Основните щатски борсови индекси завършиха сесията без единна посока, като оптимизмът сред инвеститорите расте с напредъка на търговските преговори между САЩ и други страни, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредна с 0,65% до 42 322,75 пункта.
Широкият измерител S&P 500 записа ръст от 0,41% до 5916,93 пункта, отбелязвайки четвърта поредна положителна сесия.
Технологичният показател Nasdaq Composite отчете спад от 0,18 на сто до 19 112,32 пункта.
Доверието на инвеститорите в непосредствените перспективи за акциите се засили след разговорите от миналия уикенд между министъра на финансите на САЩ Скот Бесънт и китайски представители, които изглежда предотвратиха очаквания краткосрочен спад на икономическата активност и ускоряването на инфлацията.
При акциите книжата на Nvidia поевтиняха с 0,77%, докато тези на Tesla изтриха 1,68% от стойността си. Акциите на Amazon отчетоха 2,61% ценови спад, а тези на Apple поевтиняха с 0,71%.
Силно се представиха компаниите от сектора на здравеоипазването и фармацията, както и фирмите от телекомуникационния сектор. Акциите на T-Mobile US поскъпнаха с 2,1%, докато тези на Johnson&Johnson прибавиха 2,2% към стойността си.
Основните щатски борсови индекси в началото на сесията на 15 май.
„Това е пазар, който се е изместил към предпазлив оптимизъм, т.е. пазарните настроения са се изместили към умерен оптимизъм, тъй като страховете от рецесия започват да отшумяват, а пазарите на акции демонстрират сила. Редица макро и микро рискове обаче продължават да формират „стена от тревоги“, през която инвеститорите трябва да се ориентират“, коментира Джо Късик, вицепрезидент и портфолио мениджър в Calamos Investments.
Пазарите реагираха и на новите данни за производствените цени в САЩ, които през април отчитат най-големия си спад от пет години. Индексът на цените на производител (PPI) се е понижил с 0,5%, след като не отбеляза промяна през март, сочат данни на Бюрото за трудова статистика от четвъртък. Прогнозата в проучване на Bloomberg сред икономисти предвиждаше ръст от 0,2%.
Трейдърите обърнаха внимание и на данните за продажбите на дребно в САЩ, където ръстът се забавя значително през април. Стойността на покупките на дребно, некоригирана спрямо инфлацията, се е увеличила с 0,1% след ръста от 1,7% през март, сочат данни на Министерството на търговията от четвъртък.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи съответно до 4,441% и 4,905 на сто.
Доларовият индекс записа спад от 0,23% до 100,81 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент се понижи с 2,12% до 64,69 долара за барел. Фючърсите върху американския лек петрол WTI поевтиняха с 2,15 на сто до 61,79 долара за барел.
Цената на златото се повиши с 1,54% до 3237,42 долара за тройунция.