IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Командир от НАТО: Европа трябва да се „събуди“, за да спечели надпреварата във въоръжаването

През следващите 18 месеца на масата ще бъде поставена нов цел за разходите за отбрана на страните членки - 3% от БВП, според Пиер Вандие от SACT

09:36 | 07.12.24 г. 9
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Европа трябва да поеме повече рискове, да харчи повече, да бъде по-бърза и да намали бюрокрацията, за да спечели новата глобална надпревара във въоръжаването. Това коментира адмирал Пиер Вандие, върховен главнокомандващ на съюзническите сили на НАТО по трансформацията (SACT), пред Politico.

„Европа не може да спечели бъдещата оръжейна битка с правилата, които си е наложила днес“, посочва Вандие, който пое командването в края на септември.

Препятствията, пред които са изправени европейските производители на оръжия и агенции за доставки, „могат да бъдат обобщени като прекомерно спазване. Трябва да демонстрирате, че всичко е перфектно в [оборудването], което ще доставите след 15 години, че нито един болт няма да липсва“, посочва той.

Френският адмирал се надява срещата на върха на НАТО в Хага догодина да изпрати послание до ЕС: „Ако искате да останете в надпреварата във въоръжаването, променете правилата си“.

Коментарите на Вандие са отправени в момент, в който Европа се стреми да се превъоръжи в отговор на нахлуването на Русия в Украйна. Страните от ЕС работят за увеличаване на производството на оръжия, но все още изостават много от Русия в производството на боеприпаси.

През ноември Лео Периа-Пейне, изследовател в базирания в Париж мозъчен тръст IFRI, каза пред френския парламент, че настоящите правила и разпоредби са предназначени за мирно време. В един случай предната част на бронетранспортьорите Griffon, произведени от KNDS France, Thales и Arquus, е трябвало да бъде преработена, защото фаровете са били разположени твърде високо и не са отговаряли на пътните стандарти, казва той.

Вълнението от регулациите е в по-широкия контекст на манталитета на Европа, склонен към риск, особено в сравнение със САЩ, посочва Вандие. Програмите за оръжия също са твърде бавни и недостатъчно гъвкави, казва той, като добавя, че например френските фрегати трябва да чакат години за правилни актуализации на бойния режим, докато някои американски военни кораби могат да бъдат модернизирани бързо.

Липсата на бързина и гъвкавост е "въпрос на психология. Много хора казват, че не може да се направи, законовите правила са такива, правилата на договорите са такива", коментира той.

SACT на НАТО се надява, че Европа може да се поучи от американския подход към технологиите и иновациите. „Предвид мащаба на това, което се случва в Азия“, Вашингтон ще се нуждае от силна европейска отбранителна индустрия, казва Вандие и изразява увереност, че европейските фирми могат да бъдат много повече от „просто подизпълнител“ на американските компании.

Съюзното командване на НАТО по трансформацията беше създадено през 2003 г., за да подготви алианса за бъдещето на военните действия. Седалището му е в Норфолк, Вирджиния. Откакто Париж се присъедини отново към интегрираната военна организация на НАТО през 2009 г., правилото е, че постът на Върховния съюзен главнокомандващ по трансформацията идва от Франция. Преди да влезе в НАТО, Вандие беше заместник-началник на щаба на отбраната на Франция.

Едно от основните предизвикателства, казва той, е, че проектирането на военни операции все повече изисква синхронизиране между различни среди — земя, въздух и море, но също и космос, кибернетична и информационна сфера. Ето защо неговият приоритет за следващите няколко години е „да създаде условия за появата на система за командване с множество среди: всичко е свързано с ИТ, системите за командване и контрол, облачната обработка на нашите мрежи“.

Той също така предупреждава, че настоящите слаби места са пространството, информационните технологии и логистиката. „В космоса наистина трябва да положим големи усилия. Като цяло харчим парите си за малък брой геостационарни сателити с висока производителност и дълъг живот“, казва Вандие.

Междувременно компанията на Илон Мъск SpaceX може да изстрелва партиди от малки сателити на една ракета, която да намали единичната цена на сателит. Друга област, която има нужда от подобрение, са ИТ. „Имахме трудно време да влезем в облака“, признава той пред медията.

Една от причините е загрижеността относно Закона за облака на САЩ - закон от времето на предишния мандат на Доналд Тръмп, който дава на Вашингтон извънтериториална власт върху данните, съхранявани в чужбина от американски компании. „Днес истинският проблем е облачността“, която е предпоставка за масова обработка на данни, и изкуственият интелект, казва командирът от НАТО.

Третата област за подобрение е придвижването на войски и оборудване из континента, нещо, което е многократно пренебрегвано след края на Студената война. „Има значителен логистичен дефицит в Европа, особено по отношение на всички средства за пресичане на реки“ и логистиката на горивото, пояснява той.

Превъоръжаването, увеличаването на производството и подобряването на военната мобилност са изключително скъпи, поради което Вандие и други, включително генералният секретар на НАТО Марк Рюте и еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилиус, призовават за увеличаване на разходите за отбрана на страните членки над текущата цел на НАТО от поне 2% от БВП.

Той добавя, че разходи в размер на 3% от БВП „ще бъде целта, поставена на масата през следващите 18 месеца“. Военните разходи на страните са възлизали на 4% или 5% от БВП по време на Студената война, подчертава той.

Войната в Украйна трябва да стои в основата на увеличението на разходите за отбрана. Войната преобърна предвоенното планиране, смесицата от окопна война в стила на Първата световна война и интензивни артилерийски обстрели, съчетани с високотехнологични дронове, ракети и кибербитки, принуждава европейските военни да актуализират своите планове.

Запитан дали европейските правителства са готови да инвестират повече във въоръжените си сили, Вандие отговаря: „Това е големият въпрос“.

„Европа представлява 10% от световното население и 50% от световните социални разходи. Идва момент, в който ще трябва да си кажем, че ако трябва да се защитаваме, ще трябва да балансираме“, заключава той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:36 | 07.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Сигурност и отбрана виж още

Коментари

9
rate up comment 0 rate down comment 8
khao
преди 1 месец
До: Alex Silver не е станал маааа, бавноразвиваща се бабо... ЕС нема армия, как става тая работа без армия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 1
Alex Silver
преди 1 месец
А командир от ФЕС коги? Нали вече станА военен съюз.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 30 rate down comment 11
aldy
преди 1 месец
Гейропата пак си търси белята. Този път ще е феерично. Drang nach Osten, ама май ще има ядрен остен. Толкова са изтъпели, че са загубили изцяло чувството за реалност. Щом приравняват първата по природни ресурси страна с техните си нещакгти държавици, негодни за самостоятелно съществуване. Ама това е резултатът от отрицателната селекция. И квотите - толкова жени, толкова гейове, толкова бели, жълти, черни и зелени. Така до киреча остава само една стъпка. И те ще я направят. Вервайте ми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 26 rate down comment 14
Tikva007
преди 1 месец
До: смръдко: Оооо, да - до каминката с таблета и купа домашни тиквени семки - супер е! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 31
FireT
преди 1 месец
До: Tikva007, FuckkYou Butter Пръч, бих казал аз.Много прозрачна тактика имаш, дядка.Плюеш по всичко европейско и дума не обелваш за пиянта банда от изток.Между другото, защо не ми пратиш пак да погледам клипчета с празнуващи млади московчани, ама след като ОМОН влизат в дискотеките и клубовете да ги арестуват.Или за там нямаш нагласен материал още .Ама сигурно те са арестували само азиатски емигранти, а цвета на нацията не ги бутат. Скоро очаквам да се включи и другия проZZтОрк- клуб Матрьошка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 10
doba
преди 1 месец
Какво стана с нашите фрегати, купуха ли им въоръжение ?..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 30
гъбко
преди 1 месец
До: тиквеника007 Вън дъждовно, а? Са цел ден ще клечиш пред клавиатурата и ще дрuщеш и дъфффчеш ... butter пръч смотан!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 16
Tikva007
преди 1 месец
От #1: А всичко това като последствия дали има връзка с едно изказване на американския помощник-държавен секретар по това време - Виктория Нуланд, по време и във връзка с нацисткия метеж в Киев и още преди нахлуването на Русия в Кримския полуостров, което звучеше дословно така: *Fuckk the EU!* и дали вече не се реализира успешно?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 28 rate down comment 18
Tikva007
преди 1 месец
*Европа представлява 10% от световното население и 50% от световните социални разходи. Идва момент, в който ще трябва да си кажем, че ако трябва да се защитаваме, ще трябва да балансираме*, заключава той.* - Така де, напред към Русия - ще я гоним и в милитаризацията, и неизбежно - в социалните разходи. Само никой не говори за евентуалната реакция на милионите ккаффяви новоевропейци, които пристигат тук заради социалните разходи в Европа, иначе нормалното им състояние се вижда на живо в Сирия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още