Цената на биткойна за първи път надхвърли 100 хил. долара в четвъртък, тъй като инвеститорите залагат на благоприятно отношение от страна на американските власти, което да затвърди мястото на криптовалутите на финансовите пазари, предаде Ройтерс.
Общата стойност на пазара на криптовалути почти се е удвоила от началото на тази година до рекордните 3,8 трлн. долара, сочат данните на CoinGecko. За сравнение, пазарната капитализация само на Apple е около 3,7 трлн. долара.
Походът на биткойна от либертарианската периферия до Уолстрийт създаде милионери, нов клас активи и популяризира концепцията за "децентрализираните финанси" в един нестабилен и често противоречив период от създаването му преди 16 години.
Биткойнът увеличи стойността си повече от два пъти тази година и поскъпна с над 50% през четирите седмици след победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ, на които освен това бяха избрани и много законодатели, подкрепящи криптовалутите.
След като цената на биткойна преодоля прага от 100 хил. долара по време на азиатската търговия в четвъртък, тя бързо надхвърли и 103 хил. долара. Към 8 часа българско време тя се повишава с 6,2% за последните 24 часа до 102 524 долара.
"Ставаме свидетели на промяна на парадигмата", заяви Майк Новограц, основател и главен изпълнителен директор на американската криптофирма Galaxy Digital. "Биткойнът и цялата екосистема на цифровите активи са на ръба на навлизането във финансовия мейнстрийм - този импулс се подхранва от институционалното приемане, напредъка в токенизацията и плащанията и по-ясния регулаторен път."
Доналд Тръмп подкрепи цифровите активи по време на предизборната си кампания, обещавайки да превърне САЩ в "криптостолица на планетата" и да натрупа национален резерв от биткойни.
В сряда той заяви, че ще номинира Пол Аткинс за ръководител на Комисията по ценни книжа и борсови операции (SEC).
Аткинс, бивш член на SEC, е участвал в криптополитиката като съпредседател на Token Alliance, който работи за "разработване на най-добри практики за емитиране на цифрови активи и платформи за търговия", и на Камарата за дигитална търговия. "Аткинс ще предложи нова перспектива, подкрепена от дълбоко разбиране на екосистемата на цифровите активи", заяви главният изпълнителен директор на Blockchain Association Кристин Смит.
"Очакваме с нетърпение да работим с него... и да въведем - заедно - нова вълна от американски криптоиновации." Множество криптокомпании, включително Ripple, Kraken и Circle, също се борят за място в обещания от Тръмп криптоконсултативен съвет.
Част от пейзажа
Биткойнът е доказал, че оцелява при резки спадове. Навлизането му на шестцифрена територия е забележително постижение след потъването на цената под 16 хил. долара през 2022 г., когато секторът беше засегнат от срива на криптоборсата FTX, чийто основател Сам Банкман-Фрийд впоследствие беше вкаран в затвора.
Анализатори твърдят, че все по-масовият прием на биткойна от големите инвеститори тази година е движещата сила зад рекордното му поскъпване. През януари в САЩ бяха одобрени първите борсово търгувани фондове (ETF) за биткойн, които станаха проводник за мащабни покупки, като след изборите към тях потекоха над 4 млрд. долара.
"Около 3% от общото предлагане на биткойни, които някога ще съществуват, са закупени през 2024 г. от институционални инвеститори", казва Джеф Кендрик, глобален ръководител на отдела за анализи на цифровите активи в Standard Chartered. "Цифровите активи като клас активи се нормализират", казва той. "След няколко години ще се търгуват редом с валутите и суровините."
Секторът привлича все повече финанси след пускането на фючърси върху биткойна през 2017 г. и силния дебют на опции върху ETF на BlackRock.
Свързаните с криптовалути акции поскъпнаха заедно с биткойна, като цените на книжата на компанията за добив на биткойни MARA Holdings и на борсовия оператор Coinbase се повишиха с по около 65% през ноември.
Самият Тръмп представи през септември нов криптобизнес – World Liberty Financial, макар и да не бяха обявени много подробности, а милиардерът Елон Мъск, основен съюзник на Тръмп, също е привърженик на криптовалутите.
"Кой може да го забрани?"
Секторът на криптовалутите е критикуван заради огромното потребление на енергия, криптопрестъпността продължава да буди безпокойство, а основната технология все още не е довела до голяма революция в начина, по който парите се движат по света.
Въпреки това, както посочи руският президент Владимир Путин по време на инвестиционна конференция в сряда: "Кой може да го забрани? Никой."
"С течение на времето криптосекторът се доказва като част от финансовия пейзаж", казва Шейн Оливър, главен икономист и ръководител на инвестиционната стратегия в AMP в Сидни. "Много ми е трудно да го оценя... всеки може да предположи. Но има момент на инерция и в момента тя е възходяща."
преди 1 месец До: Геро от Германия....Докато не осребриш -кешираш няма пари, имаш само виртуална монета която след 2 часа може да струва нула. Така се случи с много "богаташи" забъркани в тази измама. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Чувам шум на пари... И рев, много силен рев!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Az_Kocho Dogecoin не е създаена от Мъск, той само е рекламираше активно... и ако не се лъжа Тесла разкара повечето битконе от портфолиото си...тихо! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: khao...Да, така е.Трябва да се има предвид, че Илон Мъск, който е много активен привърженик на криптовалутите, подложи рамо на Тръмп в предизборната кампания. И който, между другото, пуска своя собствена крипта, наречена Dogecoin. Тръмп беше заобиколен от други крипто активисти по време на предизборната кампания. Това е Хауърд Лутник , който е свързан с компанията Tether , която произвежда една от най-популярните криптовалути със същото име.Консултантът на Тръмп е Дейвид Бейли , ръководи ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Сега Тръмп застана на страната на ентусиастите на криптовалутата, за да укрепи позицията на блока, който се стреми да предотврати стартирането на проект за цифров долар в Америка. Това е една от стратегическите цели на Тръмп.Ако Тръмп успее да затвори проекта за дигитален долар на Федералния резерв (от името на дълбоката държава), тогава мисля, че Тръмп ще прекрати и подкрепата си за криптовалутите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Az_Kocho според мен големите притежатели са на ясно в какво са се забъркали и че правят пари със спекула и на гърба на шараните, ясно им е че битконя няма да сте средство за разплащане поради технически лимитации... тока няма да ни стигне ако трябва да обработи и 1/10 от дневните транзакции в света! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Az_Kocho той така говори зада вземе дарения от тях, а те го използваха за реклама която предизвика сегашния бум! ... има логика уин-уин е и за двете групи! Но никога няма да направи крипто резерв както говореше, причините са очевидни! ... ще изпомпа цената докато ги купува и ще я срути в деня в който ги продадът, бюжета им ще е яко губещ! Много ясно че държавния им интерес е нищо да не смени долара! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Две години по-късно пък в свое интервю той определи биткойн като "измама" и добави какво иска: "доларът да бъде валутата на света винаги съм го казвал.казват, че се нуждаят от специфични и ясни правила, които да бъдат изготвени конкретно за техния пазар. Това е нещо, което зависи не от президента, а от Конгреса, към който също са отправени много надежди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: khao..Само преди 3 години Тръмп разкритикува криптовалутите като "измама". Но днес надеждите на криптокомпаниите са вперени в него."Не съм почитател на биткойн и другите криптовалути, които не са пари и чиято стойност е силно променлива и базирана на едно нищо. Нерегулираните криптоактиви могат да улеснят незаконното поведение, включително търговията с наркотици и друга незаконна дейност", написа той в Туитър през 2019 г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Az_Kocho "Тези хора дори не знаят какви са основите и не ги интересува. Нищо общо с основите." +1. В основата си е понци схема.... наливаш пари в хардуер и ток, които се увеличават в геометрична прогресия! отговор Сигнализирай за неуместен коментар