IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Демографските промени трансформират световната геополитика и икономика

В продължение на десетилетия доминиращите световни сили се възползваха от голямото население в трудоспособна възраст. Сега те застаряват и това променя баланса

07:30 | 18.07.23 г. 5
Автор - снимка
Създател
Снимка: архив Ройтерс
Снимка: архив Ройтерс

Както и в много други страни с по-младо население, през последните години раждаемостта в Кения рязко спадна. Преди половин век жените са раждали средно по осем деца, а миналата година - малко над три. В демографско отношение Кения донякъде прилича на Южна Корея в средата на 70-те години на миналия век, когато икономиката ѝ отбеляза исторически растеж, но раждаемостта ѝ намалява с малко по-бавни темпове. Южна Азия и Африка имат сходна възрастова структура. Това обещава огромни перспективи.

Този скок на населението в трудоспособна възраст обяснява до една трета от най-големия икономически растеж, наблюдаван до края на ХХ век в Южна Корея, Китай, Япония и Сингапур. А основите на предстоящите демографски промени вече са положени: повечето от хората, които ще трябва да живеят през 2050 г., вече са родени.

Прогнозите, разбира се, винаги са несигурни и има признаци, че раждаемостта в Африка спада дори по-бързо от прогнозите на ООН, което означава, че африканските страни може да са в още по-добро положение през 2050 г., отколкото се очаква да бъдат днес. Без подходящи политики обаче огромната работна сила може да се превърне в бреме, а не в двигател на икономическия растеж.

Когато младите хора остават без образование и работа, те могат да се превърнат в заплаха за стабилността, тъй като разочарованите млади хора се обръщат към организираната престъпност или дори към войнственост в търсене на по-добър живот. "Ако нямате работа за младите хора, които да запълнят пазара на труда, няма демографски дивидент", казва Каролина Кардона, икономист по здравеопазване от университета "Джонс Хопкинс", член на Програмата за демографски дивидент.

Страните от Източна Азия, които са силно облагодетелствани от демографията през последните няколко десетилетия, имаха ясни институции и адекватни политики и затова използваха потенциала си, казва Филип О'Кийф, ръководител на Изследователския център за застаряване на населението в Азия към Австралийския изследователски съвет и автор на доклади за застаряването в Източна Азия и Тихоокеанския регион за Световната банка.

О'Кийф допълва, че други части на света - например някои латиноамерикански страни - имат сходни с Източна Азия възрастови структури, но не са отбелязали такъв напредък. "Демографията е само суровината", обяснява той. „Дивидентът е комбинация от налични суровини и разумни политики“, заключава той.

Не само държавите с голямо младо население са на кръстопът. Обществената трансформация в богатите страни едва сега започва. Ако не се подготвят за намаляването на броя на работниците, те са изправени пред постепенно намаляване на богатството и икономическата мощ. ООН прогнозира, че до 2050 г. населението в трудоспособна възраст в Южна Корея и Италия - две страни, които ще бъдат сред най-застарелите в света - ще намалее, съответно, с 13 млн. и 10 млн. души. Предвижда се Китай да има 200 млн. жители в трудоспособна възраст по-малко, отколкото е общото население на повечето страни в света.

Експертите твърдят, че за да се справят с това, застаряващите богати страни ще трябва да преосмислят не само пенсионната и имиграционната политика, но и самия живот в напреднала възраст. Това няма да е лесно. Повече от един милион французи излязоха на улицата, за да протестират срещу увеличаването на пенсионната възраст от 62 на 64 години - показател за трудностите, с които ще се сблъскат политиките за адаптиране. Освен това страховете около имиграцията подхранват подкрепата за десни кандидати в застаряващите западно- и източноазиатски страни.

"Повечето от проблемите на световно равнище са свързани с разпределението", казва д-р Мурскюла. „На някои места има твърде много стари хора. На други места има твърде много млади хора. Със сигурност би имало смисъл да се отворят още повече границите. И в същото време виждаме, че това е изключително трудно заради влошаващите се десни популистки настроения“, допълва експертът.

Според Световната банка промените ще се засилят в азиатските страни, които застаряват по-бързо от други региони на света. Промяната във възрастовата структура, която отне повече от столетие във Франция и повече от 60 години в САЩ, е настъпила само за 20 години в много страни от Източна и Югоизточна Азия. Азиатските страни не само остаряват много по-бързо, но някои от тях остаряват преди да забогатеят. И докато Япония, Южна Корея и Сингапур поддържат сравнително високи нива на доходи, населението в трудоспособна възраст в Китай е достигнало своя пик, но и  едва 20% от нивото на доходите в САЩ. Виетнам, от друга страна, се е спрял на 14%.

Пенсионните системи в бедните страни не са подготвени да се грижат за застаряващото население, за разлика от тези в богатите страни. Според О'Кийф работещите в повечето бедни страни не могат да очакват да живеят с пенсиите си в напреднала възраст. И затова, за разлика от богатите страни, рядко внасят част от доходите си в пенсионни планове.

"Тази ситуация очевидно няма да бъде социално устойчива след около 20 години, когато делът на възрастното население нарасне", казва той. „Страните ще трябва да разберат кой модел на пенсионна система е най-подходящ за тях, за да осигурят адекватна финансова подкрепа в напреднала възраст", допълва той.

В други богати страни (включително САЩ) обаче промените ще бъдат далеч по-малко драматични.

Например поради по-високата раждаемост и засилената миграция САЩ и Австралия ще имат по-младо население от повечето богати страни до 2050 г. Делът на населението на възраст над 65 години в САЩ и Австралия се очаква да бъде малко под 24% до 2050 г. - много по-висок от сегашния, но все още по-нисък от този в повечето страни от Европа и Източна Азия, където той ще бъде над 30%.

И накрая, застаряването, при всичките му проблеми, може да се разглежда като огромно постижение. "Успяхме да увеличим продължителността на живота", обяснява д-р Мурскюла. „Намалихме преждевременната смъртност. Стигнахме до момента, в който раждането на деца е личен избор, а не социална принуда“, допълва експертът.

Хората не просто живеят по-дълго: те живеят по-здравословно и по-активно. Поради високите нива на развитие застаряващите държави ще процъфтяват още дълго време, но изборът на поведение и публична политика е от значение. "Можем да предвидим с известна сигурност каква ще бъде демографската ситуация", заключава О'Кийф. „Обликът на бъдещите общества зависи в голяма степен от политическите и поведенческите промени“, добавя той. 

(БГНЕС)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:33 | 18.07.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 7
zelka007
преди 10 месеца
аз не виждам проблем в намаляващата демография ... на континента ни (Европа) , сме се справяли поне с три пъти по-малко население ... !! ... който иска да прави и отглежда деца го прави , който е решил да приключи генетичната си линия поради нефелност също го прави ... :))) ... проблем имат държавните и общинските служители , които смятат че някой им е длъжен доживот ... който е работил цял живот , той реално не се пенсионира , а продължава да си работи нещо до краят , но с по-ниска интензивност
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 1
corner
преди 10 месеца
Напълно нормано е поколението което вкара икономиките в дългове , когато се пенсионира да остане без покритие . Дори е задължително .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 5
cyclop
преди 10 месеца
До: evlogi мога да си го позволя, не съм автор на статия, а коментиращ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 3
evlogi
преди 10 месеца
До: cyclop Твоите заключения далеч надхвърлят по категоричност тези на автора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 4
cyclop
преди 10 месеца
"Със сигурност би имало смисъл да се отворят още повече границите" ммм обожавам категорични "заключения". Със сигурност като се отворят границите, негативите са много повече от позитивите. Не получаваш нови граждани. Не получаваш повече нова работна ръка, отколкото нови безполезни индивиди. Получаваш туморни клетки в организма на държавата. Дори да е застаряващ организъм, той ще функционира по-добре здрав, отколкото осеян с туморни образувания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още