Alphabet и Nvidia са се присъединили към изтъкнати рискови инвеститори, за да подкрепят Safe Superintelligence (SSI) – стартъп, съоснован от бившия главен учен на OpenAI Иля Суцкевер, който бързо се превърна в един от най-ценните стартъпи за изкуствен интелект (AI) месеци след старта си, съобщава Ройтерс, позовавайки се на запознат източник.
Финансирането показва подновения интерес на големите технологични и инфраструктурни доставчици в стратегически инвестиции в стартъпи, разработващи високотехнологичен AI, който изисква огромни количества изчислителна мощност. По-рано през седмицата Alphabet, която разполага със собствени AI модели, обяви сделка от страна на звеното си за облачни изчисления за продажба на достъп до тензорни процесори (TPU) – вътрешните ѝ AI чипове – на SSI.
SSI, която според източниците наскоро е била оценена на 32 млрд. долара в кръг от финансиране, ръководен от Greenoaks, е един от водещите стартъпи, работещи по изследването на AI модели благодарение на забележителния опит на Суцкевер в прогнозирането на следващото голямо нещо в развитието на изкуствения интелект.
Подобно на много от своите конкуренти търсенето на чипове от стартъпа е огромно.
Ройтерс не е успяла да определи точните условия на инвестицията на Alphabet и Nvidia в SSI. Говорителите и на трите компании отказаха коментар.
Ходовете на корпоративното и облачно подразделение на Alphabet с високотехнологични AI лаборатории, включително SSI и Anthropic, показват развиващата се стратегия на технологичния гигант за AI хардуер.
Първоначално Google запази TPU чиповете за вътрешна употреба. Сделката за продажба на чипове на SSI в значителни количества за изследвания в областта на AI е пример за продължаващата стратегия на компанията за разширяване на продажбите към външни клиенти, коментира Дарън Моури, управляващ директор, отговарящ за партньорствата на Google със стартиращи компании, в интервю за Ройтерс тази седмица.
„С тези основополагащи създатели на модели тежестта се увеличава драстично към нас“, каза той.
Разработчиците на изкуствен интелект исторически предпочитат графичните процесори на Nvidia, която държи повече от 80% от пазара на чипове за изкуствен интелект.
Но SSI засега използва предимно TPU чипове, а не графични процесори за своите AI изследвания и разработки, твърдят двама източници.
Google предлага както графични процесори на Nvidia, така и свои собствени TPU чипове чрез облачната си услуга. Нейните собствени чипове са предназначени да се справят отлично със специфични задачи на изкуствения интелект и са по-ефективни от графичните процесори с общо предназначение. Тези чипове са използвани за изграждане на мащабни модели на AI, като например от Apple и Anthropic, конкурент на OpenAI, получил милиарди долари финансиране от Google и Amazon.