Европейският съюз (ЕС) сигнализира, че е готов да започне дискусии за дългосрочна реформа на своите фискални правила, за да позволи на държавите членки да харчат повече за отбрана, след като Германия обяви, че ще увеличи военните разходи, пише Bloomberg.
Лидерите на ЕС са призовали Европейската комисия (ЕК) по време на среща в Брюксел „да проучи допълнителни мерки“ по отношение на така наречения пакт за стабилност и растеж, става ясно от текст на заключенията от срещата на върха, видян от Bloomberg.
Политиците също така са подкрепили предложението на Комисията за временно спиране на ограниченията върху разходите за отбрана.
В продължение на десетилетия политиката на ЕС се формира и ограничава от настояването на Германия да контролира публичните заеми, както своите, така и тези на други страни членки. Но завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом и твърдението му, че САЩ вече не трябва да бъдат основният гарант за сигурността в Европа, предизвикаха драматична промяна в политиката на Берлин, като кандидат-канцлерът Фридрих Мерц по-рано тази седмица обяви мащабен план за разходи, който има за цел да трансформира германската армия.
На този фон ЕС работи за мобилизиране потенциално на трилиони евро в допълнителни средства за отбрана, за да се противопостави на заплахата от руска агресия. Въпреки че ЕК предложи добавяне на краткосрочна клауза за освобождаване от пакта за стабилност и растеж, за да се увеличат разходите за отбрана, по-широката дискусия беше предизвикана на среща в сряда, когато Германия обяви пред държавите членки, че планът на Брюксел не е достатъчно мащабен.
В четвъртък европейските политици вече сигнализираха за широка подкрепа на искането на Германия за преразглеждане на фискалните правила. Радикалната промяна в Берлин се случи само една година след като страната се противопостави на подобен ход, поискан от някои страни членки, когато фискалните правила бяха реформирани през 2024 г.
„Трябва да гарантираме в дългосрочен план, че държавите могат да харчат толкова, колкото желаят за отбрана“, обяви настоящият канцлер Олаф Шолц при пристигането си на срещата на върха, настоявайки, че ЕС се нуждае от „дългосрочна промяна на правилата, за да гарантира, че държавите членки могат да вземат свои собствени решения относно разходите за отбрана“.
В заключенията се добавя, че новите мерки за разхлабване на фискалните правила не трябва да застрашават устойчивостта на дълга, важен фактор за някои страни.
Очаква се финансовите министри на ЕС да обсъдят варианти за облекчаване на правилата, когато се срещнат в понеделник и вторник (10-11 март). Един от въпросите, които вероятно ще се стремят да изяснят, е продължителността на такава гъвкавост за увеличаване на разходите за отбрана. Германски официални лица казват, че периодът трябва да е поне за 10 години.
Бюджетните правила на ЕС ограничават дълга на страните членки до 60% от брутния им вътрешен продукт (БВП), а дефицита до 3%.
Като част от пакета за ускоряване на военните разходи лидерите на ЕС също приветстваха предложението на ЕК за създаване на нов фонд от 150 млрд. евро за предоставяне на евтини заеми на страните членки за изграждане на отбранително производство.