Белгийският парламент гласува в подкрепа на отмяната на планираното поетапно спиране на ядрената енергия в страната, съобщава Deutsche Welle.
Предложението беше прието със 102 гласа „за“, осем „против“ и 31 „въздържал се“.
„Федералният парламент току-що обърна страницата след две десетилетия блокажи и колебание да проправи пътя за реалистичен и устойчив енергиен модел“, заяви министърът на енергетиката Матийо Биет от партия „Реформаторско движение“. „Това не е просто енергийна реформа; това е решителна стъпка за икономическото, екологичното и стратегическото бъдеще на нашата страна“, добавя той.
През 2003 г. Белгия прие закон за постепенно премахване на ядрената енергия. Той постановява, че атомните електроцентрали трябва да бъдат затворени най-късно до 2025 г., като същевременно забранява изграждането на нови реактори.
През 2022 г. Белгия отложи постепенното спиране с 10 години, като обяви планове да използва по един реактор във всяка от двете си централи като резервен вариант поради енергийната несигурност, предизвикана от войната на Русия в Украйна.
Белгийското коалиционно правителство, водено от консерваторите под ръководството на премиера Барт де Вевер, започна своя мандат през февруари.
Предишното коалиционно правителство включваше екологичните партии „Еколо“ и „Зелените“, като и двете се противопоставиха на отмяната на постепенното премахване на ядрените мощности.
В момента Белгия разполага с две атомни електроцентрали, и двете управлявани от френската енергийна компания Engie.
Според Международната агенция по енергетика (МАЕ) ядрената енергия представлява около 40% от енергийния микс на Белгия.
Междувременно Нидерландия и Швеция планират да построят нови атомни електроцентрали, докато италианското правителство отвори вратата за завръщане към ядрената енергетика по-рано тази година.
От своя страна Германия пое през 2011 г. ангажимент за спиране на ядрените централи на фона на катастрофата при АЕЦ „Фукушима“ в Япония.
Според резултатите от анкета, публикувана през април, 55% от германците подкрепят промяна в ядрената политика.
Ръководителят на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси заяви в края на 2024 г., че завръщането на Германия към ядрената енергетика би било „логично“.