Новият учебен предмет „Религия и добродетели“, който министърът на образованието и науката Красимир Вълчев предлага да се въведе, ще бъде по възпитание и добродетели и няма да се изучава задължително. Това стана ясно от коментарите на Вълчев пред БНТ относно въвеждането на новия предмет в училищата.
"Основната причина не е да се учи религия, а да се усили възпитателната функция, или по-точно възпитанието в добро и формиране на ценности у децата. Това ще бъде час по възпитание в добро", каза той.
Промените предвиждат в началното образование изучаването на религията да бъде по желание, като избираем предмет. Няма да се налага на нито едно дете против волята на родителите му, увери министърът на образованието.
Вълчев твърди, че се повишават образователните резултати на децата, които сега изучават религия. Според него има подкрепа за изучаване на добродетели и религия. Той посочи, че предметът ще бъде посветен на възпитанието в добродетели и засилване на възпитателната функция на образователната система и няма да включва оценяване.
Министърът каза още, че социално-емоционалното учене трябва да бъде засилено, без да се противопоставя на изучаването на математика и природни науки, а по-скоро да се разглеждат като взаимно допълващи се. Според него именно математиката и природните науки са ключови за бъдещото социално-икономическо развитие на страната.
Предстоят промени и в учебните планове, включително за профилираните предмети. Спешно внимание ще се обърне и на проблема с недостига на кадри в техническите специалности и слабите резултати по математика и природни науки – сфери, които според министъра са най-уязвими в момента.
На въпрос кога ще бъдат въведени предложените промени министърът отговори, че след като бъде гласуван законопроектът от парламента, веднага ще започне работа по въвеждането им. Някои от промените, с изключение на предмета "Добродетели и етика", ще бъдат въведени веднага, а за други, като езиковата интеграция на децата, ще отнеме повече време, тъй като те изискват повече време за подготовка.
Красимир Вълчев коментира и нуждата от подобряване на дисциплината в класната стая. „Не сме убедени, че трябва да въведем оценка за дисциплина. Но в същото време сме убедени, че трябва да направим системата от предупреждения и санкции по-ефективна. Трябва да има повече леки санкции,“ каза министърът.
преди 1 месец До: Slavi.13, не си съвсем прав. В стандартните БезПлатни училища е така, ама в часТните, не е баш такава ситуацията. На капиталистите чадата, им се тъпче информация и робовладелско поведение в главините. Остава ли нещо там и какво е то - това e друга тема:):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец В училищата НЕ СЕ ИЗУЧАВА НИЩО!!! нивото на образованието копае дъното! Цялото Министерство на образованието с "Такева и Ко" са медала златна тиква за заслуги по опростачването на децата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар