Европейските милиардери се възползват от добра възвръщаемост на инвестициите си, тъй като регионът е начело на най-добре представящите се фондови пазари в света тази година. Милиардерите са прибрали около 1 млрд. долара от рядко срещана вълна от продажби на притежаваните от тях акции, пише Bloomberg.
Съоснователят на Spotify Technology Мартин Лоренцон подаде заявление в края на май за продажба на 1 млн. акции на аудио гиганта на стойност около 660 млн. долара. Това е най-големият брой акции, който той е продал наведнъж, откакто компанията с централа в Стокхолм се листна на борсата през 2018 г., показват данни, събрани от Bloomberg от регулаторни документи.
Испанката Мария дел Пино, член на семейството, основало Ferrovial, също намали дела си в базираната в Амстердам инфраструктурна компания на 27 май с най-голямата сума от поне девет години, продавайки дял на стойност 271 млн. евро в бизнеса, основан от баща ѝ. А близнаците Томас и Андреас Стройнгман са подали заявление на 28 май да реализират над 100 млн. долара от акциите на BioNTech, което е първата им продажба за тази година в производителя на ваксини срещу Covid-19, базиран в родната им Германия.
Четиримата, които все още притежават значителни дялове във всяка от компаниите след продажбата на акциите, имат общо нетно състояние в размер на около 49 млрд. долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg.
Европейските акции се очертават като глобални победители, тъй като икономическите перспективи на континента се подобряват в момент, когато търговската война на президента Доналд Тръмп затруднява финансовите пазари в САЩ.
Европейският индекс Stoxx 600 е задминал S&P 500 с рекордните 18 пр.п. в долари от началото на годината до понеделник благодарение на историческите планове за фискални разходи на Германия и по-силното евро. Седем от 10-те най-добре представящи се акции през 2025 г. в индекса MSCI World са базирани в Европа.
Акциите на Spotify и Ferrovial също достигнаха рекордни нива през последните седмици, а тези на BioNTech са поскъпнали с около 14% този месец, след като Bristol-Myers Squibb Co. обяви на 2 юни, че ще плати на базираната в Майнц, Германия, компания за имунотерапия 11,1 млрд. долара за лиценз за лекарство срещу рак.
Много от най-богатите хора в света редовно намаляват листнатите активи заради нужди от ликвидност и рутинно планиране на богатството, като приходите обикновено се насочват към частни пазари, филантропия и други области. Все пак е необичайно да се наблюдава толкова голям обем продажби на пакети от акции в рамките на няколко дни от страна на свръхбогатите, особено като се има предвид, че много от тях сега са все по-оптимистични по отношение на фондовите пазари.
Инвестиционните фирми за супербогатите увеличават средно разпределението на акциите си тази година до около една трета от портфейлите си, което е най-високото ниво от поне 2019 г. насам, според проучване на 317 семейни офиса, публикувано миналия месец от UBS Group. По-малко от 10% от тези фирми, които управляват средно 1,1 млрд. долара, очакват да намалят акциите си на развитите пазари през следващите пет години.
Някои семейни компании, включително тези на мексиканеца Карлос Слим и шведската династия милиардери Першон, увеличиха акциите, които вече притежават, през април на фона на пазарния хаос, предизвикан от търговската политика на Тръмп, което им донесе големи печалби на хартия, след като пазарите се възстановиха.
56-годишният Лоренцон пренасочи технологичното си състояние през последните години към стартъпи в областта на здравеопазването, включително една, създадена от съоснователя на Spotify Даниел Ек. Той е и основен инвеститор в Cervantes Capital, скандинавска компания за частни инвестиции, която разширява плановете си за експанзия.
69-годишната Мария дел Пино, президент на фондацията, носеща името на покойния ѝ баща Рафаел дел Пино, преди това е инвестирала богатството си в американски технологични акции с голяма капитализация, като Microsoft, Nvidia и Amazon.com.
Близнаците Стройнгман, на 75 години, увеличават покупките си на недвижими имоти, след като реализираха огромни печалби от ранните си инвестиции в BioNTech, която през 2020 г. си партнира с Pfizer за разработването на първата ваксина срещу Covid, одобрена от Американската агенция по храните и лекарствата.