IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Задава се трета пенсионна реформа за едно поколение

Отлагането на увеличението на пенсионната възраст няма да има осезаем ефект според икономическата логика, но е оправдано, смятат експерти

10:55 | 18.06.13 г. 30
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Кабинетът &quot;Орешарски&quot; започва дискусия по промяна на правилото за увеличаване на пенсионната възраст. <em>Снимка: www.sxc.hu</em></p>

Кабинетът "Орешарски" започва дискусия по промяна на правилото за увеличаване на пенсионната възраст. Снимка: www.sxc.hu

- Условия за получаване на пълна пенсия: навършени 65 години и 35 години осигурителен стаж, като възрастта постепенно ще се увеличава от 2013 година до 67 навършени години и 37 години пенсионни вноски през 2027 година по силата на реформата, започната от правителството на Сапатеро. Работещи, които са внасяли пенсионни вноски в продължение на 38 години и половина, ще могат да излизат в пенсия на 65 години без понижение на пенсията. Стимули за по-продължителна работа: увеличение на пенсията с 2 процента годишно при осигурителен стаж над 40 години.

Италия

Пенсионната система се основава на два фактора:

Пенсии за прослужено време, позволяващи пенсиониране без оглед на възрастта, ако са внасяни 40 години пенсионни вноски или след навършване на 60 години при 36 години осигурителен стаж.
Пенсии за старост, при които се изискват най-малко 20 години пенсионни вноски, позволяващи пенсиониране след навършване на 65 години при държавните служители и 60 години при жените в частния сектор. Пенсионната възраст трябва да достигне най-малко 67 години за всички през 2026 година.

Полша

Минимална възраст за пенсиониране: в момента 60 години за жените, 65 години за мъжете. Възрастта ще се повишава постепенно, за да достигне 67 години през 2020 година за мъжете и през 2040 година при жените.

Швеция

Минимална пенсионна възраст: 61 години 
Няма правила за получаване на пълна пенсия
Стимули: пенсията е пропорционална на натрупаните права и се прилага коефициент, който се увеличава с възрастта на пенсиониране.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

26
rate up comment 23 rate down comment 4
Димитър Сотиров
преди 10 години
Конституционен ли е моделът на пенсионната реформа "Борисов"? Откъде на къде, човек който е внасял за пенсия по един закон, за да я получава ... няма да я получи, защото някой е написал друг закон? За какво сме внасяли над 30 години? За да се появи някой си Борисов да вдига възрастта и някой си Станишев да я замразява, откакто е вдигната? Юристите, които им пишат законите УНСС ли са завършили? Реформата не може да засяга хора, за чийто обществен договор е платено вече. Реформата може да засяга хора от момента на приемането на новото законодателство. Защо се връща с обратна сила закона за хора, които са платили по стар обществен договор? Тоя Борисов и оня Станишев няма ли да влязат в затвора най-после... Ако Сергей Станишев не оправи тая тотална грешка на Борисов - да си ходи ... Улицата ще го изрита. Орешарски да взима заеми, да пенсионира хората, за да дойдат младите на тяхно място да работят, а пенсионерите да им гледат внуци, че ще останат без данъкоплатци безумните ни управници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 14 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
...Смятам, че ако това се казва и знае, ще се поохладят малко страстите и ще има по-трезв поглед по въпроса. Прсто защото няма безплатен обяд, а политиците, за да изглеждат симпатични, винаги създават такова впечатление (че има безплатен обяд).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 9 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
Аз казвам, че като част от търсенето на решение, трябва, когато някой казва, че иска по-ниска пенсионна възраст (независимо по какви причини), да казва също и че това ще е свързано с по-ниски пенсии. Защото, при равни други условия, повече пенсионери и по-малко работещи няма как да значи нещо друго освен по-ниски пенсии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 18 rate down comment 0
balkando
преди 10 години
Трябва да се тръгне от възможностите на една застаряваща нация ! Проблемът се поставя на хлъзгава плоскост. Не може да се приеме по презумпция, че всеки трябва да получава пенсия. В момента пенсионният осигурителен модел разчита в много по-голяма степен на вноските на работещите, отколкото на капитализация на вноските по индивидуални партиди. Т.е. по-голямата част от внесените тази година осигурителни вноски ще отидат за изплащане на текущи пенсии. Следователно, чисто математически, тези пенсионери които са изпратили децата си в чужбина, получават пенсии от останалите, работещи тук. От една страна справедливостта изисква тези които са работили да получават достойни пенсии. От друга страна, пенсионният модел не може да продължава да работи по този начин при намаляващо и застаряващо население. Това е един от редките случаи, когато балансирането води до още по-дълбоки проблеми. Ако нашите управленци намерят решение, това ще е пробив за целия ЕС, че и повече ))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 16 rate down comment 3
arina
преди 10 години
Представете кой е г-н Калоян Стойков? Младите неопитни хора няма как да добият стаж по специалността, ако не работят по специалността. Ако един инженер работи като сервитьор или мияч на коли, защо държавата е плащала за образованието му? Няма незаменими специалисти. Аз съм един от тях, обучавам един млад специалист и всеки ден той става по-уверен вработата си.Само така ще се запазят младите хора в България
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 15 rate down comment 4
Димитър Сотиров
преди 10 години
Конституционен ли е моделът на пенсионната реформа "Борисов"? Откъде на къде, човек който е внасял з апенсия по стар закон, за да я получава ... няма да я получава, защото някой е написал нов закон? За какво е внасял? За да се появи някой си Борисов? Юристите които му написаха закона знае ли се кои са? Реформата не може да засяга хора за чийто обществен договор е платено вече. Реформата може да засяга хора от момента на приемането на новото законодателство. Защо се връща с обратна сила закона за хора които са платили по страия договор? Тоя Борисов няма ли да влезе в затвора най-после... Ако Сергей Станишев не оправи тая тотална грешка на Борисов - да си ходи и той ... Улицата ще го изрита. Орешарски да взима заеми и да пенсионират хората, за да дойдат младите на тяхно място да работят и да си гледат децата и да плащат заемите на политиците. И да сесетят младите, защо са безработни ... и защо ще плащат заемите на управляващите ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
Да... На Веско94 исках да му кажа, че положението е такова, каквото е и трябва да се решава при условията, които са. Или както се казва - при равни други условия. Ако имахме образоваността на финландците, нефта на норвежците, дисциплината на немците или липсата на ромски проблем на австрийците, сигурно щеше да е (доста) по-добре. Но за съжаление имаме това, което имаме. И трябва да решаваме задачата в тези рамки....Което разбира се, по никой начин не изключва мерки за подобряване на останалите параметри, но проблемите с пенсиите не могат да чакат тези мерки. Ако някога (дай Боже) тези други мерки сработят, ясно е, че ще има повече и за пенсии. Но докато това не е станало просто няма смисъл да се "облягаме" на него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 4
no_thanks
преди 10 години
Бориш се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 11 rate down comment 2
Ricco
преди 10 години
"Държавата е фикцията, чрез която всеки иска да живее за сметка на всички останали."Фредерик БастиаВеско94,и аз искам да съм млад, богат, красив и умен. Искам и всички да са такива. Въпросът е какво правим ако не сме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 23 rate down comment 4
21.12.2012
преди 10 години
Парите от осигурителни вноски са 40% от изплащаните пенсии. Останалите 60% идват от бюджета. Приходите в бюджета идват основно от облагане на труда (индивидите). Едва 6.5% са от корпоративни данъци. Според вас не е ли редно да се увеличат данъците на юридическите лица (капитала) и да се намалят данъците на физическите лица (труда)? Големият проблем на всички публични финанси през последните десетилетия е точно в неплащането на данъци от страна на корпорациите и търсенето на данъчни убежища. Социалната отговорност на фирмите стои в основата на социалната държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още