Оръжейни компании в Европа са готови и искат да се намесят, за да запълнят празнината в областта на отбраната, оставена от спирането на военната помощ за Украйна от президента на САЩ Доналд Тръмп, но това ще отнеме време и ще звиси от това доколко бързо политическите обещания ще се превърнат в договори, пише Ройтерс.
Европейските страни се надпреварат да увеличават военните разходи, като ръководителите на ЕС ще обсъдят предложения за мобилизиране на до 800 млрд. евро на извънредна среща на върха, посветена на отбраната, в четвъртък.
Компании в областта на отбраната в региона, които преживяха силен борсов ръст в понеделник на фона на перспективите за повече разходи, са оптимистично настроени, че могат да засилят производството.
Но предупредиха, че времето за доставка може да се проточи с години и заявиха, че разширяването на производството ще зависи от това доколко правителствата ще подкрепят обеащанията си с разходи и нови договори.
„Има ли Европа необходимата технология, за да произвежда пълен спектър от оборудване за отбрана, от което се нуждае? Отговорът е да“, заяви главният изпълнителен директор на Thales Патрис Кейн пред репортери, след като книжата на френската компания достигнаха рекорден връх благодарение на печалбата ѝ, която надмина прогнозите.
„Това е повече въпрос за купувачите, правителствата и армиите... Когато договорите дойдат, ние ще бъдем готови, но няма смисъл да сме готови твърде много по-рано“, допълни той.
Редица страни – от Великобритания до Франция и Белгия, обещаха да разширят разходите си за отбрана, но индустрията постоянно се оплаква, че целите не се изразяват в поръчки и че договорите в крайна сметка отиват при американските конкуренти.
„Няма да отнеме няколко дни“
Италианската аерокосмическа и отбранителна компания Leonardo е готова да засили производството до голяма степен чрез съвместни дружества и съюзи, ако поръчките за военно оборудване нараснат, заяви главният изпълнителен директор на компанията Роберто Чинголани, след като обяви резултатите ѝ пред анализатори.
Той посочи, че това не означава непременно инвестиции в нови заводи, а задействане на неизползван производствен капацитет и предупреди, че доставките може да са бавни.
„Платформи като бойни танкове или машини за пехотата, самолети може да отнемат две-три години за доставка в този момент. Други технологии като сензори, радари, леки оръжия, сателинти услуги може да бъдат много по-бързи“, допълни Чинголани.
Емануеле Орсини, председател на Генералната конфедерация на италианската промишленост, коментира, че отбраната е ключов отрасъл, въпреки че той ще се нуждае от голям, координиран стремеж за реформиране.
„Имаме зрели сектори и трансформирането им няма да отнеме няколко дни. Това изисква планиране на промишлеността“, отбеляза той.
Анализатори също се питат доколко бързо Европа може да отговори на предизвикателствата предвид недостатъците на веригите за доставки и недостига на работна ръка, който вече се усеща широко в отбраната и цивилния аерокосмически сектор.
„Не незабавно, не напълно, но в крайна сметка възможно“, коментира анализаторът в областта на аерокосмическата и отбранителната индустрия Саш Туса от Agency Partners.
Великобритания обяви в неделя поръчка за 5000 леки многоцелеви ракети от британското подразделение на Thales за Украйна и компанията заяви, че това ще утрои производството в завода ѝ в Белфаст. Това следва поръчка за 650 ракетни системи за противовъздушна отбрана миналия септември.
„За Thales това е равнозначно на едногодишни приходи, генерирани във Великобритания“, които са около 1,5 млрд. паунда на година, коментира Кейн.
Thales съобщи, че е в процес на утрояване на капацитета за отбранителни радари и оборудване за бойните самолети Rafale, като в същото време учетворява капацитета за ефектори, основното оборудване на ракетите и оръжейни системи без сензорите им.
„Увеличенето на производството не е лесно, но виждате, че сме способни да разширим производствения си капацитет доста бързо“, коментира главният финансов директор на Thales Паскал Бушиа.
преди 1 месец Пропиляха три години в обичайното за европейските "лидери" туткане и почесване, с надеждата да се мине по-тънко и нещата да си тръгнат по старому.Вярно е, че нямаше как да се предвиди ,че в Белият дом ще кацне тази оранжева гарга, но това не може да бъде извинение.Струваше си да си спомнят двете стари максими: Ако искаш мир, бъди готов за война, и Който не иска да храни своя армия, накрая храни чужда... отговор Сигнализирай за неуместен коментар