IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Три мерки за стимулиране на икономиката в отговор на пандемията

Данъчната ваканция, съкращаването на данъци са пазарно-неутрални, не дискриминират, важат за всички и злоупотреби и корупция не са възможни, според икономист

18:36 | 14.03.20 г. 27
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Рецесията може да прерасне и в по-дълга и по-дълбока такава, ако доведе до криза в банковата система на Италия, която може да доведе до колапс на финансовата система на цяла Европа. Този сценарий изглежда много вероятен, ако Италия не успее във възможно най-кратък срок да овладее кризата. Ако това се случи, рецесията е гарантирана и в България.

В тази ситуация икономиката на България се нуждае от много амбициозни стимули и финансови облекчения за бизнеса не само в краткосрочен, но и в дългосрочен план. Премахването на корпоративния данък е една такава мярка, която от ЕКИП вече сме предлагали в миналото.

Основният плюс на такава реформа е, че би стимулирала инвестициите. На разговорна реч „корпоративен данък“ наричаме данъкът върху неразпределената печалба на предприятията. Това е тази печалба, която се заделя за реинвестиране в самия бизнес, а не се разпределя към собствениците.

Най-важното за бързото излизане от криза е възстановяването на инвестициите. Инвестициите са това, което движи всяка икономика напред и инвестиционните разходи са първите, които колабират в кризисни периоди. Премахването на данъка върху неразпределената печалба би дала сериозен стимул на предприятията в България да инвестират повече, което поне частично би компенсирало отрицателното влияние на икономическата криза.

3. Вдигане на прага за регистрация по ДДС

От очакваното рязко влошаване на икономическата ситуация най-много ще пострадат малките и средни бизнеси, които са гръбнакът на българската икономика. Повечето от българските бизнеси са по-малки по мащаб от западните конкуренти и за това са в по-уязвимо положение. Най-добрият начин, по който държавата може да ги облекчи финансово и да стимулира тяхното възстановяване след кризата, е чрез вдигане на прага за регистрация по ДДС.

В момента този праг е само 50 000 лева годишен оборот. Това е изключително ниско ниво, при което бизнесите да започват да плащат ДДС. Бизнес с до 50 000 лв. оборот дори е по-скоро „микро“ отколкото „малък“. Не може още на толкова ранен етап от своето развитие българските предприятия да бъдат обременявани с плащане на ДДС, който е най-тежкият данък за бизнеса. Затова е препоръчително прагът за регистрация по този данък да се вдигне възможно най-много. От ЕКИП предлагаме той да стане 200 000 лв. Това би позволило на всеки нов и малък бизнес в страната да се развива по-свободно в първите етапи на своя икономически живот и така да натрупа достатъчно стабилна финансова база, която му позволява да понесе данъчното бреме без да го изправя на ръба на фалита.

В момента комбинацията от изключително ниският праг за регистрация по ДДС и кризисната икономическа ситуация, причинена от коронавируса, оказват съкрушителен натиск върху малкия бизнес в България, което със сигурност ще доведе до закриването на много дребни предприятия. Правителството може поне частично да предотврати това чрез вдигане на прага за регистрация по ДДС.

Последна актуализация: 21:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

27
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 4 години
никакви стимули не са нужни...плащаме си зада ни се "запази" раб. място... това е извратено!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 1
I.T.Moon
преди 4 години
Чудесни са мерките, описани по - горе, ако въобще се въведат. Те обаче са насочени към големите работодатели. А за наемника? Колко наемника могат да работят home office? Колко наемника НЕ МОГАТ да работят home office - според мен не по - малко от около 1.9 - 2.3 милиона. Какво се случва с тяхната заетост - заплати, осигуровки, данъци, кредити, и т.н.? Как ще реагират работодателите? Това са хора/наемници, които осигуряват немалка част от потреблението в страната, които плащат немалко средства към банките - за кредити, за такси? Също така, какво се случва с малките фирми - със заети от 1 до около 20 човека? Т.е. дребния бизнес, който в по - голямата си част е семеен - или е вече затворен, поради мерките, или е блокиран по пътищата на Европа. Редица държави и банки в Европа обявиха мерки в тази насока. Ето какво казва австрийският финансов министър: "Балансираният бюджет винаги е важен, но здравето на австрийците, работните места и стабилната икономика са по-важни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 4
dikens15
преди 4 години
+++++1000Точно така, системата се очиства. Отделя се здравия и успешен бизнес от недъгавият и банкрутиралият. Последното ти изречение е абсолютно вярно също. Това е поради факта, че банковата мафия у нас не желая да бъде пазарен играч и да поема рисковете на пазарите, а си го прехвърля на клиентите. Колко удобно само, нали!!! Обикновеният клиент да му мисли, ние не сме на пазара!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 4 rate down comment 1
dikens15
преди 4 години
Ти се радвай, че не си в еврозоната!! И не виждаш ли какво финансово цунами се разразява около теб или си сляп??? Каква Европа и какво евро, тази валута едва ли ще просъществува в близките години. Запознат ли си с дълговите проблеми на Италия ??? А на италианските банки??? Как мислиш ще се отрази на Италия липсата на туризъм през лятото? Знаеш ли какъв ще е проектодефицита и, загубите на туроператорите и, невъзможността за погасяване на кредитите на компаниите и скока на безработицата?? А в Гърция как мислиш е положението??? А в Германия с нейната Дойче *** и дериватните и експозиции в размер на 500 млрд евро. Какво ще стане там, ако и тоя пазар гръмне??? Борда е спокойствие и сигурност, доказал се през годините.С него ние сме си в евро зоната и сме вързани за еврото. Имаме стабилност, сигурност, предвидимост. Ако еврото утре гръмне, котва ще стане Дойче марката( може и долара, швейцарският франк , а най- добре златото, но никой няма да ни го позволи). Така, че когато решиш да пишеш глупости, не е зле да помислиш преди това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 1
dikens15
преди 4 години
На теб кой ти е казал, че да печатиш пари е хубаво нещо!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 1
Grosss
преди 4 години
Ще видим още тая седмица ми се струва.ЕЦБ да пари на тия дето са в зонатана еврото,ние сме вън и в борд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Ние не можем да си правим количествени улеснения в условията на борд, за това се грижи ЕЦБ.Пари ще бъдат напечатани, не бой се.Както при проблема с Гърция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 1
Grosss
преди 4 години
Мярката навсякъде е печатане на пари и осигоряване на ликвидност,докатопри нас ще пробваме с трици маймуни да ловим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 4
studioaa
преди 4 години
Нито една от тези мерки не е приложима у нас без да се предизвикат катастрофални последици за икономиката и социалния мир у нас. Когато производството и услугите и потреблението се сриват е задължително парите в обръщение да се свият със същия %, а не да се наливат още пари и стимулира растежа чрез инфлация защото това най-вероятно ще предизвика първо хиперинфлация във супермаркета, а после бунтове и безредици... Това означава, че просто длъжниците трябва да обяват фалит по кредита си и след като им се отнеме съответния актив и се продаде да отпадне и задължението им, а не да продължават да плащат и след това както е сега...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 8 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Г-н общи приказки, какво стана, ще ми отговориш ли каква точно терминология е "предния период" и "задния период"?? И по-конкретно, очакваш да не платиш ДДС- то на неплатените към теб фактури? И би ли обяснил как точно ще се администрира това? Как ще се разграничат платените от неплатените с правило? Или да се спре да се събира ДДС щото някой не си събира плащанията?!Почни да продаваш кеш, по банка с плащане веднага/предплащане или на клиенти, на които имаш доверие да платят в срок.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още