IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В стремежа си да не се прецакаме, може да се окажем големият губещ за АЕЦ Белене

Все още не става съвсем ясно нито дали ще постигнем енергийна независимост от Русия, нито дали решението е окончателно

10:51 | 29.03.12 г. 41
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Площадката на АЕЦ Белене. Снимка: Ройтерс</p>

Площадката на АЕЦ Белене. Снимка: Ройтерс

Решението дали ще се реализира проекта АЕЦ Белене най-после беше взето. Вчера премиерът Бойко Борисов обяви официално, че правителството се отказва от изграждането на втора атомна централа. Последва „лавина” от коментари от представители на политически партии. Оказа се, че освен ГЕРБ само „сините” подкрепят това решение.

Ще припомним, че при проучвания на общественото мнение у нас преди 3-4 години 70-80% от запитаните подкрепяха твърдо строителството на нова атомна централа. След аварията в японската атомна централа при опустошителното земетресение миналата пролет подкрепата за АЕЦ Белене намаля, но пак беше над 50-60%, каквато вероятно е и сега.

Позицията на онези, които защитават проекта, се базира на очакванията, че след няколко години е твърде възможно да се наложи да внасяме електроенергия. Като аргумент се посочва и това, че без втората централа страната ще се лиши от десетки милиони лева приходи от износ на ток, а цените на електроенергията същевременно ще тръгнат устремно нагоре, което ще забави развитието на икономиката ни като цяло.

Другата гледна точка е свързана основно с два въпроса - енергийната независимост на страната ни и рисковете, които крие ядрената енергетика като цяло. В първата насока са опасенията, че ставаме прекалено зависими от Русия заради руските реактори, а във втората - че евентуална авария би имала катастрофални последствия както за хората и природата, така и за финансовото състояние на страната. Друг е въпросът, че според последните изключително строги изисквания за безопасност на ядрените реактори, вероятността за авария практически е сведена до нула.

В крайна сметка решението на правителството на Бойко Борисов е проектът да бъде прекратен.

Интересното е, че едни от основните мотиви за това решение всъщност са близки с изказваните от премиера през последните две години аргументи в подкрепа на изграждането на централата. Преди Борисов неведнъж заявяваше, че без АЕЦ Белене токът у нас ще стане непосилно скъп както за населението, така и за бизнеса. Вчера обаче министър-председателят обяви, че АЕЦ Белене би била много скъпа за България.

Борисов посочи цена от близо 10 млрд. евро, която би достигнала централата заедно с лихвите по евентуалния заем от Русия за строителството й. Не стана ясно как премиерът или съветниците му по въпроса са стигнали до цитираната цифра, след като самият Борисов и вчера отново повтори, че така и не се е постигнато съгласие с руските партньори колко точно е окончателната цена на централата.

Освен това, доскорошният министър Трайчо Трайков или друг представител на правителството досега не беше твърдял, че сме съгласни или обмисляме сериозно да вземем руски заем, а само че въпросът би могъл да се обмисли при определени условия.

Сигурно е, че ако правителството и в частност Националната електрическа компания (НЕК) са искали сериозно да търсят външно финансиране, досега да са го намерили – което значи че или не е търсено такова финансиране, или не са били предоставени по-добри условия по заема от руските.

Последна актуализация: 09:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 11 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 12 години
Това е логиката и мотивировката на цяла плеяда политици на нова България от променте до днес, а именно:За какво ни е индустрия, като сме селскостопанска страна? Закриваме съществуващата индустрия! За какво ни е уедрено селско стопанство, като хората си искат земята. За какво ни е животновъдство, като международният пазар е наводнен с месо и сухо мляко за без пари? За какво са ни училища и болници, след като населението, останало без препитание масово мигрира към 1-2 града или направо в чужбина? За какво ни е ток, след като населението намалява, няма индустрия и не се очаква да има? За какво обаче са ни магистрали и пътища, като след 15 години се очаква всички коли да са на ток, а ние ток няма да имаме? Аха... сетих се - другите ще имат, а ние ще им правим оборот както вече правим с промишлените, земеделски и други стоки, които те най-тъпашки продължават да произвеждат.Остава един *** въпрос обаче: За какво ни е тази държава и ние за чий още се моткаме тук?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 8
bgMan
преди 12 години
Най-големият губещ ще са комисионерите от БСП. Следващият голям губещ ще са имперските амбиции на Русия, която ще се опита да си отмъсти по много начини. Но ако има национално отговорна политика за няколко години можем да имаме алтернатива на всичко руско.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 7
data
преди 12 години
Продължавам да смятам че проекта Белене е невъзможно услилие за кекавата ни икономика от 4000 EUR/БВП на човек .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 6
data
преди 12 години
Ти чувстваш ли се компетентен да избираш дали да имаме АЕЦ , какъв тип реактори да сложим и от коя страна да си ги купим ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 4
hellwitch
преди 12 години
Допълнително не е роля на държавата да строи централи и производствени мощности.Държавата би трябвало да се грижи за инфраструктурата от всякакъв тип и регулация, а не да строи заводи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 3
Trayanov
преди 12 години
Интересното в случая е защо това решение се взима без референдум като се има предвид, че общественото мнение "за" и "против" е грубо казано около 55% на 45%. Подобни еднолично взети решения от ни премиера ни, без каквато и да е адекватна аргументация са меко казано абсурдни. Енергиина независимост с нова електроцентрала на газ, идващ отново от Русия?? Било опасно да имаме нова АЕЦ? Също толкова опасно ако стане авария в турска или румънска АЕЦ. А най-жалкото в случая е, че при взето вече решение от предишно правителство и започната реализация във всички случаи ще търпим загуби при отказ от подобен проект. Вече си мисля, че няма надежда управляващите ни да се усетят, че липсата на приемственост на политиката ни, водена от различните правителства, е пагубен фактор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 5
data
преди 12 години
Проекта Белене е пазарно безумие : 1.Колко икономически е целесъобразно една страна с 7 млн. население , без тежка промишленност / с никакви переспективи да я развие / има нужда от ДВЕ атомни централи през растояние 100 км. 2.Всички разчети показват че до 2020-2025 г. при запазване на сегашната гиганстска не енергоефективност нямаме нужда от мошности . Около 2025 ще имаме нужда от 1000 мг/ч мошност евентоално - макар че никой неможе да престкаже какво ще се случи с ВЕЙ сектора и как той ще се развие - справки Испания и Германия 3.Нека някой да ми обясни защо трябва да строим два реактора едновременно / и да ги финансираме / след като имаме нужда от един евентуално и то след 10-12 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 4
hellwitch
преди 12 години
Къде е света къде сме ние. В света населението расте главоломно - с 100 млн годишно.В БГ намалява главоломно - с над 50хил. годишно. При това основно хора между 20-40г. възраст с все децата. Загубите от неефективна и остаряла мрежа на НЕК са 35%. При инвестиция от 1/5 от цената на Белене в ел. мрежата същата мощност може да се спести.Допълнително АЕЦ не е БЕИ. БГ няма нито гориво, нито технология за АЕЦ нито къде да съхранява отпадъците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 4
data
преди 12 години
Така , не е приоритет и ще го докажа : Във ЕС само Франция е поставила ядрената енергетика като приоритет а и мисля че и тя ще се преорентира . Да изброявам ли : Германия , Австрия , Италия , Испания , Холандия , Дания , и т.н. или точно близо 70-80 % от ЕС - НЕ ПОСТАВЯТ ЯДРЕНАТА ЕНЕРГЕТИКА КАТО ПРИОРИТЕТ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 3
data
преди 12 години
То всичко много хубаво , ама Белене не е пазарен проект . Той именно там се препъна я .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още