IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Наистина ли Ирландия фалира?

Ирландските облигации остават изгодни, дори Дъблин да намали плащанията по дълга си с 20%, коментират анализатори

08:21 | 06.04.11 г. 7
Автор - снимка
Създател
Наистина ли Ирландия фалира?

В последните месеци инвеститорите са щастливи да предоставят евтини заеми на сравнително рискови компании, пише MarketWatch.

Лихвите са доста примамливи. Sprint Nextel може да получи десетгодишен заем при 6,5%, Ally Financial, бившата GMAC, както и PulteGroup, могат да издадат десетгодишни облигации при доходност от 7,5%.

Правителството на Ирландия обаче не може. Защо? Точно сега Дъблин търси дългосрочни заеми на каквато и да е цена.

Десетгодишните ирландски облигации се оценяват като високорискови (junk bonds) и се търгуват при доходност от почти 10% и рекорден спред в сравнение с германските облигации с подобен матуритет.

Въпреки това облигации на развита икономика, носещи 10% годишна доходност, определено заслужават внимание.

Рискове разбира се съществуват, но определено имат добро финансово покритие.

В края на краищата Ирландия, за разлика от повечето корпорации, може да събира данъци и има подкрепата на Европейския съюз (ЕС).

Всеки знае историята на Ирландия: Икономиката на страната се сви и през 2010 Европейският съюз (ЕС) и Международният валутен фонд (МВФ) трябваше да отпуснат заем на Дъблин. Миналата седмица правителството обяви, че ирландките банки се нуждаят от още 24 млрд. евро от парите на данъкоплатците и така общата сума за спасяването достигна 70 млрд. евро, или почти половината от ирландския брутен вътрешен продукт (БВП).

Нивата на публичен дълг рязко нарастват на фона на огромните дефицити и рано или късно страната ще трябва да фалира.

Голяма част от историята обаче остава недоизказана, като цената за спасяването например. 70 млрд. евро? Нетната цена, измерена като публичен дълг, е наполовина на това, казва Донал Махони, стратег на Davy Securities в Дъблин. Останалата част идва от излишъка на публичния пенсионен фонд и от предоговарянето с кредитори на банките.

Тала допълнителната цена от 24-те млрд. евро, обявени през миналата седмица, е едва 2 млрд. евро, допълва той.

До 2013 г. брутният дълг на Ирландия се очаква да достигне около 108% от БВП на страната. Мислите, че това е ужасно? Според МВФ този показател за САЩ ще е около 105%. Нетната дългова позиция на Вашингтон на практика е по-лоша от тази на Ирландия, докато щатският дефицит по текущата сметка е два пъти по-голям като процент от икономиката.

Въпреки това десетгодишните щатски облигации с доходност от 3,5% се считат за „безрискови“.

И въпреки че проблемите на Ирландия са значителни за самата страна, те са нищожни за ЕС като цяло. Ирландия представлява едва 2% от икономиката на съюза.

Според МВФ през 2013 БВП на Ирландия се очаква да достигне 184 млрд. евро. За сравнение, приходите на германското правителство за миналата година възлизат на 1,1 трлн. евро.

Наистина целият ирландски дълг представлява по-малко от 5% от общите приходи на 17 -те страни от еврозоната, докато нетните дългове на страната са около 3%.

Има достатъчно средства за разрешаване на този проблем, ако европейските правителства пожелаят това. От страните, изпитващи дългови проблеми, единствено Испания и Италия са достатъчно големи, за да будят опасения. Икономиките на Гърция, Португалия и Ирландия са сравнително малки, за да имат значение.

„Каква е възможността Ирландия да фалира?“, пита Махони. „Близка до нулевата“.

Най-голямата опасност, посочва той, е страната да попадне в омагьосан кръг - инвеститорите се страхуват и лишават Дъблин от свежо кредитиране. Ирландия обаче има гарантирано финансиране от ЕС, ЕЦБ и МВФ до 2013 г.

Да си представим, че ирландското правителство не може да избегне фалит, и се налага да договори преструктуриране на дълга си.

Да кажем, че Дъблин намали плащанията по лихвите и главницата на дълга си с 10%. В такъв случай доходността по вашата инвестиция в ирландски ДЦК все още е цели 8% на година.

Ако правителството понижи плащанията по лихвите и главницата с 20%, вие все пак ще имате повече от 6% доходност.

Всъщност ирландското правителство трябва да понижи плащанията и главницата с една трета, преди това да понижи доходността от инвестицията в ирландски облигации до 3,5% на година – доходност, за момента предлагана от десетгодишните щатски облигации.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:22 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 0
georgi_shum
преди 13 години
Ivo Dim.. Чети преди да се изказаваш. Пише, че приходите на Германското правителство са 1.1 трлн евро, а не че БВП на Германия е толкова.. Правиш разлика между двете, нали ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 0
istinata
преди 13 години
Dakl,аман от съветски шпиони,като тебе бреее...Не ви ли изметохме през 1989?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 1
dakl
преди 13 години
За продажността на т.нар. български политици и въбще на политическия ни "елит" сме извънконкуренция и можем да се сравняваме само със страните от екваториална Африка.Само вижте как ги малтретира генерал губернаторът Уорлик.Просто да му стане на човек жално за тяхната незавидна съдба!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
vasouman
преди 13 години
"приходите на германското правителство", а не БВП са казали от инвестора.А, а, а?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
IvoDim
преди 13 години
"Според МВФ през 2013 БВП на Ирландия се очаква да достигне 184 млрд. евро. За сравнение, БВП на Германия за миналата година бе 1,1 трлн. евро."Според различни иснтитуции БВП на германия е 3.305-3.360 трлн.долара, както и да смятаме това НЕ Е 1.1трлн. евроАре инвестора малко по-грамотно А?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 5
Боян
преди 13 години
Еми така е било винаги в цялата история на човечеството, големите извиват ръцете на малките, затова малките като нас трябва да внимават да не кривнат от пътя, защото ще ни изпият соса, като на Гърция сега ще им приберат всичко (както на нас де след 1997) и само може да си мечтаят за стандарта от преди 2008, за съжаление ние никога няма да го постигнем, защото имаме най-продажните и *** политици в цяла европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още