Според него дискусията за съществуването на газопровода беше актуална при започване на строителството, докато сега технически той вече е завършен.
„След като се разбра, че Байдън не е склонен да спазва стриктно санкциите, макар и записани в закон, борбата се прехвърли в Германия, поясни специалистът. – Мрежовият регулатор, който контролира енергийната мрежа в Германия, трябва да даде лиценз на компанията "Северен поток 2".
Димитров е убеден, че няма да има инвазия на Русия в Украйна и това, което виждаме в момента, е повторение на вече видяното по-рано през тази година. „Става въпрос за демонстративни действия, които целят да окажат натиск, както върху Украйна, така и върху нейните съюзници от Европейския съюз и САЩ“ твърди анализаторът.
Пламен Димитров е на мнение, че има демонстрация на сила и мощ и донякъде политика на изнудване – ако вървят в лоша посока отношенията между ЕС и Русия, "ние пък с какъв инструмент разполагаме и можем да изострим още повече ситуацията с Украйна".
"Има една дефанзивна цел на този натиск – да не бъдат правени опити да се променя сегашното териториално статукво, при което Украйна не контролира нито Крим, нито голяма част от Донбас. Да бъде обезкуражена Украйна и нейните евентуални партньори това да не се случва. Второ - да бъде малко по-сговорчив ЕС в диалога с Русия по някои други теми, например за газовите доставки, за "Северен поток 2", за санкциите и т.н. Да стане ясно, че Русия може да ползва и като разменна монета този военен натиск. Тя изтегля своите сили и казва – ето, ние направихме жест на добра воля", представи своето виждане за различни варианти в политиката на Русия анализаторът.
По думите на Димитров Беларус се приближава все повече към Русия и все повече се отдалечава от Европейския съюз.
"Има постоянно мигрантско напрежение. Безконтролно движение на мигранти в страната там не е възможно. Те биват насочвани или отдалечавани от границата с Европейския съюз", разкри представителят на Българско геополитическо дружество.
На въпроса коя е най-горещата тема, която ще се коментира на срещата на външните министри на НАТО в Латвия, той посочи: "Това е най-горещата тема– конфронтацията с Русия и Беларус като прокси на Русия в тази конфронтация. Балтийският регион и Полша са горещите точки. Тези държави искат по-голямо военно присъствие на НАТО, защото са демографски и икономически джуджета и не биха могли да отговорят на такова предизвикателство".
Възможно ли е в създалата се ситуация Украйна да не издържи на напрежението и "да мигне" първа? Има ли радикализация на настроенията в Киев? Доколко е илюзорна европейската и НАТО перспектива на Украйна? Съзнателно ли Русия направи така, че Украйна да се превърне в нежелан и рисков партньор за ЕС и НАТО? Германските партии (Зелените и Свободната демократична партия) ли са причините за трудностите при лицензирането на "Северен поток II"? Имаше ли натиск от страна на Путин и „Газпром“ за по-бързо лицензиране на "Северен поток II"? Нормално ли е да има дипломатическо напрежение между Великобритания и Франция?
На тези и други въпроси ще намерите отговор, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 3 години Че за какво му е да го задейства? Самото наличие на тръбата си върши чудесно раяботата. "Газпром" е инвестирал в 1/2 от морския участък, като е вложил 4.5 млрд евро и вече си ги е избил от високите цени. Останалата част е платена от 5 европейски компании, които са дали 14 млрд за да се харесат на Путин? Или за да печелят? Докато СП-2 чака дойчовците да се намъдрят, тези европейски инвеститори отчитат загуби. Но не и "Газпром", защото той си пласира договорените количества по дългосрочните договори. Та кой кого прецаква? отговор Сигнализирай за неуместен коментар