Европа ще инвестира допълнителни 50 млрд. евро, за да подкрепи амбицията на блока в сферата на изкуствения интелект, заяви председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, предава Ройтерс.
Това ще се случи в допълнение на инициативата European AI Champions Initiative, която вече обеща 150 млрд. долара от доставчици, инвеститори и от индустрията, коментира Фон дер Лайен на Срещата на върха за изкуствения интелект в Париж.
„По този начин се стремим да мобилизираме общо 200 млрд. евро за инвестиции в изкуствен интелект в Европа“, допълва тя.
Фон дер Лайен коментира, че инвестициите ще се съсредоточат върху индустриални и критични технологии.
Компаниите, които са подписали инициативата European AI Champions, водена от инвестиоционната компания General Catalyst, включват Airbus, ASML, Siemens, Infineon, Philips, Mistral и Volkswagen.
На същото събитие вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс пък предупреди европейците, че това, което той определи като прекомерно регулиране на изкуствения интелект (AI), може да задуши технологията. Освен това заяви, че модерирането на съдържание е „авторитарна цензура“, предава Ройтерс.
Настроението към AI се промени, докато технологията се утвърждава – от опасенията за безопасността до геополитическата надпревара, докато страните се борят да подхранят следващия голям гигант в областта.
Ванс коментира, че Съединените щати възнамеряват да останат доминираща сила в AI и категорично се противопоставят на много по-строгия регулаторен подход на Европейския съюз.
„Вярваме, че прекомерното регулиране на сектора за изкуствен интелект може да убие една трансформираща индустрия“, коментира Ванс на Срещата на върха за изкуствения интелект в Париж.
„Силно вярваме, че AI трябва да остане свободен от идеологически пристрастия“, допълва още той.
Ванс твърди, че навигирането в европейските правила за онлайн поверителност, известни като GDPR, означава безкрайни разходи за спазване на правните изисквания за по-малките фирми.
Технологичният свят следи отблизо дали администрацията на Тръмп ще облекчи скорошните антитръстови регулации, които накараха САЩ да съдят или разследват най-големите играчи в индустрията.
Въпреки че Ванс каза, че САЩ ще подкрепят американския AI, който големите играчи разработват, той коментира: „Нашите закони ще поддържат както технологичните гиганти, така и малките технологични фирми и всички други разработчици при равни условия“.
Миналата година Европейският съюз въведе Закона за изкуствения интелект – първият в света цялостен набор от правила за технологията. Технологичните гиганти и някои страни настояват то да се прилага по-внимателно.
Ванс води американската делегация на срещата на върха, където представители на близо 100 държави, включително Китай, Индия, и САЩ, се срещат, за да определят дали конкуриращите се национални интереси могат да постигнат известно примирие.