IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Интересът към покупката на имот у нас се охлажда

Първото полугодие е белязано от изчакване от купувачите, очаква се забавяне на ръста на цените

15:00 | 07.06.23 г. 20
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС

Първите шест месеца на 2023 г. са белязани от изчакване и наблюдение по отношение на недвижимите имоти у нас. Очаква се забавяне на нарастването на цените и постепенно увеличаване на предлагането. Охлаждането на интереса към покупка на имот се дължи на високата инфлация, покачването на лихвите по ипотечните кредити и продължаващата война в Украйна. Това се казва в анализ на агенцията за недвижими имоти Arco Real Estate за първото тримесечие на тази година. 

Очаква се активността на пазара да се забави поради повишаването на лихвите и поскъпването на кредитите. Прогнозата е, че банките ще станат по-внимателни и ще завишат изискванията си към клиентите и проектите, които финансират.

До 1650 евро на квадрат за панелка в София

Цените на имотите в столицата все още се задържат високи дори за крайните райони на София като Люлин и Дружба. Средните цени на панелните жилища са между 1300-1650 евро на кв.м, като тези стойности могат да варират в широк диапазон в зависимост от това къде точно се намира имотът и в какво състояние е. В централната част на града и районите от широкия център цените на ново строителство в начален етап стартират от 1600 евро на кв.м до 1850 евро на кв.м, а сделки се реализират и на цени от 1700 до 2700 евро на кв.м.

Най-активно е предлагането в районите Малинова долина, Студентски град, Надежда, Люлин и Овча купел. Средните цени на имотите са в широк диапазон - между 1350 евро на кв.м до около 1800-1900 евро на кв.м в зависимост от това дали са завършени или не, къде точно се намират и дали се предлагат с място за паркиране. Най-голямо е предлагането при двустайните и тристайните апартаменти.

През първото тримесечие на 2023 г. търсенето е ориентирано към по-големи имоти с цел живеене. Търсят се предимно тристайни апартаменти, по възможност завършени.

През първото тримесечие на годината се отчитат и много запитвания за къщи около София или най-много на 20-30 км от столицата, както и за малки парцели за еднофамилни къщи в регулация до около 80-100 хил. евро. Но намирането на подобни имоти е трудно поради засиленото търсене през последните две години. Предлагането на къщи в близост до София е ограничено, а цените на тези имоти са високи.

Пазарът в Пловдив се нормализира

В началото на 2023 г. нормализиране на пазара се наблюдава и в Пловдив, като и тук се очаква цените на имотите да забавят своя ръст. Търсенето все още продължава да е по-активно от предлагането, като интересът е главно към двустайни и тристайни апартаменти, предимно ново строителство.

Цените се задържат на нивата си от края на 2022 г. В зависимост от характеристиките на имота и неговото местоположение средните цени могат да варират от 800 до около 1800 евро на кв.м. Предпочитани райони в града са Тракия, Смирненски, район Централен. Предлагането е фокусирано отново главно върху апартаментите, като се предлагат предимно двустайни и тристайни жилища, най-активно в Остромила и Гребна база.

Застой при ваканционните имоти

При пазара на ваканционни имоти се наблюдава лек застой през първото тримесечие на годината. Имотите в морските и планинските ни курорти се търсят както от български граждани, така и от чужденци, като предпочитани от чужденците остават Слънчев бряг и Банско. От планинските курорти най-високи са цените на имотите в Боровец (60 хил.-65 хил. евро), а при морските – тези в Созопол (55 хил.-60 хил. евро).

По-ниски са цените на имотите по Северното Черноморие, както и в Пампорово (около 40 хил.-45 хил. евро). В Слънчев бряг и Свети Влас средните цени на жилищата са около 50 хил.-55 хил. евро. По Северното Черноморие цените на имотите са в по-широк диапазон, като средните достигат между 38 хил.-45 хил. евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:00 | 07.06.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Новини виж още

Коментари

10
rate up comment 37 rate down comment 2
Gna
преди 10 месеца
За Бога братя, не купувайте! Имотите са 3-4 пъти надценени, решил е някой си брокер седнал, направил 2-3 снимки и сложил цена 150000 евро. Без никаква логика. Ако някой не знае в България хляба струва 1.50лв. Ние сме 6.5 милиона, намаляващи всеки ден. 83 % от работещите взимат до 2000 лв заплата, а 1 милион пенсионери до 506 лв ! Лихвите след 1 година ще са 5 % по ипотеките, ако някой сега плаща 2-3 хиляди евро лихва, след година да се готви за двойно. Само лихва!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 25
baybay11
преди 10 месеца
До: nkavrakov1982 Просто човек трябва да се простира спрямо приоритетите си и спрямо финансвата си черга- по-просто не мога да го напиша. Този, който е решил да вземе ипотечен кредит за 25 години, трябва много добре да си е направил сметката, защото това не е малко време- както виждате, на всеки 4 години в България имаме ново правителство и промяна в заплащането на различните видове положен труд, а това също трябва да се калкулира...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 29
baybay11
преди 10 месеца
култура; морето му е до коленете и си въобразява, че всичко, което хвърчи, се яде... На младостта е своинствено да не мисли за друга възраст, освен за настоящата й, и оттам произлизат много от бедите й. Онези, които се замислят, не са на 25 години, а на поне 35- дано поне това Ви даде някаква индикация за проблема...То не може човек и да си живее младостта по баровете, и да получава още на 1вата си работа такава заплата, която би му позволила да си плаща ипотеката с плаваща лихва без проблеми..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 25
baybay11
преди 10 месеца
До: nkavrakov1982 И да се вдигне, проблемът, който Вие не разбирате, се състои в следното- не е важно дали лихвата е плаваща или не, а е важно дали кредитополучателят има достатъчно законни доходи да обслужва този ипотечен кредит. С две думи- важно е кредитополучателя да не намалява драстично индекса си на полупателна способност. Не виждам как това да стане при кредитополучател, който е напр. на 25 години, след дипломиране от ВУЗ, едва е започнал 1ва работа, няма финансова и икономическа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 28 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 10 месеца
До: baybay11Общото на всички жилищни пазари не само в Германия е в процента на кредитите които са с ПЛАВАЩА ЛИХВА-Затова и най-големия срив е в Швеция ,там заемите са с най-голям такъв процент ,я да видим за България ?Колко българи могат да кажат че лихвата им е фиксирана за едни поне 20-30 години или за максимума от сумата ,повечето са за първите няколко години ,всичко е на плаваща лихва която тепърва ще се вдига .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 23
baybay11
преди 10 месеца
300К евро, тогава пак пишете в този форум;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 40
baybay11
преди 10 месеца
До: nkavrakov1982 Ще Ви го напиша пак- имотният пазар в България и напр. в Германия, НЯМАТ АБСОЛЮТНО НИЩО ОБЩО. Това е така, защото в България над 90 процента от недвижимите имоти са собственост на граждани- физически лица- т.е. населението на България. В Германия обаче, има няколко огромни ФИРМИ- мастодонти, които са собственици на по 100 000 или 200 000 апартаменти. Затова и в България лихвите ни са различни от тези в Германия. Когато Вие си закупите недвижим жилищен имот в Германия дори за
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 28 rate down comment 0
nkavrakov1982
преди 10 месеца
В момента следните банки в България имат активни кампании,забележете за привличане на депозити : Ти Би Ай банк,Прокредит банк,Българо -американска кредитна банка ,БНП париба ,като средните лихви вече са до 2% за 12 месеца !И това е сега още в средата на годината !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 31 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 10 месеца
Нали уж пазара беше стабилен ,какво стана сега ?Нас криза не ни лови и България е остров на стабилността ,такъв беше рефрена на брокери,анализатори,кредитни консултанти,строителни предприемачи ,само буквално до преди месеци ?Значи ,в целия развит свят имотите падат ,а дори Централните банки не са спрели,те дават заявки за още и за още увеличения на лихвите ?Следващите 10 години лихвите ще са високи ,това беше заявката вчера от Международния валутен фонд ,от Джеф Готлиб/срещата беше вчера/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 29 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 10 месеца
Интересно ,защо ли ?Интересни данни ,за пазара на имоти в Нова Зеландия -има ги в нета ,всеки имот се обезценявал средно с 200 долара на ден .Но да беше само там...Целия свят процесите са такива ,защото вдигането на лихвите ,цялата кампания е с цел да се намали,оскъпи кредитирането,да се ограничи потреблението ,дори с риск от криза ,след такава огромна инфлация каквато имахме и 2008 година ,помним какво се случи ,нали така ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още