurel et Prom не са отговорили веднага на запитванията за коментар.

По данни на Международната агенция по енергетика Венецуела е на второ място по интензивност на емисиите на метан сред избраните страни-производителки на нефт и газ, като отстъпва само на Туркменистан. Южноамериканската страна е изгорила и изпуснала около 1,2 кг метан на гигаджаул произведена енергия.

Лидерите на Европейския съюз се стремят да възстановят отношенията си с Латинска Америка в съревнованието за влияние срещу Русия и Китай, но споровете около инвазията на Москва в Украйна възпрепятстват усилията им.

В понеделник ЕС обяви, че до 2027 г. ще инвестира повече от 50 млрд. долара в Латинска Америка и Карибския басейн в областта на чистата енергия, критичните суровини, здравеопазването и образованието. Ръководителят на външните работи на ЕС Жозеп Борел посочи необходимостта от подпомагане на Венецуела за намаляване на емисиите в интервю за El Pais през май.

Венецуела е "една от страните, които произвеждат най-много метан в полза на никого, докато в ЕС имаме нужда от газ", казва Борел пред вестника. "Обмисляме проект, който да позволи този газ да бъде добиван, отвеждан до Тринидад и Тобаго, за да може там да бъде втечнен и изпращан в Европа", допълва той в интервюто.

Още новини четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:51 | 22.07.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още