Швейцария усеща икономическата слабост, която се разпространява от ключовия ѝ търговски партньор Германия. Това заяви гуверньорът на Швейцарската централна банка Мартин Шлегел, цитиран от Bloomberg.
„Когато Германия има настинка, Швейцария има грип“, каза Шлегел на събитие на Bundesbank във Франкфурт днес. „Ние също усещаме тази известна слабост на индустрията в Германия. С други думи, има значително по-малко търсене към швейцарската индустрия.“
Германия е най-големият търговски партньор на Швейцария сред членовете на Европейския съюз, съставлявайки около 20% от търговския ѝ обем.
Коментарите на Шлегел бяха направени, след като Швейцария отчете забавяне на растежа, тъй като силният франк натежава върху индустриалния износ. Този месец Swiss Steel Group заяви, че ще съкрати стотици работни места заради слабото външно търсене, особено от страна на германската автомобилна индустрия.
Франкът достигна най-високото си ниво спрямо еврото от 2015 г. насам, което засили предизвикателствата пред Швейцарската централна банка преди решението за лихвените проценти на 12 декември. След като намали лихвите на всяка от срещите за паричната политика тази година, централната банка трябва да намери баланс между това да има едни от най-ниските лихви в света и забавянето на инфлация.
Силната валута, която прави вноса по-евтин, натежава върху ръста на потребителските цени, който постоянно не изпълнява прогнозите на банката. Следващите икономически данни ще бъдат публикувани във вторник, а икономистите очакват, че показателят леко ще се ускори, но ще остане под прогнозираното ниво за четвъртото тримесечие.
За финалното за годината решение на Швейцарската централна банка за лихвите изглежда е планирано да има ново намаление от сегашния лихвен процент, след като Шлегел необичайно открито заяви, че по-нататъшното облекчаване е „вероятно“. Обикновено банката не дава предварителни насоки.
Днес Шлегел заяви че ако се стигне до криза, централната банка ще намали лихвените проценти и ще се погрижи франкът да не стане твърде силен.
Шлегел, който пое ръководството на централната банка през октомври, многократно е казвал, че банкерите са готови да намалят разходите по заемите под нулата, ако това е необходимо за поддържане на ценова стабилност. Швейцария прилагаше отрицателни лихви в продължение на почти осем години до 2022 г.