Загадката около прогнозата за времето тази зима е готова да изпрати цените на енергоносителите и храните по труден път през следващите няколко месеца, докато стоки от природен газ до пшеница са изложени на риск от главоломно поскъпване заради геополитическите сътресения, съобщава Bloomberg.
По-рано през годината метеоролозите очакваха този декември, януари и февруари да бъдат доминирани от явлението „Ла Ниня“, което влияе върху времето в света по специфични начини. Но „Ла Ниня“ все още не е пристигнала и ако се появи, вероятно ще бъде слаба. Това прави перспективите за това каква ще е зимата в Северното полукълбо много по-несигурни.
Някои стокови пазари вече стават нестабилни. Европейският природен газ поскъпна, тъй като студеното време повишава търсенето на отопление, докато ескалацията във войната в Украйна засили притесненията за прекъсвания на руските доставки. Goldman Sachs вижда потенциал цените да се повишат с повече от 50% спрямо настоящите нива, ако се появят интензивни студове. Газът в САЩ поскъпна миналия месец, преди да коригира част от ръстовете, а пшеницата прибавя към цената си заради напрежението в Черно море и застрашената от суша реколта.
Проблемите с прогнозите за зимата затрудняват трейдърите да решат как да действат, което увеличава потенциала за внезапни увеличения на цените на енергоносителите и храните през 2025 г. Това би било удар за потребителите, които все още се борят с по-скъпите стоки, въпреки че някои централни банки вече започнаха да намаляват лихвите. Това също би създало политически усложнения за световните лидери.
Когато синоптиците правят прогнозите си за зимата, те често предпочитат да ги обвързват с присъствието на „Ла Ниня“ – охлаждането на екваториалните части на Тихия океан, или противоположния му метеорологичен модел „Ел Ниньо“. „Ла Ниня“ обикновено води до по-студено време в Япония и северозападните тихоокеански части на САЩ и по-меки показания в големите населени райони на източното крайбрежие. Но тъй като се очаква ефектите от „Ла Ниня“ да бъдат слаби – ако тя изобщо се появи – други модели ще имат потенциала да обърнат прогнозите.
През този сезон по-голяма роля ще играе Северноатлантическата осцилация, редуване на високо и ниско налягане близо до Гренландия. Когато е в положителна фаза, студеното време в Северна Америка обикновено е за кратко. Ако обаче се измести към отрицателна, това може да доведе до задържане на студените температури по източното крайбрежие. Прогнозите за Северноатлантическата осцилация обикновено се простират само за няколко седмици, така че сезонните перспективи не могат да вземат предвид модела.
Друг фактор е осцилацията Мадън-Джулиан, която започва от Индийския океан и обикаля земното кълбо. Тя може да подсили моделите, които изменят хода на бурите и това да доведе повече студ от Арктика в някои случаи или по-мек въздух от Тихия океан в други.
Полярни ветрове
Ефект оказва и т. нар. полярен вихър, пояс от ветрове, които улавят студа в Арктика. Ако в него се отвори дупка, има възможност за краткотрайно идване на по-ниски температури, казва Джуда Коен от компанията за изготвяне на атмосферни модели Atmospheric and Environmental Research.
Когато ветровете около полюса отслабват, леденият въздух се спуска на юг към Северна Америка, Азия или Европа. През февруари 2021 г. прекъсване на полярния вихър доведе до буря, която уби повече от 200 души в Тексас и на други места в САЩ.
Тази година студът вероятно няма да продължи и зимата едва ли ще бъде тежка, смята Коен. Все пак има признаци, че понижението на температурите през следващите месеци ще се позадържи. Тази зима ще бъде по-студена от миналогодишната, въпреки че ще бъде по-топла от средното за последните 10 години, смята Мат Роджърс, президент на метеорологичната компания Commodity Weather Group.
Цените на природния газ вече реагират на риска от арктически сезон. Европейският газ поскъпна с 13% през последния месец, докато този в САЩ прибави към цената си 24% през ноември, преди да се коригира заради свиването на някои прогнози. В Средния запад на САЩ сметките за отопление на газ се очаква да нараснат с около 11% тази зима.
Забавянията на проектите за втечнен природен газ ограничават доставките за Европа и по-студеното от средностатистическото начало на зимата влоши това затягане, пишат анализаторите на Goldman Sachs в края на миналия месец.