Европейската комисия (ЕК) планира да въведе квоти за „Произведено в ЕС“ и етикети за въглеродни продукти, докато се опитва да съживи закъсалите производители, като същевременно постига целите за климата.
Предложенията са изложени в проект на споразумение за чиста промишленост на Комисията, с което Politico разполага. Предвижда се документът да бъде представен на 26 февруари 2025 г. Споразумението предлага обединяване на голямата стратегия на изпълнителната власт на ЕС за декарбонизиране и съживяване на тежката промишленост, като посочва стъпките, които ЕК планира да предприеме през следващите години, посочва медията.
Планът излиза в несигурен политически момент. Европейските производители в сектори като стомана и цимент казват, че прекомерната бюрокрация и високите разходи за енергия ги оставят неспособни да се конкурират със САЩ и Китай. Изостряйки проблема, както Вашингтон, така и Пекин харчат щедро за своите компании, като по-специално новият президент на САЩ Доналд Тръмп използва реториката „Купувайте американско“.
Сега ЕС иска да инжектира доза „Купувайте европейското“ в собствените си усилия в областта на климата.
Стратегията на изпълнителната власт на ЕС включва шест стълба: понижаване на цените на енергията, създаване на търсене, стимулиране на инвестициите, осигуряване на достъп до ключови материали, работа върху глобални партньорства и преквалификация на работниците. Целта е да се представи на европейската индустрия по-силен бизнес аргумент за климатични инвестиции и чисти технологии, особено в енергоемките сектори.
Проектът поставя мерките за стимулиране на търсенето на „Произведени в Европа“ стоки, щадящи климата, в основата на Споразумението за чиста промишленост. Това потвърждава съществуващата цел да се направят 40% от ключовите компоненти на ЕС за чисти технологии в рамките на блока.
За тази цел Комисията иска да определи квоти, за да гарантира, че правителствата и другите публични органи купуват такива стоки.
Сделката за чиста промишленост предвижда както „минимални изисквания за местно съдържание“, така и „критерии за устойчивост“, всички определени от законодателството, което предстои да излезе по-късно тази година. В проекта също така се казва, че Комисията ще преразгледа правилата за обществени поръчки на ЕС през 2026 г., за да „направи европейските критерии за преференции структурна характеристика“ за „стратегическите сектори“.
Правилата няма да важат само за обществените поръчки. Критериите ще бъдат разширени за да се стимулират и частните поръчки чрез различни мерки, като стандарти за емисии въглероден диоксид, базирани на жизнения цикъл, посочва се в проекта.
Друга идея в плана са нови продуктови етикети за индустриални стоки, които да показват колко затоплящ планетата въглероден диоксид е бил отделен в производствения процес.
Комисията обещава да разработи такива етикети в законодателството по-късно тази година. Въвеждането им ще е доброволно за конкретни сектори, като се започне със стоманата "в интерес на скоростта". Това няма да доведе до допълнителни бюрократични тежести за промишлеността, подчертава проектът, като етикетът ще се извлича от съществуващите данни за пазара на въглеродни емисии.
Друга ключова част от стратегията е да се намалят цените на енергията и да се стимулира разпространението на по-евтина зелена енергия, която да замени изкопаемите горива.
Проектът препоръчва на ЕС да електрифицира 32% от икономиката си до 2030 г. спрямо 23% днес и призовава за изграждането на 100 гигавата нов възобновяем електрически капацитет всяка година. Като част от тези усилия се предлага ново законодателство, ускоряващо издаването на разрешителни за възобновяема енергия.
Много от мерките, свързани с енергетиката – включително обещания за нови насоки за облекчаване на енергийните данъци и правен пакет за електрическите мрежи, също са разгледани в придружаващ документ, наречен „План за действие за достъпна енергия“, с който Politico също разполага.
Изпълнителният орган на ЕС ще поиска от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) да помогне за облекчаване на първоначалните инвестиции в необходимите компоненти на електрическата мрежа и да подкрепи дългосрочни индустриални енергийни. Размерът на подкрепата на ЕИБ все още не е определен в проекта.
Проектът също така обещава „краткосрочно облекчение… за подобряване на чистото производство в ЕС“. В плана се казва, че ЕС ще отдели пари за усилията, но сумата остава неясна.
Що се отнася до държавната помощ, документът обещава по-опростени правила и отделни програми за подкрепа за специфични технологии, като вятърна и слънчева енергия, както и помощ за производство на чисти технологии като батерии.
Друга тема в плана са критичните суровини — градивните елементи на енергоефективните и цифровите технологии. Комисията планира да създаде специален „център за критични суровини на ЕС“ за „съвместно закупуване на суровини“ за групи от компании. Ще се заложат и мерки за рециклиране на повече от тези материали и ограничаване на износа на отпадъци от суровини.
Що се отнася до търговията, Комисията предлага „съществено да опрости“ новия въглероден граничен данък, за да намали бюрократичната тежест и да разгледа възможността за разширяване на мярката. Предвижда се текстовете да се преразгледат тази година, а законодателно предложение да бъде публикувано през следващата година.
В проекта се обещава, че новите „Партньорства за чиста търговия и инвестиции“ – комбинация от регулаторно сътрудничество и финансова подкрепа „за разработване на стратегически чисти вериги за стойност с партньори“, ще „допълнят“ споразуменията за свободна търговия на ЕС с други страни.
Проектът от 22 страници посвещава по-малко от две страници на уменията и социалните въпроси, като се фокусира главно върху осигуряването на достъп на индустрията до квалифицирана работна сила.
преди 1 месец До: cyclop ... лекеннце , нали дронът ударил саркофагът на Чернобил не беше руZZийски ве ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец "стоки, щадящи климата" кога хората станаха толкова безпрекословно глупави? Че да може да съществува такова абсолютно откачено словосъчетание?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец "Целите на климата"? Т.е. вече не гоним "глобално затопляне", а "изменения на климата"? И ще ликвидираме четирите годишни времена? А защо не? С кривите краставици може, а с климата не може? отговор Сигнализирай за неуместен коментар