Подложен на непрестанни атаки от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп, председателят на Федералния резерв Джером Пауъл се нуждае от всички съюзници, които може да получи - и той има много такива в Конгреса, включително сред републиканците, които не проявяват голямо желание да се откажат от ръководителя на централната банка, пише Bloomberg.
Заедно законодателите са подкрепяли почти всяка друга икономическа идея, която Тръмп е предложил през втория си мандат досега. Но в интервюта няколко от тях - включително тези, които критикуват някои аспекти от работата на Пауъл - изразиха подкрепа за цялостното му представяне и за по-широкия принцип, че централните банкери трябва да бъдат защитени от политическа намеса.
„Той се справи доста възхитително, като се има предвид с какво се сблъска“, коментира представителят на Оклахома Франк Лукас, член на Комисията по финансови услуги към Камарата на представителите.
„Той е стабилизираща сила“, добавя сенатор Кевин Креймър от Северна Дакота.
Това са противоположни на заявените от Тръмп възгледи. През последните седмици той изрази нарастващ гняв към Пауъл, като най-вече го критикуваше заради нежеланието му да намали лихвените проценти, тъй като ескалиращата търговска война заплашва да забави икономиката и да повиши цените.
В сряда Фед се позова на нарастващата несигурност и в двете посоки, като запази лихвените проценти без промяна в диапазона 4,25-4,5%, в който се намират от декември насам. Джером Пауъл заяви, че не бърза да ги коригира, докато перспективите са толкова неясни, и предупреди, че митата могат както да ускорят инфлацията, така и да повишат безработицата. Коментарите му бяха равносилни на „утвърждаване на независимостта“, както и на „тънко прикрита критика“ на търговската политика на Тръмп, смята Сам Томбс от Pantheon Macroeconomics.
Критиките на Доналд Тръмп към гуверньора изобщо не бяха завоалирани. Миналия месец те допринесоха за глобален отлив от американските активи, след като реториката на президента стана толкова остра, че изглеждаше, че той може да се опита да отстрани председателя на Фед - стъпка, която би рискувала да застраши автономията на най-мощната централна банка в света.
Впоследствие Тръмп обеща да не го прави. Креймър заяви, че намира това за окуражаващо, защото „това, от което пазарът не би имал нужда, е още едно сътресение“.
„По легитимна причина“
По-малко успокояваща за ръководителя на Фед е промяната във възгледите сред икономическите помощници на Тръмп. Някои от тях се доближават до идеята, че ако президентът направи още един обратен завой и реши, че все пак иска да се отърве от Пауъл, тогава няма да има правна пречка.
Според източници, запознати с вътрешните дискусии, шепа високопоставени служители - включително директора на Националния икономически съвет Кевин Хасет, който само преди няколко месеца изрази уважение към независимостта на Фед - са твърдели, че държавният глава може законно да уволни Пауъл.
Дебатът се върти около закона, който регулира централната банка, и дали защитата, която той предлага на управителите на Фед - че те не могат да бъдат уволнявани, освен „по легитимна причина“ - се отнася и за председателя.
Мандатът на Пауъл като председател изтича през май 2026 г. Основната му роля като гуверньор ще продължи до януари 2028 г. Запитан на пресконференцията миналата седмица дали ще се оттегли и от борда, когато изтече мандатът му на председател, той отказа да отговори.
Когато Тръмп проучваше възможността да уволни или понижи Пауъл по време на първия си мандат, екипът на Белия дом стигна до заключението, че вероятно не би могъл. Но новата му администрация е въвлечена в правни битки - сега във Върховния съд - които биха могли да подкопаят защитата на членовете на управителните съвети в различни независими агенции, включително Фед.
„Там, където има значение“
Миналия месец Джером Пауъл спомена един от тези съдебни процеси по време на събитие в Чикаго, като заяви, че не очаква резултатът от него да повлияе на Фед и че той и колегите му не могат да бъдат отстранени „освен по уважителни причини“. Той се позова и на солидарността на Капитолия. „Независимостта на Фед е много широко разбирана и подкрепяна във Вашингтон, в Конгреса, където тя наистина има значение“, каза той.
Според Лев Менанд, доцент по право в Колумбийския университет, който изучава централната банка, подкрепата на Конгреса помага да се укрепи общественото доверие, че Фед ще действа в интерес на икономиката, а не под политически натиск. Пауъл често казва, че финансовата институция взема решения именно по този начин, и повтори това в сряда, когато бе попитан за призивите на Тръмп за намаляване на лихвите.
Не е ясно дали законодателите, които досега са подкрепяли повечето планове на Тръмп, дори когато те са били противоречиви от конституционна гледна точка, биха се намесили, за да защитят гуверньора, ако работата му бъде отново застрашена.
Нещо повече, някои законодатели настояват Фед да се справи по-добре. В Сената Рик Скот - дългогодишен критик на управлението на Фед при Пауъл, който неведнъж го е призовавал да подаде оставка - се обедини с демократката Елизабет Уорън, за да прокара законопроект, който ще създаде независим надзорен орган с цел наблюдение на централната банка. И двамата сенатори твърдят, че службата на главния инспектор на Фед не е успяла да потърси отговорност от служителите на Фед на фона на поредица от етични скандали.
И много републиканци в Конгреса виждат известно основание в хватките на Тръмп срещу Фед. Една от причините, които те посочват, е, че Пауъл до голяма степен се въздържа да изрази мнение по въпроса дали увеличаването на федералните разходи от администрацията на Джо Байдън е помогнало да се предизвика скок на инфлацията след Covid-19.
„Има смущаващ двоен стандарт в контраста между този подход и начина, по който Пауъл напоследък говори за митата“, смята Дан Мюзър, член на Комисията по финансови услуги към Камарата на представителите. Въпреки това той посочва, че Пауъл е „правилният човек за Фед“.
„Той ще се махне“
Джером Пауъл казва, че Федералният резерв подхожда аполитично към правителствените политики, независимо дали са фискални, или търговски. Все пак именно неговите предупреждения за инфлация, предизвикана от митата, в Чикаго миналия месец - заедно с твърдението, че не може да бъде уволнен - предизвикаха екипа на Тръмп.
Само 24 часа по-късно Доналд Тръмп каза на репортерите в Овалния кабинет, че „ако го помоля, той ще се махне оттам“. Ден по-късно Хасет разкритикува Фед, че не е изказал мнението си за „очевидното разхищение на разходите на Джо Байдън“, и казва, че уволнението на Пауъл е реална възможност.
В по-новите си коментари държавният глава изглежда се отказа от тази идея, след като бе насърчен от министъра на финансите Скот Бесънт, който изрази подкрепа за независимостта на Фед. Въпреки това обидите и заканите продължават да валят.
През последните седмици президентът нарече Пауъл „голям неудачник“ и „пълно дърво“. В четвъртък, след като централната банка отказа да намали лихвите, Тръмп реагира меко според собствените си стандарти, като определи председателя на Фед като „глупак, който няма никаква представа“. Няколко часа по-късно той се оплака, че „всички намаляват лихвите, освен него“, и заяви, че срещите с Пауъл са „като разговор със стена“.
Доналд Тръмп назначи Джером Пауъл през 2018 г., но оттогава отношенията им са доста сложни. Президентът неведнъж е обвинявал централната банка, че поддържа разходите по заемите твърде високи. По време на кандидат-президентската кампания през 2024 г. той се колебаеше между обещанието да поддържа независимостта на Фед и да упражнява повече власт върху него.
Според Менанд от Колумбийския университет продължаващата подкрепа на Пауъл в Конгреса отразява предпочитанията на широк кръг избиратели - от Wall Street до бизнес групи и профсъюзи - към първата от тези възможности.
„Конгресът реагира на политическата реалност, че няма голяма подкрепа за това разширяване на президентските правомощия“, казва той. „Не мисля, че някой от тези избиратели, някоя от тези групи по интереси, казва: „Смятаме, че независимостта на централната банка е лоша идея, нека президентът да ръководи паричната политика“.
Това очевидно е вярно дори за постоянно подкрепящите Тръмп като Джон Кенеди от Луизиана, член на банковата комисия на Сената, която контролира Фед. Резултатите под ръководството на Пауъл „не бяха перфектни“, каза той пред репортери миналия месец. „Фед действа твърде късно по отношение на инфлацията. Те толерираха твърде дълго инфлацията на президента Байдън.“
Въпреки това „съм доволен от работата, която той свърши“, каза Кенеди - и добави: „Смятам, че Фед трябва да бъде независим.“