IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Intel най-сетне нае нов главен изпълнителен директор

Той сигнализира, че ще се придържа към плана на своя предшественик

08:40 | 13.03.25 г.
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Intel има нов главен изпълнителен директор – Лип-Бу Тан, който сигнализира, че ще се придържа към плана на своя предшественик за производство на чипове за други компании, въпреки че обеща да се поучи от минали грешки, пише Bloomberg.

Тан, който пое поста в сряда, изпрати писмо до служителите, преди да се срещне с персонала следобед, предлагайки груба идея на плановете си за затруднения производител на чипове. Част от посланието – той ще продължи да работи, за да превърне Intel в главен поддоставчик – бизнес, който произвежда чипове за външни клиенти. Досега това начинание струва много на Intel и допринесе за отстраняването на предходния главен изпълнителен директор Пат Гелсингер.

„Ще работим усилено, за да възстановим позицията на Intel като компания за продукти от световна класа, да се утвърдим като поддоставчик от световна класа и да зарадваме нашите клиенти както никога досега“, посочва той в писмото, което беше публикувано на уебсайта на Intel. „Това е нещото, което този момент изисква от нас, докато променяме Intel за бъдещето“.

Инвеститорите приветстваха наемането на 65-годишния Тан, въпреки липсата на ясен сигнал, че той ще поведе Intel в нова посока. Цената на акциите нарасна с повече от 10% по време на следборсовата търговия, след като назначението беше обявено.

Миналия месец акциите поскъпнаха заради очакванията, че компанията ще бъде разбита, като потенциално се очакваше отделянето на бизнеса с производство от този за дизайн.

Продължаването със стратегията за производство за други компании означава изправяне срещу Taiwan Semiconductor Manufacting Co. (TSMC) на един пазар, на който азиатската компания е пионер. TSMC доминира в тази област, като произвежда чипове за клиенти като Nvidia, Apple и AMD.

През по-голямата част от историята си Intel произвеждаше чипове за себе си, а не за външни клиенти. Нейните десетилетия на господство над индустрията бяха изградени върху тясното свързване на авангардното производство и проектираните от самата нея продукти. Но силата на тази комбинация отслабна, а TSMC е в състояние да произвежда по-модерни компоненти.

Въпросът дали Тан може да раздели бизнеса с дизайн и производство все още стои отворен, коментира анализаторът на Raymond James Срини Паджури в бележка до клиентите. Като изключим този ход, Intel ще трябва да покаже, че може да произвежда по-добри продукти.

Представители на администрацията на Тръмп предложили идеята TSMC да подкрепи отделянето на бизнеса с фабрики на Intel. Но скорошният план на TSMC да инвестира 100 млрд. долара в собствените си фабрики предполага, че тя не планира да преследва тази идея.

Гелсингер, който се противопостави на разделянето на Intel, беше изгонен от борда през февруари, след като срещаше трудности да изпълни плана си за промяна. Той се беше заел да разшири значително мрежата от фабрики на Intel с нови заводи, включително един в Охайо, който се очакваше да бъде най-големият в света.

Той също така осигури почти 8 млрд. долара федерални субсидии по Закона за чиповете и науката на САЩ. Но парите зависят от постигането на определени производствени цели и Intel вече започна да отлага плановете си. Първият завод в Охайо, например, сега няма да бъде готов до 2030 г. Президентът Доналд Тръмп също така осмива Закона за чиповете, посявайки повече съмнения.

Intel вероятно ще продължи да се бави с изграждането на производството, дори ако се придържа към плана да бъде поддставчик. Главният финансов директор Дейв Зинснер, който беше временен съизпълнителен директор след напускането на Гелсингер, каза, че Intel няма да добави капацитет, докато търсенето не го оправдае.

Но дори поддържането на сегашните фабрики на Intel, базирани в Орегон, Аризона, Ню Мексико, Ирландия и Израел, е огромен разход. Компанията загуби 19,2 млрд. долара миналата година и се очаква тази тенденция да продължи и през септемврийското тримесечие. Капиталовите разходи и разходите за развойна дейност се покачиха, докато приходите на Intel намаляха.

Без да става твърде конкретен, Тан каза, че ще създаде „нов Intel“.

„Ще се поучим от минали грешки, ще използваме неуспехите, за да засилим решимостта си и ще изберем действие пред разсейване, за да разгърнем пълния си потенциал“, каза той.

Тан има инженерно образование и на него се приписва връщането към успеха на Cadence Design Systems - разработчик на софтуер за компютърно проектиране на чипове. Това повишава увереността, че Intel може да предложи по-напреднали технологии, включително дългогодишната производствена техника 18A, коментира Паджури от Raymond James.

Но дори и така Intel продължава да е в полето на наваксващите в най-горещия сегмент в индустрията – чиповете с изкуствен интелект за центрове за данни. Nvidia остава доминираща в тази област.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:40 | 13.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още