IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Накъде ще се насочат парите на инвеститорите след поредния сигнал за митата

Акциите на европейските военни компании се оказаха скрит Trump Trade, коментира Петър Пейчев, финансов анализатор в „ЕЛАНА трейдинг“

22:15 | 14.04.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Компании като Rheinmetall, Thales и Leonardo отбелязаха много сериозен ръст в цената на акциите след избирането на Тръмп. Това отбеляза Петър Пейчев, финансов анализатор в „ЕЛАНА трейдинг“, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.

„От началото на годината европейските акции се представят по-добре в сравнение със случващото се отвъд Океана. Европейските отбранителни компании са във фокуса на инвеститорите в последните няколко месеца. Дори ако направим справка за резултатите на компаниите след избора на Доналд Тръмп, европейските военни компании се оказаха скрит Trump Trade“, коментира той.

Пейчев посочи, че сега „ентусиазмът леко се охлади, особено след последните новини от САЩ", а инвеститорите са в очакване какво ще се случи в останалия свят.

Финансовият анализатор съобщи, че след обявената 90-дневна пауза за митата в понеделник европейските борси отварят сравнително положително. „Основните индекси в Германия и Франция, DAX и CAC 40, възстановяват част от загубите от последните седмици. Въпреки това инвеститорите остават в очакване на следващите действия на политиците“, заяви той.

По думите му инвеститорите са в режим на изчакване – било за действията на Тръмп, било за политиката на Мерц. Според финансовия анализатор „в момента има доста пари, които се колебаят накъде да се насочат и с какъв обем да влязат в дадени позиции“.

Но макар европейските акции са се представят по-добре от американските от началото на годината, той е скептичен, че европейските капиталови ще настигнат и изпреварят американските си конкуренти без дерегулация, които да отключат бързото развитие на високотехнологични индустрии с висока добавена стойност, които движат пазарите в Щатите.

„Когато в САЩ са инвестирали с години в квалифицирани специалисти, талант и регулациите са били в полза на бизнеса, в Европа това не се е случило по същия начин в последните години, отчита Пейчев. Той е на мнение, че трябва да се развиват големи компании в сектори като изкуствения интелект.

Според него е изключително важно да се засилят капиталовите пазари, защото младите технологични компании все по-често избират листване в САЩ, вместо в Европа. По думите му причината е в по-добрите оценки и нагласи сред инвеститорите.

Въпреки паузата на митата, финансовият анализатор смята, че щетите вече са нанесени, което поставя Стария континент в уязвима позиция, от която трудно ще излезе в печеливша ситуация.

„В тази картина най-добрият сценарий за Европа е да спазари с Америка или да спазари с Китай. Към момента, шансовете за това ги намирам за доста малки, за съжаление... Но в дългосрочен план, това може да тласне Европа към осъзнаване на необходимостта от икономическо преструктуриране и защита на собствените си интереси“, очаква Пейчев.

Той напомни, че предстои ключова среща на Европейската централна банка, след която се очаква още едно понижение на основния лихвен процент с 25 процентни пункта. Финансовият анализатор подчерта, че по-важното от срещата са сигналите, които централната банка ще изпрати.

За какво ще следят инвеститорите? Как смята да управлява евентуална криза Кристин Лагард? Как ще реагира Федералният резерв при повишаване на инфлацията? Може ли да започне вдигане на данъците и пускане на еврооблигации заради превъоръжаването? Какво предприеха португалските винопроизводители?

Материалът не е повод за инвестиционно решение!            

Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:59 | 14.04.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още