IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

През 2015 г. данъкоплатците ще погасят докрай натрупания от комунистическия режим дълг

През последните две десетилетия изплащането на този дълг премина през трансформации и правене на нови дългове, се отбелязва в коментар на Deutsche Welle

18:19 | 11.01.15 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
През 2015 г. данъкоплатците ще погасят докрай натрупания от комунистическия режим дълг

През 2015 г. българските данъкоплатци ще погасят докрай натрупания от комунистическия режим в НРБ дълг за около 10 млрд. щ. долара, се отбелязва в коментар на Deutsche Welle. По този повод Николай Цеков търси мнения за цената на комунистическото управление и последвалия го преход. 

Режимът на БКП оставя след себе си 10,3 млрд. долара външен дълг и близо 400 външнотърговски фирми, създадени с цел да го “усвояват”. През месец март 1990 г. правителството на Андрей Луканов налага мораториум върху изплащането му с тежки последици за финансите и икономиката на страната.

През 1994 г. София сключва споразумение с частните кредитори на България от Лондонския клуб за намаляване и разсрочване на държавния дълг и той е заменен с брейди облигации на стойност 5,1 млрд. долара. Десет години по-късно правителството на Симеон Сакскобургготски нарежда предсрочно изкупуване на част от облигациите и повторно обръщане на дълга в щатски долари.

Борчовете на комунизма

Икономистът Красен Станчев пресмята, че в крайна сметка външният дълг на комунистическа България ще бъде изплатен до края на 2015 година. „През последните две десетилетия изплащането на този дълг премина през трансформации и правене на нови дългове. Исторически погледнато обаче става дума точно за погасяването на задълженията в конвертируема валута, която режимът на Живков взе от западни банки в края на 70-те и през 80-те години на миналия век“, уточнява Станчев.

Експертът по стопанска история Румен Аврамов има отговор защо тези банки са отпускали заеми на нескопосаната и задъхваща се от провали „планова“ българска икономика. „Те са виждали зад пропадащата стопанска система на НРБ дългата сянка на СССР. Били са сигурни, че в случай на банкрут съветската страна щяла да поеме пасивите на своя сателит. През 70-те години режимът на Живков успява да убеди кредиторите си, че с помощта на СССР наистина може да избегне фалит“, смята  Аврамов.

„По време и след глобалната криза на пазара на течни горива и свързаното с нея шоково нарастване на цените им, НРБ прибира милиарди долари, като препродава част от внасяния уж за вътрешни нужди съветски петрол. Тази далавера спасява страната от втора поредна стопанска катастрофа след 1944 г.“, допълва Аврамов. „Гяволъкът“ обаче си има цена и тя е продължаващата десетилетия почти пълна енергийна зависимост от някогашния „Голям Брат“.

За какво са харчени валутните борчове?

Красен Станчев е убеден, че тежкият преход към пазарна икономика и трудното преориентиране към истинските пазари са цената, която българският народ е заплатил за стопанските авантюри на комунизма. Към сметката трябва да се прибавят щетите от стихийната и самоцелна индустриализация, от съпровождащите я колективизация на селското стопанство и панелна урбанизация.

„България беше принудена да поддържа обречено на постоянни загуби присъствие по рафтовете на съветския лагер. Принципите на тогавашната „социалистическа“ търговия бяха също антипазарни и нанесоха огромни щети на НРБ “, твърди Станчев.

За да поддържа наложената ѝ „специализация“ в рамките на СИВ, страната е трябвало да взема заеми и в твърда валута. Голяма част от заплатените с дългове пред Запада безумни градежи на „тежка“ индустрия, като например Заводът за тежко машиностроене в Радомир, са вещаели огромни загуби още преди да са се появили.

Професорката по история в Американския университет в Благоевград Евелина Келбечева напомня, че в края на 50-те години ЦК на БКП взема решение за изграждането на „Кремиковци“ с основен мотив „подобряване на класовия състав сред населението на столицата“. Този довод надделял над всички предупреждения, че комбинатът щял да замърси въздуха и да прахосва питейната вода на София. Пренебрегнат бил и фактът, че металургичното чудовище било отдалечено на стотици километри от пристанищата за внос на горива и щяло да използва най-лошокачествената желязна руда в света.

Лъжата за безплатните „грижи“

Според Красен Станчев, вакуумът в знанията и уменията за правене на истинска икономика и предприемачество е сред най-тежките наследства от времето на комунизма. Този вакуум прозира и в рекламираната понастоящем идея за “реиндустриализация на България”. Според известния икономист, крайната цел е да се използват парите на данъкоплатците за съживяване на пропаднали предприятия от времето на социализма, които след време трябва да се озоват в ръцете на “приятели”.

„Но в страната постепенно се утвърждава и успешна предприемаческа култура. И няма как да е иначе, защото сега и най-големият „тъпанар“ в икономиката е по-успешен бизнесмен от който и да е стопански „деятел“ от обкръжението на Тато. Някои български производства, основани на местни ресурси, вече са конкурентоспособни на световните пазари“, твърди Станчев.

Професор Евелина Келбечева поставя мита за „безплатното“ образование и здравеопазване под номер едно в класацията за най-късогледите (“най-глупавите“, по нейните думи – б.а.) притчи за комунизма.

„Този мит може да се сравни единствено с примитивната представа, че без комунизъм в България нямало да има телевизия. За жалост, нашите анкети показват, че и досега много българи вярват, че образованието и медицинските грижи в НРБ са били безплатни. Те не отчитат, че тези „екстри“ на соца са им били удържани от данъци и тегоби, като позорния „ергенски данък“ например.

Сравненията между началото и края на диктатурата на БКП недвусмислено сочат, че за 4 десетилетия равнището на плащаните от обитателите на НРБ данъци е нараснало цели 8 пъти“, аргументира се професор Келбечева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:27 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 3 rate down comment 10
kalendar
преди 9 години
http://***.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_publication/201410_s_ged_pub_bg.pdfДа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 12
kalendar
преди 9 години
това как го реши:) или просто ти се иска да е така:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 28 rate down comment 11
michaelis
преди 9 години
Брутният външен дълг е близо до рекордните си стойностиПрез юни БНБ отчита увеличение с 55 млн. евро до 37.915 млрд. евроhttp://***.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2014/08/26/2368862_brutniiat_vunshen_dulg_e_blizo_do_rekordnite_si/оу той повече станал ...... така е демократично, че гадните комунисти ни обраха, а тея сега майката ни *** ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 18 rate down comment 8
deBill
преди 9 години
всъщност сме взели нови заеми за да ги платим а реално не сме изплатили нищо.за мита за здравеопазването ще кажа че на хронично болните не се правеха никакви отстъпки в цената и болните си плащаха всички лекарства за домашно лечение
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 20 rate down comment 19
kalendar
преди 9 години
"Професор Евелина Келбечева поставя мита за безплатното образование и здравеопазване под номер едно в класацията за най-късогледите (най-глупавите, по нейните думи б.а.) притчи за комунизма."Па това...боже, опази. Професорката по история от хамериканският университет по хубаво да не се изказва по темата, щото явно е далеч от нея.Разбира се, че са били безплатни. Образованието в известна степен и до известно ниво и сега е на практика безплатно(освен учебниците). И да-разбира се, че все пак гълта финансиране и то трябва да дойде от някъде-т.е. от нас. И разбира се, че от гледна точка на хората те са били безплатни. И фейсабука не е безплатен и го плаща някой(рекламодателите), но от моя гледна точка е безплатен.А не виждам какво лошо има в ергенският данък...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 34 rate down comment 16
michaelis
преди 9 години
Не знам режима на БКП, ама от как сме демократи имаме 35млрд. дълг. Започвам да се питам дали при Тато не беше по/добре ...... че като тръгнем после да си плащаме борчовете при демократите ... до товава *** са станали една бърза 100вка млрд. че демокрацията много харчи, то не са за пенсии за здравеопазване, за обучение.... опа тва праеха комунистите, са се харчи за яхти, вили, апартаменти, Монако, Дубай, Манхатън, Бугати Вейрон, за хотели, и не им стига и още и още *** му майката братче .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 45 rate down comment 16
kalendar
преди 9 години
няколко пъти по-големи(четири), но сегашният дълг е хубав, щото е капиталистически, а не омразен-комунистически...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 59 rate down comment 11
Achtung
преди 9 години
"Режимът на БКП оставя след себе си 10,3 млрд. долара външен дълг"Сега колко са ни чуждестранните задължения, държавни и частни???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още