IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕСО очаква изграждането на 647 мегавата нови мощности у нас до 2027 г.

Операторът предвижда инвестиции от почти 1,3 млрд. лева за развитие на мрежата през следващите 10 години

12:14 | 27.03.18 г. 13
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

647 мегавата нови енергийни мощности ще бъдат изградени в България в периода между 2018 година и 2027 година, предвижда прогнозата на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). 401 мегавата от новите мощности ще бъдат от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).

Оценката на Оператора е, че има достатъчно производствени мощности до 2027 година и не се очаква затруднение в електроснабдяването на страната при нормални метеорологични условия и аварийност. Решението при продължителни лоши метеорологични условия и аварии е развитието на регионални пазари, включително на балансираща и на резервна мощност.

Остатъчната разполагаемост е около 15% от мощностите, което се дължи основно на прираста на ВЕИ.

Анализите са част от десетгодишния план за развитие на Оператора. По отношение на новите мощности в него са включени проектите за удължаването на експлоатацията на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй“, икономически ефективни малки ВЕИ централи, както и заявени когенериращи мощности (например на площадката на "Топлофикация София").

ЕСО обаче не взима предвид развитие на АЕЦ „Белене“, както и на хидроенергийните комплекси по р. Дунав и ТЕЦ Варна, поради неяснотите около тези проекти и липсата на споразумение със стратегически партньор за ядрената ни централа.

За възобновяемите източници ЕСО отбелязва, че те затрудняват балансирането на системата. Фотоволтаиците например не могат да бъдат използвани за покриване на пика на потреблението през зимните месеци (между 19 и 21 часа), а вятърните централи произвеждат най-много електроенергия в часовия диапазон между 2 и 6 часа, когато и потреблението е най-ниско и има излишък в системата. Тези централи обаче помагат при покриването на върховото потребление, когато ниските температури са съчетани и със силен вятър.

Гъвкавостта на мрежата при наличието на нерегулируеми ВЕИ ще бъде осигурена от газови или газово-парови централи, както и ПАВЕЦ „Чаира“ и довършването на язовира „Яденица“.

Към края на 2017 г. в страната са изградени фотоволтаици с мощност от 1043 мегавата и вятърни централи с мощност от 701 мегавата. През последните две години няма нови заявления за присъединяване на нови ВЕИ централи към мрежата, посочват още от ЕСО.

Според прогнозата на ЕСО енергийното потребление към 2027 г. ще се движи в диапазона между 37,9 млн. мегаватчаса и 40,5 млн. мегаватчаса в зависимост от това дали мерките за енергийна ефективност се прилагат по-интензивно, или се забавят. ВЕИ ще осигуряват дял между 17% и 18%, в зависимост от сценария за енергийно ефективни мерки.

Инвестициите, които ЕСО планира за тези десет години, са на стойност 1,29 млрд. лева, като 148 млн. лева са привлечени европейски средства. С тези пари ще бъде осъвременена мрежата и ще се изграждат нови съоръжения. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:29 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 8
thehappyroger
преди 6 години
И за какво ми давате минуси, затова че ви казвам истината каквато е и ви казвам докъде ще доведе онова, което реално се случва в страната ли? След 2021-ва смехономиката на кретено-масонката-мафиото-мутрено-милиционеро Бай Ганьовска разграбена отвсякъде *** тръгва рязко надолу ;) Предстои да го видите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 9
thehappyroger
преди 6 години
Независимо от метеорологичните условия! Спира в хубаво ясно, тихо и слънчево време, задължително спира от най-малкият дъжд и вятър, всеки знае вече, че само се краде и не се инвестира, затова страната предстои да умира ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 13
thehappyroger
преди 6 години
От над 10 години спира почти всеки ден, за последните 4 месеца е спирал над 100 пъти, като сигурно има цяла работна седмица в часове, за която не е имало ток. До 2030-та един град смехономика, останалото деградиращо ромско гето, разпадаща се мизерия и бойкочарник/гинкочарник/шишичарник/боклукчарник, след това пари за пенсии, за заплати в държавбният сектор и за бюджет държавата ще ги събира на ромите от фалоса, защото средна класа няма да има, един град.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още