IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Криптовалутите се провалиха като пари. Но регулаторите могат да ги спасят

Блокчейнът може да бъде впрегнат за трансформация на традиционните фиатни пари - превръщайки ги в по-евтин и удобен вариант за използване

12:42 | 31.10.21 г. 16
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Тези иновации дават заявка за успех, но също така представляват и риск, който регулаторите трябва да имат предвид.

-Може да изплашат потребителите. Стейбълкойните могат да се разменят за фиатни пари при фиксирани курсове, а балансите на фиатните пари в приложения като Strike например трябва да бъдат подсигурени. Но често те не са. Липсата на яснота може един ден да изплаши инвеститорите, ускорявайки евентуалния срив, когато всички тръгнат да изоставят позициите си.

Регулаторите трябва да настояват за гаранции под формата на висококачествени активи, най-добре фиатни пари. В САЩ това може да бъде постигнато като се изисква платежните приложения и емитентите на стейбълкойни да инвестират само в банкови депозити, които на свой ред са държани от Федералния резерв или като се дават тясно специализирани банкови лицензи, които позволяват отварянето на резервни сметки директно към Фед.

- Може да застрашат традиционните банки. Ако хората могат сигурно да съхраняват парите си в стейбълкойни и платежни приложения, те може да спрат да използват банкови депозити, лишавайки традиционните кредитори от средства за заеми. Свитото кредитиране на свой ред може да доведе до проблеми за икономиката.

Но скорошно проучване на Английската централна банка показа, че подобни притеснения може би са преекспонирани. Хората по-скоро ще го дават по-бавно, посочват властите, при възприемането на нова форма дигитални пари, давайки време на системата да се адаптира. Въпреки това регулаторите трябва да бъдат предпазливи, забранявайки стейбълкойните и платежните приложения да изплащат лихви или намалявайки тези, които получават по депозитите си към Фед. Подобни ограничения биха могли да бъдат облекчени на по-късен етап, щом веднъж властите могат да установят заплахите банковата система и кредитите.

- Те могат да бъдат хакнати или компрометирани по друг начин. едно нещо е приложенията на Facebook да останат недостъпни за ден, съвсем друго ще това да се случи на компания, която управлява международна платежна система. Новите протоколи все още не са сигурни – както показаха скорошните проблеми с блокчейн системата на криптовалутата солана.

Регулаторите трябва да изискват наличието на достатъчен капитал за абсорбирането на изненадващи загуби и да зададат стандарти за сигурност и управление – например като тестват устойчивостта на системата и установят кой носи отговорността за справяне с извънредни ситуации.

- Те могат да подпомагат престъпността. Криптоплатформите обикновено идентифицират потребителите само чрез адрес от букви и цифри. Това ги прави удобни за хакери, искащи откуп, хора, които укриват данъци и други престъпници – увеличавайки и притесненията, че по този начин може да се заобикалят международни санкции и закони срещу прането на пари.

Платформите и приложения могат и трябва да изискват идентифициране при необходимост от прилагане на закона.

За мнозина спекулативната мания около криптовалутите няма да свърши добре. Някои държавни представители, като финансовият министър на САЩ Джанет Йелън, са прави да призовават за спешни мерки справяне с растящия риск. Те обаче са прави и да не забраняват напълно криптовалутите, както Китай се опитва да направи. Увеличаващите се иновации така или иначе увеличават конкуренцията – както частната, така и обществената, за да се подобри финансовата система, която със сигурност се нуждае от известно подобрение. Резултатът може да е от полза на хората навсякъде по света – стига регулаторите да не изостават в защитата от бъдещите опасности.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 4 rate down comment 9
дядя Вова
преди 2 години
Защо никой журналист не надуе гайдата, че вашето крипто за година изхвърля повече СО2 повече от всички самолети по целият свят ?! А?!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 1
mrynmryn
преди 2 години
Нали уж идеята на криптото е да е децентрализирана, а регулаторите щели да я оправят, това не противоречи ли на 1-вото?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 2
bgMan
преди 2 години
Хората обичат свободата. Дори донякъде и свободата от банките е хубаво нещо. Не е въпрос само на вяра, а и на ред удобства. Нещо от което вие нямате нужда няма и как да го разберете. И както почти 40 години слушам как долара е фалирал и не струва нищо, така вече 10 години слушам как повечето хора припяват същата песничка и за биткоина пък той се надсмива над всичките ви прогнози и мнения и не спира възходящият си тренд. Със сигурност някой ден ще дойде краят му, както и края на Земята и живота върху нея. Но дотогава какво, само ще седим и ще приказваме, че живота е лъжа защото ще свърши някой ден с превръщането на слънцето в свръхнова. Не! По-добре да живеем и да постигаме неща напук на всички прогнози.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 0
Геро от Германия
преди 2 години
Колко ли ги е страх банките и банковата система заедно с всички маймуни накачени на клона, за да пишат постоянно такива манипулативни и неверни статии. Банковата система не била застрашена, провалили се били криптовалутите, а в същото време същите тези банки създават фондове за попечителство на крипто, опитват се да правят CBDC, приемат ETF и какво ли още не само и само да не изпуснат влакът и естествено пускат такива статии да насаждат несигурност докато те си пълнят кошниците.Преди няколко дни пратих до позната в Америка точно 38 долара в Litecoin. Беше събота вечерта, след 10 минути парите бяха там, а таксата за изпращането беше няколко цента. Направете един банков трансфер на 38 долара и се насладете на,, минималната такса" дето ще вземат от банката и то в работно време! Та, провал викате, а?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 1
redcretin
преди 2 години
Поредната преведена статия, тотално без понятие защо се появиха криптосите и защо няма да бъдат регулирани ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 7
alphaomega
преди 2 години
Това беше ясно още в момента в който се появи бялата артия на "Сатоши накамото". Цялата концепция е едно технологично безумие.Провалът е заложен още от самото начало в първичния сорс код на Биткойн. После всички разработчици копираха на сляпо този сорс без да мислят за проблемите и всеки си добави по някаква глупост от него и накрая се получи едно голямо нищо плюс няколко хиляди шиткойна които хептен за нищо не стават. Една крипто валута за да успее да се наложи като разплащателно сред масите трябва да притежава всички преимущества които притежават хартиените пари и в същото време да се отстранят всички недостатъци. Това означава на първо място плащанията трябва да са безплатни, анонимни и непроследими. Да няма никакви зависимости от посредници и някакви трети страни които да верифицират транзакциите. Криптовалутата трябва да бъде едно просто приложение което инсталираш на какво си искаш устройство и моментално да може да правиш входящи и изходящи преводи за секунди без никакви ограничения. Така наречените "стейбъл койни" не отговарят на нито едно от тези условия затова и те ще се провалят по същия начин.Сега на биткойна му остана само едно качество и то е да се ползва като електронно злато. Но това ще изтрае само докато има вярващи в идеята. Цената не я коментирам. Тя може и 10 милиона да стигне а може и да падне до 0. Но това няма да промени нищо и по технологията ще си остане точно толкова безполезна за масите колкото е и сега.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още