Митата не са единствената причина да виждаме сериозна корекция на пазарите и не бива да си обясняваме всичко с тях, защото рискуваме да пропуснем други важни тенденции. Това мнение изказа Веселин Димитров, трейдър и финансов анализатор в „Експат Асет Мениджмънт“, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Той отбеляза, че последните два дни на търговия бяха по-спокойни за пазарите. „Рано е обаче да се каже, че пазарът се е стабилизирал. Няма как да предположим какви решения ще вземе американската администрация през следващите дни. Можем да станем свидетели на затишие пред буря“, коментира финансовият анализатор и обясни, че пазарът търси посоката.
Той е категоричен, че волатилността на пазарите не е предизвикана от икономически индикатори - че американската икономика стагнира например, а от политически решения, които подлежат на постоянни промени. „При инвестиции на американските пазари все по-често ще говорим за ролята на политическия риск. Големите движения на пазарите през последните няколко месеца се дължат на политически фактори“, подчерта Димитров.
Той отбеляза, че социологическите проучвания от последната седмица показват, че доверието на бизнеса и инвеститорите е нарушено и това е най-лошият ефект от наложените мита от Тръмп, което може би няма да се възстанови пред следващите година – две.
„Виждаме го в разпродажбата на американски ценни книжа и отслабването на долара. Изключителността на американския пазар и активи може би е към своя край“, очаква Веселин Димитров.
Според финансовия анализатор инвеститорите трябва да подходят рационално и да не се поддават на паника. По думите му сегашната ситуация предоставя добри цени за влизане на американския, но и на европейския пазар.
Трейдърът обаче предупреди, че в съперничеството между Вашингтон и Пекин технологичните компании продължават да са под риск. Той определи Китай като „враждебен“ към такъв тип компании и може сериозно да наруши някои производства. Той обясни, че производствените разходи и наличието на работна ръка в Китай е безпрецедентно като обеми, а преместването в САЩ едва ли може да стане толкова бързо.
Променят ли инвеститорите дългосрочните си стратегии? Кои са рисковите сектори при надпреварата между САЩ и Китай? Защо е притиснат пазарът на петрол? Защо страните от Близкия изток са склонни да преговарят с Тръмп? Може ли да има спад в стойността на американските облигации? Какви са инвестиционните възможности в турбулентни времена?
Материалът не е повод за инвестиционно решение!
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.