IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Huawei се завръща към ръст на приходите след години на оцеляване

Новият отчет на компанияъа може да покаже триумфа ѝ над американските санкции

10:51 | 28.03.25 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Очаква се китайската компания Huawei да триумфира над санкциите на Съединените щати, когато разкрие предстоящите си годишни резултати, подкрепени от нейните усилия в сферата на софтуера, напредъка в чиповете и процъфтяващия бизнес с технологии за интелигентно шофиране, който ѝ помогне да излезе от „режим на оцеляване“, предава Ройтерс.

Компанията е на път да обяви, че е генерирала 860 млрд. юана (118 млрд. долара) приходи миналата година. Това е малко по-малко от пика от 891 млрд. юана от 2020 г., преди запасите ѝ от чипове да намалеят, а ограниченията на САЩ да свият наполовина приходите на бизнеса с потребителски продукти.

Освен това технологичният гигант ще обяви годишната си печалба. През октомври Huawei разкри 13,7% спад на нетната печалба за първите 9 месеца на годината.

По-рано ръководителите на Huawei заявиха, че действията на Вашингтон са тласнали компанията към „режим на оцеляване“, карайки я да проучва нови бизнес посоки, които до голяма степен включват създаването на продукти, които могат да служат като алтернативи на западните технологии. Освен това фирмата е започнала партньорства с местните власти в Китай и с държавни компании.

През последните месеци Huawei беше по-уверена. През май основателят ѝ Рън Джънфей каза на китайския президент Си Дзинпин, че опасенията на Китай относно липсата на собствени чипове и операционни системи са отслабнали.

Huawei не е разкрила в подробности кои са двигателите на приходите ѝ, но твърди, че бизнесът с потребителски стоки се е върнал към растежа, докато усилията на автомобилния пазар се развиват бързо.

Компанията вероятно е продала над 45 млн. телефона през 2024 г., което е увеличение с 25% или повече спрямо година по-рано, твърди консултантската фирма Isaiah Research.

„Huawei вече показа невероятна устойчивост в лицето на тези държавни усилия и този процес вероятно е принудил китайските фирми в IT сектора да станат по-иновативни и да си сътрудничат“, коментира Пол Триоло, партньор в DGA-Albright Stonebridge Group.

Huawei не желае да коментира въпроса.

В резултат на американските санкции САЩ се насочиха към проучване на области като изграждането на 5G инфраструктура за мини и доставка на системи за съхранение на енергия за центрове за данни.

След като ѝ беше спрян достъпът до мобилните услуги на Google, Huawei изгради своята мобилна операционна система HarmonyOS, за която твърди, че се ползва на над 1 млрд. устройства. Освен това компанията заложи на вътрешна система за софтуерно управление, която нарича MetaERP.

След забраната да използва американски технологии за полупроводници, фирмата създаде свои собствени модерни чипове, включително такива, които се конкурират с продуктите на водещия производител на полупроводници с изкуствен интелект Nvidia.

Компанията също така се превърна във важен доставчик на усъвършенствана технология за автономно шофиране, като работи с държавни производители на автомобили.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:25 | 28.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още