Банкерите очакват възстановяването при първичните публични предлагания (IPO) в Европа да се разшири през 2025 г. въпреки заплахата от търговски търкания и политически сътресения, тъй като компаниите за дялово инвестиране се опитват да продадат част от притежанията си и да си осигурят възвръщаемост, съобщава Bloomberg.
Европейските борси са набрали над 19 млрд. долара чрез IPO-та тази година – скок от над 30% спрямо обема от 2023 г. Това все пак е под историческите средни стойности, включително върха от времето на пандемията и десетилетието преди това.
Банкерите са оптимистично настроени, че възходящата тенденция ще продължи, като се очаква листвания от началото на 2025 г. – например на HBX в Испания и Stada Arzneimittel в Германия, да проправят пътя за други по-късно през годината и през 2026 г.
„Безспорно макроикономическата картина за IPO-тата през следващата година е сложна, но нуждата продавачите, и по-специално дружествата за дялово инвестиране, да върнат капитал обратно към ограничения брой партньори вероятно ще надделее над всичко останало“, казва Лорънс Джеймисън, съръководител за капиталовите пазари за Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА) в Barclays Plc.
Групите за изкупуване и рисков капитал разполагат с нереализирани инвестиции за трилиони долари. Внезапното покачване на разходите по заемите, последвало пандемията от Covid-19, доведе до спад в оценките и остави инвеститорите, които бяха купили акции при IPO-та в епохата на евтините пари, да понесат болезнени загуби.
Сега тези групи започват да харесват идеята за IPO-та, за да освободят парични средства в момент, когато лихвите отново се понижават, а цените на акциите достигат рекордно високи стойности.
„Причината да не видим повече IPO-та тази година е, че и двете страни на масата – емитенти и инвеститори – бяха малко резервирани“, казва Ричард Кормак, ръководител на капиталовите пазари за EMEA в Goldman Sachs. „Мисля, че тази ситуация започва да се размразява и се наблюдава обединяване на всички тези различни точки, включително и на спреда „купува-продава“.
Няколко кандидати за IPO-та тази година предпочетоха да отложат сделките за 2025 г., позовавайки се на несигурността преди изборите в САЩ. Рисковете пред перспективите за следващата година включват заплахата на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да наложи мита върху вноса на стоки. Такива мерки биха могли да потиснат европейските акции в момент на политически сътресения във Франция и Германия – най-големите икономики в региона.
От друга страна, консултантите се надяват, че голямата разлика в оценките на американските и европейските акции ще привлече инвеститорите, докато потенциално инфлационните политики на Тръмп биха могли да създадат сценарий, при който лихвите в Европа се понижават по-бързо.
„Трябва да гледате отвъд тези геополитически рискове“, казва Андрю Робинсън, който ръководи отдела за капиталови пазари за EMEA в HSBC Holdings. Въпреки че инвеститорите ще продължат да бъдат избирателни, „те са отворени да проучат правилните IPO“, казва той.
Сделки на компании с дялови инвестиции
Тази година най-успешните предложения бяха свързани с частен капитал, включително швейцарския гигант в областта на грижата за кожата Galderma Group, френската софтуерна фирма Planisware и дори CVC Capital Partners. Сделките бяха осъществени с атрактивни отстъпки и поскъпнаха на вторичния пазар, което позволи на акционерите да намалят позициите си.
„Тази година показа, че IPO пазарът функционира и че листванията и последващите сделки са ценен начин за монетизиране на спонсорите“, казва Валери Бариер, ръководител на отдела за капиталовите пазари в Citigroup.
Това не означава, че всички сделки са еднакви. Акциите на полския магазин за хранителни стоки Zabka Group, подкрепен от CVC, и на германския търговец на парфюми Douglas се търгуват под емисионната си цена, въпреки че техните IPO-та бяха сред най-големите в региона през тази година. Други кандидати, като испанската фирма за хлебни изделия Europastry и италианският производител на маратонки Golden Goose, отложиха амбициите си за листване.
Освен подкрепените от частни инвестиции компании, през 2025 г. се очаква източник на листвания да бъдат и европейските дружества, подложени на натиск да оптимизират дейността си и да освободят стойност за акционерите. Германската Continental продължава с плановете си да отдели бизнеса си с автомобилни части, а шведската Embracer Group планира да отдели своето подразделение Asmodee Group.
„Корпоративните отцепвания все още са много актуални, все още живеем в свят на [инвеститори] активисти и очаквам тази динамика да продължи да бъде доста активна и от двете страни на Атлантическия океан“, казва Джеймс Палмър, ръководител на ECM EMEA в Bank of America Corp.
Пазарът на първични публични предлагания в Европа е доминиран от по-големи сделки, като около 70% от стойността на набраните през тази година средства идват от предлагания на стойност над 500 млн. долара за брой, сочат данни, събрани от Bloomberg. Консултантите са уверени, че вратите ще се отворят за повече среден по размер компании.
„Това все още не е пазар, на който всичко е позволено, но най-горният квартил от IPO-та се справя много добре и очаквам пазарът постепенно да се отвори за по-широк кръг от компании“, казва Мартин Торнейкрофт, глобален съръководител за капиталовите пазари в Morgan Stanley.