България, като член на ЕС, НАТО и Шенген, има шанс да се утвърди като важен фактор в Западните Балкани и Източна Европа, особено ако завърши интеграцията си с приемането на еврото. Това прогнозира международният анализатор Владимир Владимиров в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„За България е ключово да задълбочи интеграцията си с европейската икономика. Завърши ли процесът по евроинтеграция, „единствената друга държава на Балканите със същите параметри е Гърция“, направи сравнението той.
По думите му България се обособява като западно ориентирана държава в море от пропити с корупция и зависими от автократични държави страни с меки диктатури като Сърбия и Унгария.
„Национализмът вече не върши работа на Балканите и в Източна Европа. Младите хора в Косово, Сърбия, България и Унгария са уморени от корупцията. Те искат реални политики, а не празни обещания за достигане на нивата на качество на живот в западната част на континента“, посочи международният анализатор и подчерта, че в момента сме свидетели на глобален сблъсък между демократичните принципи и авторитарните режими.
Според Владимиров протестите в Сърбия са показателни за това какво мислят и чувстват обществата в Източна Европа, особено в автократичните режими – Фицо в Словакия, Орбан в Унгария. Той напомни, че независимо от заявките на тези автократични лидери икономиките на техните страни не се развиват добре.
„Протестите в западната ни съседка продължават вече няколко седмици", посочи анализаторът и напомни, че началото им беше провокирано от срутването на козирката на новоремонтираната жп гара в Нови Сад. Той обаче е на мнение, че „това е било само последната капка“ от недоволството на сръбските граждани. Той добави, че протестите са за борба с корупцията и с влияние на недемократични държави като Китай и Русия, които финансират големи инфраструктурни проекти с огромен кредит и много висока лихва.
Владимиров отбеляза, че едно от основните желания на протестиращите е оставката на президента Александър Вучич, но смята, че това ще се случи само ако протестиращите излъчат ясни лидери и конкретни искания, които ще ги защитават в очакваните предсрочни избори. Международният анализатор каза, че Вучич е опитен политик и използва различни тактики, за да разсейва общественото недоволство – оставки в правителството, обещания, преговори. Той напомни, че подобни корупционни сделки са били начело и когато „Газпром“ приватизира сръбската рафинерия и веригите бензиностанции NIS, която беше заплашена от санкции от страна на САЩ.
„Вучич е в цайтнот. На всички фронтове големите му политически постижения – приятелство с Китай и Русия, се рушат като кули от карти. Той е в много неприятна ситуация. Знае, че санкциите от САЩ ще дойдат. И аз наистина не знам какъв би бил полезният му ход – или национализация, или бърза продажба на западен инвеститор“, коментира Владимиров.
Той е убеден, че случващото се в Белград е показателно за мястото на Балканите в широкия геополитически сблъсък между демокрацията и авторитаризма.
Анализаторът смята, че когато някой говори за инвестиции от Русия и Китай, трябва да се гледа какво стои зад парите от автократични режими. Като добър пример той даде резултата от европейските инвестиции в България, които са безвъзмездна помощ.
„Европа има икономическа мощ, но няма достатъчно политическо влияние, за да се противопостави на Китай и Русия. Тази борба на момента изглежда, че е спечелена от авторитарните режими, но аз вярвам, че Западът има достатъчно механизми, за да се противопоставят на авторитарните заплахи“, заяви Владимиров. Той очаква засилване на европейската интеграция на Балканите, но и нови предизвикателства, като предположи, че са възможни кратки конфликти между Гърция и Турция заради залежите на природен газ в Източното Средиземноморие в района на Кипър.
Къде е мястото на Сърбия в новите геополитически реалности? Какво показват изборите в Косово – ще навлезе ли страната в нов период на политическа несигурност? Какви са следствията от „лошите политики на г-жа Меркел“? Защо Гърция има по-сериозно военно въоръжение от Германия? Блъфира ли Тръмп за Гренландия или това е врата за преговори?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.
преди 1 месец Историята на прехода категорично показва, че когато БГ има шанс за нещо хубаво, този шанс не се оползотворява. И обратното, всеки отрицателен шанс се случва.....Не ка сме живи, нека ни ...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар