IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

NY Times: Бежанската криза може да доведе до разпад на ЕС

Меркеловата политика на отворени врати привлече още повече бежанци в ЕС, отчита американският всекидневник

10:45 | 28.01.16 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Един от днешните анализи на авторитетния американски всекидневник New York Times  е посветен на бежанската криза, която опасно дестабилизира ЕС - най-верния глобален партньор на САЩ.

Още в началото на цитирания от БТА материал авторът Томас Фридман прави уговорката, че съзнава колко безразлична е американската публика към тази тема: „Да сложиш „Европейски съюз“ като водещо заглавие на коментар, публикуван в Америка, е все едно да поставиш знак „Не чети“. Може би трябваше да го нарека „Европейският съюз на Тръмп". Това би било заразително. Но дори и само двама да го прочетете, това е наистина важно". 



Пропадането на страни като Сирия, Сомалия, Еритрея, Мали, Чад и Йемен, и това, че изоставихме Либия, Ирак и Афганистан - без ние, НАТО и местните елити, да си свършим работата - отприщи най-тежката бежанска криза след Втората световна война. Тази мощна вълна от мигранти и бежанци е човешка трагедия и техният наплив от Сирия и Либия в частност дестабилизира всички съседни "острови на нормалността" - Тунис, Йордания, Ливан, Кюрдистан и Турция. А сега вече тя започва да разяжда и тъканта на самия ЕС, посочва авторът.

„Защо това трябва да обезпокои американците? Защото ЕС - това са Съединените щати на Европа - другият главен център на демокрацията и икономическите възможности. Той има слабости във военно отношение, но със своето богатство и с либералните си ценности ЕС се превърна в главния партньор на Америка в борбата с климатичните промени, в отношенията с Иран и с Русия и в овладяването на хаоса в Близкия изток и Африка", пише NYTimes.

Това партньорство укрепва американската мощ, защото ако ЕС затъне в криза или се разпадне, Америка ще трябва да върши толкова много неща по света с много по-малко помощ, се казва в статията. По-нататък Фридман привежда пример, даден от бившия британски външен министър Дейвид Милибанд в Давос, че макар броят на войните между отделни държави в света в момента да е рекордно нисък, в почти 30 слаби страни се вихрят граждански войни и тези страни не са в състояние да посрещнат най-елементарните нужди на своите жители, а 122 страни са на прага на вътрешен конфликт, опитвайки се да го предотвратят.

През миналата година Международният спасителен комитет, на който Милибанд е председател, е помогнал на 23 милиона бежанци и вътрешно разселени хора. Около 50 процента от напиращите към Европа идват от Сирия, а повечето от останалите - от Ирак, Афганистан, Сомалия и Еритрея, и международните хуманитарни мрежи просто изнемогват поради самия брой на бежанците.

Европа се задъхва от този наплив, който тя не може да регистрира и да абсорбира, поради което все повече страни затварят границите си, а антиимигрантските партии набират сили повсеместно. В ЕС се надигат влиятелни гласове Гърция да бъде извадена от Шенгенската зона за свободно движение, защото като първа страна на пътя на миграционната вълна тя просто не може или не желае да я спре, посочва авторът.

По-нататък той обръща внимание на предупрежденията на редица „национални лидери и висши представители на ЕС, че Шенгенската зона може да рухне до седмици, което рискува да предизвика и разпадане на самия (Европейски) съюз".

Германският канцлер Ангела Меркел може би имаше добри намерения, когато отвори страната си за 1,1 млн. арабски, африкански и афганистански мигранти м.г., но беше неразумно от нейна страна да мисли, че толкова много имигранти, предимно мюсюлмани, могат да бъдат абсорбирани толкова бързо в германското общество - страна, на която бяха необходими две десетилетия и милиарди долари, за да интегрира своите източногерманци. Меркеловата политика на отворени врати привлече още повече бежанци в ЕС и сега, когато германците искат да спрат наплива, техните съседи отказват да ги приемат, продължава вестникът.

„Тази бежанска криза е истинска стрела, забита право в сърцето на Европейския съюз. Тя няма решение, което може да бъде ограничено само в границите на Европа", казва Дейвид Милибанд, цитиран от вестника. Докато се води тази безкрайна война без закони в Сирия, бежанският поток ще продължава с всичките си дестабилизиращи последствия, добавя той.

„Обама не причини сирийския проблем и не може да го разреши сам, но той не може да бъде разрешен и без американско ръководство. Споделям предпазливостта на президента относно наземна (военна) намеса в Сирия. Но вече съм убеден, че трябва отново да обмислим идеята за създаване на някаква контролирана от САЩ-ЕС-НАТО зона за сигурност в Сирия и Либия, която да създаде пространство за бежанците да остават в тези страни. Това не е панацея и не е евтино, но ако позволим бежанската катастрофа да разруши ЕС, ще бъде много по-скъпо, заключава анализът в NY Times. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 9 rate down comment 16
misanthrope
преди 8 години
Осветлявам те веднага, въпреки че в мрака на мозъка ти, светлината трудно прониква.Та.... казали са го любимите ти руски мужици"Искахме да го направим както трябва, а се получи както винаги"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 18 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 8 години
Е тогава, като си толкова адекватен, що не ни осветлиш, кой, защо и как нахлузи на хората този ЕС, в който никой в Европа не вярва и не иска? Щото в края на краищата, Европа не е имагинерна величина, а реални хора, които живеят, работят, мислят, и най-важното - гласуват! Как се появи този съюз, който няма никакви шансове да се случи? И всъщност какъв е единственият и безспорен за сега ефект от този съюз? Моят отговор на последния въпрос е, че ако някога една или няколко държави от Европа са пропадали и другите са ги извличали от блатото, то сега целият континент заедно и солидарно лети към катастрофа! И някой категорично ще извлече дългосрочни ползи от това...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 7
michaelis12
преди 8 години
Белия кон нема пари повече не ги приемат техните вече както преди, както разправя баба ми : "Кой каквото прави за главата си го прави".Оттатъка гледам НАТО ще създавали "Антипропаганден Отдел за руската пропаганда"..... Военна терористична организация ше ми говори истината тука. Тоя филм в Източна Европа сме го гледали вече само Западната не са го гледали, но нищо ше прескачаме оградата пак ама тоя път към Изтока ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 11
misanthrope
преди 8 години
Абсолютно неадекватна статия както и неадекватни коментари. Никакви бежанци не могат да разбият ЕС. ЕС може да го разбие лицемерието и омразата на членовете му. ЕС е основан на едни принципи, в които никой европеец не вярва наистина, но подкрепя лицемерно, за да е полит-коректен, защото няма топки да излезе и да каже публично какво мисли за арабите, за съседите си, за Източно-европейците и за цигaниte, а само си го мърмори под мустак и това е така от ред нека, до ген сека. Връщането на граничния контрол показва именно това - дай аз да си се затворя, па съседите да се оправят, верно че сме съюз, ама аз съм си аз, боли ме за Гарабед. ЕС не се бори с проблемите, всеки е ЕС се стреми да се сниши и да хвърли картофа на останалите. Така че, ако не са бежанците, ще е гръцката криза, ако не е тя, ще е нещо друго - полските водопроводчици, българските цигaн.и,.. нещо, защото ЕС, това не сме НИЕ, ЕС това са ТЕ, за всеки член на ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 19 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 8 години
Но все пак със страшна сила виси въпросът: А дали някой точно това не е искал? Дали това не е целта - катастрофа в Европа, метежи, мелета, гражданска и религиозна война и.... спасителят идва на бял кон! Те конете вече ги понаместиха тук-там из Европа... хихи... После - както си му е редът - планове Маршал, Генералисимус, Император... Ама вече цела Европа, не само половината, като едно време... хихихи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 4
michaelis12
преди 8 години
а в Русията също има един тц тц тц за него как можах да забравя, да отидат да го свалят и него .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 4
michaelis12
преди 8 години
Асад нема никъде да ходи, колко и да им е мъчно ... там имат други планове за са, НАТО да си намерят друга играчка, я ей там в С.Корея има също диктатор, да ходят да бъзикат него да ги видим НАТО как ше им върже .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 8 години
1. *** = *** и2. *** = *** т а
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 34 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 8 години
Най-тежки са предсмъртните клетви! Колко наистина я е изрекъл Кадафи, е въпрос, но звучи истински и направо месиански:"Слушайте сега, вие, хората от НАТО! Вие бомбардирате стената, която не пропускаше потока на африканската миграция към Европа, стената, спираща терористите от Ал Кайда. Тази стена е Либия. Вие я унищожавате. Вие сте ***. За хилядите имигранти от Африка, за подкрепата на Ал Кайда ще горите в ада. И така ще бъде. Аз никога не лъжа. Не лъжа и сега. Спомням си, че тук пак бяхме 2-3 *** срещу болшинството на младите, образовани и красиви капиталета - клакьори на НАТО-вските удари в Либия. Беше голема радост, че Кадафи ще отиде при Саддам, да се готви Асад... Хихи... айде честита ви победа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 12
abdul
преди 8 години
САЩ-ЕС-НАТО зона за сигурност..?ЗОНА..?СИГУРНОСТ..?:-)мухобойко.. стабилност.. корупция.. блажете бе, що да не.Само да не се чудите после защо вместо сигурност и стабилност получавате граждански войни..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още