IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Правителството заменя данък „подземни богатства“ с еднократна такса

От данъка се очакваха 900 млн. лв. в бюджета, а от таксата – 150 млн. лв.

15:11 | 13.12.24 г.
Владимир Малинов. Снимка: БГНЕС/Антон Станков
Владимир Малинов. Снимка: БГНЕС/Антон Станков

Правителството се отказва от идеята за въвеждането на данък „подземни богатства“, която е заложена в проектобюджета за 2025 г. Вместо това се предвижда еднократна вноска от концесионерите, обяви на брифинг в Министерския съвет служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.

Данъкът беше предложен с очакването така в бюджета за 2025 г. да се генерират допълнителни приходи в размер на 900 млн. лв. Мярката обаче не беше добре посрещната от икономисти и работодателски организации, а заради нея миньори протестираха пред сградата на Министерския съвет в сряда.

В своя позиция Българската стопанска камара (БСК) посочи данъка като една от мерките, които застрашават членството на България в еврозоната. Според Института за пазарна икономика този данък променя „из основи и в кратки срокове правилата на играта в един от важните сектори на българската икономика“, без да се изтъкват аргументи или оценка на въздействието. Американската търговска камара обяви, че така ще се създаде двойно финансово бреме за концесионерите, като обърна внимание на това, че данъкът е предвиден единствено за 2025 г.  

От думите на Владимир Малинов стана ясно, че тази идея ще бъде заменена от еднократна вноска в рамките на бюджета от всички концесионери на подземни богатства само за 2025 г. на стойност около 140-150 млн. лв. Малинов заяви, че не подкрепя въвеждането на данъка върху подземните богатства, тъй като това ще даде съществено отражение върху инвестиционния климат и бъдещите инвестиции.

Поради това в изминалите две нощи проведохме разговори както с помощта на експертите от Министерството на финансите, така и с целия бранш, за да постигнем балансирано решение, което, от една страна, да удовлетворява приходната част в бюджета, и от друга страна – инвеститорския интерес и развитието на сектора, каза Малинов, цитиран от БТА.

Също така считаме, че в периоди, в които българската енергетика среща сериозни затруднения, налагането на допълнителни данъци от добива от въглища, който в момента крепи българския микс от електроенергия, е мярка, която ние не подкрепяме, каза Малинов. 

Вноската ще се определя спрямо очакваните приходи от концесионни възнаграждения за 2024 г., като целта е да бъде постигнат същият размер и за тази еднократна вноска, която да бъде в приходната част в бюджета за 2025 година.

По-рано днес служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова обяви аргументите си за отпадането и на анонсирания данък върху свръхпечалбите на банките. Това беше една от първите мерки, обявени във връзка с опитите на правителството да се справи със сериозния ръст на държавните разходи през 2025 г. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:11 | 13.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

Финанси виж още