Ние, като държава, оказва се, сме прекалено богати, защото можем всяка година да дадем за обезщетение 20-30 млн. лв., а не можем да предвидим 10-12 млн. лв. за експерименти, които биха предотвратили градушки, резки извалявания, но и липса на вода през летния сезон. Това каза пред БНР адвокатът по земеделско право и бивш председател на Комисията по земеделие в НС от ИТН Пламен Абровски.
Той конкретизира с примери за различни подходи, като единият вариант е в сезона на градушките да се прави контролирано изваляване, а другият – да се започне контролирано изваляване в есенно-зимния и зимно-пролетния сезон. Това би довело и до решаване на проблема с напояването през летния сезон.
„Според мен е назрял моментът да преосмислим противоградовата си концепция като държава“, каза той. Абровски обясни, че системата за борба с градушките е статична в Северозападна България, а в Североизточна се защитава със самолетен способ. Засега обаче се работи само и единствено с градоносните облаци.
Абровски коментира, че постоянната промяна на климата и покачването на средните температури означава, че има зараждане на условия за градушки в територии, в които преди са падали изключително рядко.
„Имаме нужда нашите политици да бъдат малко визионери и да започнат да гледат не за догодина, а да осъзнаят, че живеем в променящ се свят и да поставят основите на това, което ще се случи след 10 години“, каза още той.
преди 2 месеца Засреахователите да плащат 10-12 милиона вместо 20-30. Държавата с какво е длъжна на частни дружества? Не съм съгласен да поемам всичко аз,а някой друг да печели само накой гръб. отговор Сигнализирай за неуместен коментар