Испанското правителство продължава напред с противоречивото си предложение да обложи гражданите на страни извън Европейския съюз с данък от 100%, когато купуват жилища, в рамките на усилията му да се справи с жилищната криза в страната, предава Bloomberg.
Социалистическата партия на премиера Педро Санчес представи плана като част от по-широк законопроект за жилищата, внесен в парламента в четвъртък. Законопроектът цели да насърчи „мерки, които позволяват достъп до жилищата, тъй като сме изправени пред един от най-големите проблеми, с които в момента трябва да се справя нашето общество“, става ясно от копие на законопроекта, видяно от Bloomberg.
Британските граждани са най-големите чуждестранни купувачи на жилища в Испания. Графика: Bloomberg LP
Санчес обяви за първи път плановете да създаде нов данък през януари в опит да отговори на нарастващото недоволство заради повишаването на цените на жилищата и недостига на имоти в райони на страната като Мадрид и Барселона. Тогава Санчес заяви, че чужденците купуват жилища и предизвикват спекулативно повишаване на цените и че жители на страни извън ЕС са купили 27 хил. имота през 2023 г.
Британските граждани са най-големите чуждестранни купувачи на испански имоти, главно в крайбрежни области като Валенсия, Андалусия и Балеарските острови. Германците, нидерландците и гражданите на други страни членки на ЕС ще бъдат освободени от този данък.
Далеч не е сигурно, че законопроектът ще бъде одобрен в парламента, тъй като Санчес не успя да го прокара, откакто сформира сегашното си правителство през 2023 г. Премиерът е начело на коалиционно правителство на малцинството и се нуждае от подкрепата на около осем партии, всеки път, когато иска да прокара закони – нещо, което невинаги постига.
Законопроектът конкретизира, че ако бъде приет, данъкът няма да засегне чуждестранни бизнесмени или работещи хора в страната. Това изключение вероятно ще предпази чуждестранните служители.
Представеният в четвъртък законопроект включва редица други мерки като повишаване на ДДС върху краткосрочните наеми и увеличаване на данъците върху публично търгувани тръстове за инвестиции в имоти. Той също така предвижда облагане с данък на жилища, които стоят празни.
Чуждестранните купувачи имат стабилно присъствие в Испания. Графика: Bloomberg LP
За да се преборят с недостига на жилища, централната и местните администрации приемат ограничителни мерки и срещу ваканционните имоти, като Барселона цели да забрани всички краткосрочни наеми до 2029 г. Правителството на Санчес се стреми също да създаде публично-частно партньорство за изграждане на жилища чрез индустриални системи, които правят строителството по-бързо и по-евтино от традиционното строителство.