IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Валутите на развиващите се пазари вече не са изолирани от кризата

На този етап не съществува алтернатива на американския долар, нито като инвестиционно убежище, нито като валута за резерв, коментират анализатори

09:09 | 08.10.11 г. 9
Автор - снимка
Създател
Валутите на развиващите се пазари вече не са изолирани от кризата

Централните банки на Бразилия и Турция понижиха цената на кредитирането допълнително в опит да подкрепят засегнатия от свиващия се износ икономически растеж. Отслабващият износ се отразява негативно и на привлекателността на реала и лирата.

Централни банкери от Чили до Мексико демонстрираха, че са готови да постъпят по същия начин в случай, че глобалният икономически растеж продължи да се забавя.

Повече от половината от световния брутен вътрешен продукт (БВП) се пада на развиващите се страни, докато 17-те страни от еврозоната и САЩ генерират 34%, разкриват данни на Международния валутен фонд (МВФ).

Подчертавайки „тежките“ последици в случай, че Европа не успее да овладее дълговата си криза или пък щатските политици не успеят да се разберат за фискалната рамка на страната си, на 20 септември институцията понижи прогнозата си за растежа на развиващите се страни до 6,4% през тази година и 6,1% през 2012 г. Първоначалните очаквания бяха за растеж от, съответно, 6,6% и 6,4%.

Прогнозата на МВФ, че развиващите се пазари ще нараснат средно с 6,4% през тази година все пак надхвърля 4 пъти очакванията за развитите страни – 1,6%. 

Развиващите се пазари „няма да са напълно имунизирани към забавянето на развитите икономики“, посочват икономисти на JPMorgan в доклад от 5 октомври. Базираната в Ню Йорк компания понижи глобалната си приравнена на годишна база прогноза за растеж през следващите 3 тримесечия с почти 1 процентен пункт до 1,7%.

Предоставените от европейските банки 3,4 трлн. долара заеми за развиващите се страни, включително банки от Германия и Великобритания, надхвърлят многократно отпуснатите от Япония и САЩ, съответно 299 млрд. долара и 727 млрд. долара, разкриват данни на BIS, цитирани от Royal Bank of Canada.

Кредитите, отпуснати от европейските банки на Унгария, надхвърлят 70% от БВП на страната, сочи оценка на Barclays Capital, базирана на данни от BIS. Кредитите на Полша достигат 40% от БВП на страната, докато тези на Бразилия и Мексико са по около 20%.

Развиващите се пазари имат и по-добри фискални позиции. Средната дългова тежест в развиващия се свят възлиза на около 35% от БВП - около една трета от средните нива на задлъжнялост на развитите страни, се казва в доклад на МВФ от юни.

След като се опитваха да предотвратят твърде бързото поскъпване на валутите си, за да защитят износа, сега централните банки на страни като Турция, Русия и Бразилия се опитват да овладеят обратната тенденция.

На 5 октомври турската централна банка продаде рекордните 750 млн. долара за турски лири в опит да подкрепи валутата на страната, поевтиняла до исторически нива през последните дни. Миналия месец Русия продаде около 8 млрд. долара в подкрепа на рублата. Това е най-мащабната интервенция на централната банка в Москва от колапса на рублата през януари 2009 г., посочва председателят на институцията Сергей Игнатиев.

След 28 месеца опити за ограничаване на поскъпването на реала на 22 септември бразилската централна банка използва деривати в подкрепа на валутата си. Реалът поевтиня до най-ниското си ниво за последните 2 години.

Преди по-малко от 12 месеца бразилският финансов министър Гидо Мантега обвини САЩ, Япония и Европа, че разпалват глобална „валутна война“. Той отправи критики към Вашингтон, че „стопява“ долара, като наводнява икономиката с напечатани пари.

Последна актуализация: 14:27 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 0 rate down comment 0
interest-free
преди 12 години
здравта на болната да се чете от болната на здравата. *
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 2
interest-free
преди 12 години
Май в дяволската си одежда ти си демагога, седнал да жали за европеските финанси, а всъщност си отявлен проамерикански апологет, но това ,че много ти се иска, бъди сигурен, че въобще няма да се случи. Как ти се прииска да се случи, че Индия та дори и Китай да продават златото си за зелена тоалетна хартия... Ти си заслепен от американосфилството си. Китай в момента е тоз, който определя пулса на САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 1
interest-free
преди 12 години
Направиха 2%, защото американската пропагандна машина не е спирала да прехвърля проблема от здравта на болната глава от както през 2008 лимоните в САЩ изгърмяха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
stone kold
преди 12 години
как само понижиха рейтингите в петък веднага след пока4ването на еврака то4но на съпротивата при 3520 и го срутиха......слу4айност да бе да
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 0
stone kold
преди 12 години
американците регулират еврото и долара с манипулаци били те валутни или фундаментални последен и наи пресен пример понижението на рейтингите късно в петък тогава еврото се изстреля нагоре имаше вероятност да атакува нивата над 3500 но за минути се срина след като оповестиха рейтингите.веднага се сештам за същия "инцидент" през лятото когато еврото беше високо о поради орязване на рейтинга на непомня на коя страна то пак пропадна...мисълта ми е 4е рейтинговите агенции оказват влияние и манипулират пазарите както им е наредено свише
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
Lucifer
преди 12 години
...колкото и да не ни се иска да си признаем, но американците пак постигнаха своето, а именно да накарат света пак да купува новонапечатаните $ и да не мисли за никаква алтернативна валута, дори скоро, след краха на Еврото ще принудят света да си продава и златото (китай и индия особенно) на безценица за зелените хартийки и така Чичо Сам пак ще заличи трилионите си дългове към света и всичко това благодарение на многонационалната европейска егоистична демагогия...жалко наистина, много жалко...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 2
KotarakV4izmi
преди 12 години
Съгласен съм за долара,но за Гърция имам резерви.Каквито и мерки да предприеме,оздравяването на икономиката ще се проточи много дълго и заради това винаги ще държи еврото на по-ниски нива.Разбира се може и да греша.Но Гърция представлява само 2% от БВП на Евро съюза,а какви поразии направи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 9
Zashtontcho
преди 12 години
Подзаглавието на статията изказва сбито желанието на повечето англосаксонски и тем подобни финансисти - доларът да си остане резервна валута, а еврото да се срине. И оттам почват да носят от 9 кладенеца вода, за да си докажат смешната тема.Истината обаче е много по-различна и дните на долара като валута 1 свършват. Въпрос на време е еврозоната да "поправи" своите задлъжнели страни членки, Ирландия вече е на правилния път, Гърция ще се опъва но и тя ще намали заплати и ще се върне в играта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още