Китай в последните години измести САЩ като освен търговски партньор на Латинска Америка, като 39% от всички инвестиции в региона са насочени към Бразилия. Това съобщи Стоил Цицелков, политически анализатор и европейски наблюдател на изборите в Южна Америка, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
Той посочи, че по време на визитата на бразилския президент Луиз Инасиу Лула да Силва в Китай бяха договорени мащабни планове с неговия колега Си Дзинпин. Общо 37 документа бяха подписани и се очакват мащабни инвестиции от Китай в южноамериканската страна.
„На срещите имаше разговори за създаване на център за обмяна на информация между Министерствата на науката и иновациите на двете страни, което говори за сериозно доверие. Бразилският президент обяви, че иска да засили търговското сътрудничество между страната си и Китай, което вече е на високи нива. Китай от своя страна купува изключително богата гама суровини от Бразилия, опитвайки се да диверсифицира вноса от САЩ и други страни“, обясни международният анализатор.
Споразуменията за инфраструктура включват изграждане на жп линии, метро и различни проекти в авиацията. Те са за срок от 50 години, което е изключително обвързващо и за двете страни.
„Китай често е критикуван за начина, по който инвестира в по-слаби икономически държави и се възползва от богатствата им“, заяви Цицелков, но обясни, че тук сценарият е друг, тъй като Бразилия е изключително голяма икономика и има лостове, с които може да преговаря неизгодни условия. Той добави, че южноамериканската страна също така се опитва да прекъсне зависимостта си от САЩ.
„САЩ са естествен партньор на Бразилия – имат пристанища на един и същ океан. Традиционно тези два бряга са свързани. Тези две държави на принципа на свободния пазар винаги ще бъдат естествени партньори. Проблемът е, че в момента Доналд Тръмп засилва своята протекционистка политика и не поощрява свободната търговия толкова много. Не мисля, че ще пострадат дългосрочно, но ми се струва, че това са краткосрочни стъпки“, коментира анализаторът.
Той каза, че вече съществува мега проект за жп линия между Бразилия и Перу с китайски инвестиции. „Въпреки че Китай цели да си улесни достъпа до суровините на Южна Америка, то този проект би имал и огромно значение за региона и търговията между Бразилия и Перу“, отбеляза Цицелков.
Според него тази агресивна дипломатическа и търговска политика на Китай трябва да накара ЕС да преосмисли своите отношения с Латинска Америка. „Блокът сключи сделка с Меркосур, но тя остава да бъде ратифицирана“, напомни той.
Той е на мнение, че ЕС изпуска „много сериозно тази инициатива в момента“. Според него ЕС пасивно гледа какво ще се случи, „няма я тази активна роля, която по едно време мислехме, че е поел“.
Как Бразилия и Китай, които години наред водиха протекционистична политика, сега са шампиони на свободната търговия? Защо Латинска Америка успява да развива върхови технологии?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.