IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Доклад: В България няма недостиг на кадри

За последните десет години няма официални данни, които да доказват, че е налице толкова тежък недостиг на работна ръка, колкото твърдят работодателите

16:19 | 05.12.18 г. 36
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

 

Повечето обявени свободни работни места са за хора с ниско образование, на които се предлага ниско заплащане и не се осигурява обучение, каза Ваня Григорова. И цитира данни на Агенция по заетостта към 5 ноември, според които свободните работни места са малко над 13 хиляди за цялата страна, а регистрираните безработни са малко над 193 хиляди. Обявените свободни работни места са без изискване за образование или максимум изискване за завършен десети клас – 90% от обявите са за хора с ниско образование и без особена квалификация.

Тя посочи, че около 46% от обявените заплати в Агенцията по заетостта са под 1000 лева, 14 на сто са до 510 лева, има и по-ниски заплати при работно време под 8 часа. Приемливите заплати са едва 9 процента от всички обяви, а голяма част от работодателите изобщо не обявяват заплати. 89 на сто от заявените работни места от АЗ се заемат в рамките на два месеца, което не показва особени проблеми на българския пазар на труда, коментира Ваня Григорова.

Данните до запитване в агенциите и сайтовете за обяви за работа показват, че ако има глад за кадри, то не е за България, а за износ към Западна Европа, посочи тя. И допълни, че не е ясно доколко обявите са реални, а не имиджови за атрактивните позиции с атрактивно заплащане.

Според Григорова са неверни и твърденията за недостиг по отделни специалности като няколко групи инженери, което беше причина за премахването на пазарния тест. За първите 9 месеца на 2017 година има обявени 409 свободни работни места за инженери, а 2880 са регистрираните безработни с подходяща квалификация. Причините за незаемане на тези работни места са заплатите, посочи тя. И допълни, че често се предлагат възнаграждения от около 700 лева при положение, че някои от големите български работодатели заявяват, че заплата от 3500 - 4000 лева би върнало инженери в страната. Такова възнаграждение ще им позволи стандарт на живот като този, който поддържат в Германия и Холандия, отчита анализът.

Григорова отбеляза и друго несъответствие - въпреки твърденията на бизнеса, че няма квалифициран персонал, към 2015 година 82% от работодателите, които не организират обучения, твърдят в анкета, че не го правят, защото успяват да си намерят квалифицирани кадри.

Григорова посочи, че основният проблем в България е свързан със закриването на техникумите, което лишава българският пазар от специалисти, както и ниският престиж на работническата професия. Тя смята обаче, че не трябва да се приемат "смущаващите" работодателски предложения да се ограничи приемът в математическите и езиковите гимназии, а да се приложи модел, който възражда професионалното образование, но с договорно споразумение с потенциалните бъдещи работници, с което бизнесът да се ангажира с добро заплащане за определен период. Бизнесът настоява за централно планиране, но не и за договорно споразумение, отбеляза Григорова.

Експертът предложи още работодателите да са задължени да обявяват свободните си работни места в Агенцията по заетостта, което ще даде реална картина на пазара на труда.

Срещите са показали още, че за да се завърнат заварчици и технолози от Словения в България, е необходимо тук да им се осигури 1600-1700 лева заплата.

В резултат на промените в трудовото законодателство работодателите очакват в следващите няколко години в България да дойдат половин милион работници от трети страни. В същото време проучвания показват, че ако притокът на хората, които влизат в страната се увеличи с 10% от настоящия обем на работната сила, ангажирана в страната, то 1,7% от БВП на страната се пренасочва от местните работници към собствениците на капитал, посочи Григорова. Това означава, че 2,7 млрд. лева ще се пренасочат от местния работник към банковите сметки на бизнеса, обобщи тя. 

Последна актуализация: 10:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

26
rate up comment 21 rate down comment 4
Tantum
преди 5 години
Аз не казвам, че 3-5К е космически висока заплата. Просто исках да кажа, че няма как при 20К добавена стойност заплатата да е 16К. Не казвам, че няма хора със заплата 16К. Напротив, има, аз лично познавам хора и с по-високи възнаграждения.Фактите са, че човек с 5К чисто в България има два пъти по-висок стандарт на живот от средностатистическия германец. От тази гледна точка при такава заплата си значително по-заможен дори от гражданите на една от най-богатите икономики в света. Да не говорим пък, ако тръгнем да сравняваме стандарта на живот, който дават 5К в България, и стандарта на живот на средностатистическия човек в глобален мащаб - тогава със сигурност се класираш в първите няколко процента на населението, които са най-богати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 9 rate down comment 3
abdul
преди 5 години
Значи ако е скъпо не е пазарно (сигурно на марсиански принцип). Ако е много евтино пак не е пазарно.Пазарно е само 3-5К, затова точно тях ще ударим с данъци и осигуровки, успях ли да ти хвана логиката? Тези хора са там и взимат реални заплати в тези размери. Това, че разни синдикалисти и социално осигурителни проФЕСори, имащи интерес да държат ниска норма на разходи за труд, не искат да ги видят, понеже биха вдигнали нормата на разходи за труд, не означава че ги няма.Идеше реч, че високите заплати са 20К, а не 3-5К. Само това ми е тезата.Туй веднъж признаем ли го, ще спре да се гледа масово с лошо око (като на богати) на хора с заплата 3-5К и/или на посредствени айтита.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 8 rate down comment 11
Sakamano
преди 5 години
Такива доходи у нас може да има във висшата администрация, при хора на топ-мениджърски позиции и вероятно при някои самонаети лица, но това определено не са заплати договорени на пазарен принцип.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 10 rate down comment 5
abdul
преди 5 години
Хахаха, ти още малко ще кажеш, че "работник" с 20К продукт на месец продава семки......може, ама в Азия по интернет.Всъщност заплати от по 20К има в България и то далеч не само в ИТ.Важно е да се знае, че това са високите заплати, а не тези от по 3-5К лв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 13 rate down comment 2
Tantum
преди 5 години
Не забравяй, че с тази добавена стойност от 20К трябва да си покриеш и всички останали разходи на фирмата, не само заплатата на работника, както и да калкулираш едни 10-20% печалба. В общия случай при 20К добавена стойност може да си позволиш да плащаш на човека между 3 и 6К чисто, в зависимост от типа на дейността ти.Друг въпрос е колко фирми могат да добавят 20К стойност средно на работник. Това изисква наличие на много платежоспособни клиенти и висококвалифицирани кадри. В IT сектора добавената стойност е подобна (в някои фирми е по-ниска, в други - по-висока) и неслучайно заплата от 3-5К чисто е често срещана.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 12 rate down comment 16
Sakamano
преди 5 години
Не бих нарекъл добър работодател човек който е склонен да плаща неоправдано високи заплати. Целта на всеки бизнес е увеличаване на печалбата и оптимизиране на разходите, а трудът си е сериозен разход. Използвайки примера на duzo, независимо каква добавена стойност е реализирал работника, не бих плащал 16к заплата ако имам човек който е съгласен на 2к за същата работа. Другото е разточителство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 32 rate down comment 5
Achtung
преди 5 години
Да там е разковничето, от графиката ясно се вижда, че производителността на труда на работник в България е половината от тази в Европа, а заплащането е 4 пъти по-малко, тоест работодателите могат да вдигнат заплатите двойно, ако работят със същата норма на печалба като на запад. Като цяло не малко от тях го правят, съпротивата е от назначените милионери с куфарчетата, които са абсолютно неспособни да ръководят поверения им бизнес и да инвестират в производство на продукти с висока добавена стойност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 24 rate down comment 4
duzo
преди 5 години
няма смисъл от коментари ниски и високи заплати. Заплатата е "борсова" стока т.е. зависи от търсенето и предлагане. Големият въпрос тук е плащайки тази или онази заплата дали тя може да бъде покрита от добавената стойност, на продукта произвеждан чрез тези заплати. Ако имам човек, който ми реализира добавена стойност 20К защо да не му дам 16К заплата.Пиша от гледна точка на работодател.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 13 rate down comment 4
abdul
преди 5 години
Т.е. искаш да кажеш, че 16к не е висока?! Това е средната заплата на над ~100 000 българи по данни на оня с кумовия апартамент.По твоята логика, ако 1200 е средна, то 2400 трябва да е високата. Еми не е 2400 високата :-). Високата е над 16 000.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 16
Sakamano
преди 5 години
Чакай само да приемат Украйна в ЕС и ще ги сънувате тия 5-цифрени заплати и то не само у нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още