IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Днешен Китай никога няма да бъде глобална суперсила

Страната просто не може да си го позволи заради препятствията пред растежа и нежеланието за реформи

17:24 | 01.06.19 г. 35
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: gettyimages</em></p>

Снимка: gettyimages

Китай иска да бъде суперсила, или дори глобалната суперсила, до средата на века, пише за Financial Times Чарлз Партън, старши сътрудник в Royal United Services Institute и съветник към Камарата на общините по въпросите на Китай.

Това означава столетната цел, поставена от президента Си Дзинпин – да се превърнем в „силна, демократична, цивилизована, хармонична и модерна социалистическа страна” до 2049 г., когато е стогодишнината от основаването на народната република.

Това обаче няма да се случи. Незаисимо дали използвате оригиналната дефиниция за суперсила (притежаването на превъзхождаща военна мощ и способността тя да бъде упражнявана глобално) или я разширите (включвайки икономическа, политическа, културна и интелектуална сила), това, което има значение, е дългосрочният капацитет да се плаща за всичко това.

Разходите на Китай в момента са малко в сравнение с това, което страната би трябвало да понесе в продължение на десетилетие като суперсила. Нейните военни разходи са доста по-ниски от тези на Америка. Във вътрешен план се твърди, че разходите за установяване на стабилност и контрол са по-големи от бюджета на Народната армия за освобождение. Застаряващото население от 1,4 млрд. души изисква всеобхватна система за социална сигурност. Разходите за възстановяване на екологичната среда са умопомрачителни.

Дори САЩ да спрат да растат икономически, Китай ще трябва да отчита по 6% ръст годишно до 2049 г., за да се изравни с тях по доход на човек. Такава постоянна норма на растеж не е постигал никой.

Китай се движеше икономически в задънена улица и имаше нужда да намери нов път. Затова и през 2013 г. Си Дзинпин стартира своята програма за реформи, заявявайки, че тогавашният икономически модел е „некоординиран, небалансиран и неустойчив” – думи използвани по-рано от бившия премиер Уън Дзябао и повторени от члена на политбюро Янг Джиечи през 2017 г., когато национална комисия описа прогреса в реформите като минимален.

Днес Rhodium Group оценява реформите като зачатъчни. Това не е изненадващо. Има противоречие в сърцето на реформата между ленинската нужда да се удържат лостовете на икономическата сила (да се избегне прерастването на икономически интереси в политически) и даването на повече свобода на пазарните сили.

Извън реформата има три препятствия пред дългосрочния икономически растеж на Китай.

Последна актуализация: 22:26 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

21
rate up comment 4 rate down comment 15
Императорът
преди 4 години
Сакаманов - островните джадайчета изостанаха технологически - останаха си на нивото на касетофончетата. Иначе си до голяма степен прав, само за бъдещето не знам - изкуствен интелект или връщане към варварство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 7 rate down comment 14
Императорът
преди 4 години
Стояне петров - твоето невежество е направо бездънно. Самият факт, че се доверяваш сляпо на неграмотното бръщолевене и лъготене на министър теменужка, говори ного зле за твоят интелект. Цялото и изказване е като оня виц, че не били компютри, но били компоти.Първо - компанията, дето щяла да ни доставя газ и която министърката обяви за някакъв "лидер" в браншът - е съвсем анонимна и незначителна - с продажби, равни на 1% от продажбите на Shell например. Второ - не е холандска, но е швейцарска. Трето - няма как да ни намали цената, защото тия са прекупвачи. Няма как цените от търговеца да са по-ниски от тия, дето ги предлага директно производителя - защото търговеца иска да спечели и си туря надценка. Четвърто - ВР - дето глyпавата министърка я обяви за "базирана в САЩ) е британска. Пето - и ВР няма да ни доставя "американски" газ, но ще ни доставя азерски от находището край Каспийско море, чиято концесия държи. Въобще във всичко, което надрънка министърката, човек трябва със свещ да търси, за да се опита да намери поне нещо, което да е отчасти вярно. Самият факт, че индиректно я цитиращ, показва само собственото ти невежество.На въпросът - аз съм за диверсификацията, която ни предлага ВР, но въпросът е, че тя е временно решение - находищата в Азърбайджан са незначителни пред тия на Газпром... е, ако азерската газчица тече само към сравнително ограничен район в южна Европа, става за диверсификация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 14 rate down comment 2
Sakamano
преди 4 години
Тази дискусия ме връща назад във времето на Японското икономическо чудо, когато много анализатори бяха убедени, че това ще бъде новата глобална суперсила. А аз поне не знам да има по-големи расисти от японците. Но какво се случи в действителност - потенциалът за растеж в един момент се изчерпи и последваха десетилетия на застой. Това е универсално правило - когато си млад растеш, но след време растежът спира. И започваш да страдаш от болестите на големите. А колкото до следващият господар на планетата - това ще е изкуственият интелект.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 9 rate down comment 0
Pyramid
преди 4 години
Да СИ Суперсила и да злоупотребяваш с това, едновременно, НЕ Е задължително. Далеч не е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 7
ivailojelyazkov
преди 4 години
Алекс Дудов ( telegram messenger) защо избяга от *** - Нигерията със сняг? А?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 18 rate down comment 11
Стоян Петров
преди 4 години
За мирогледа им си прав. Изцяло расистки. За тях хората са китайци и некитайци(изгои).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 22 rate down comment 27
ABBA
преди 4 години
Споко, чиповете на руските ракети не са китайски.Просто под 60 нанометра технология стават много уязвими на радиация при евентуална война и много лесно се забиват/бъгват от средствата на РЕБ (радиоелектронна борба).Пентиум (Intel SPU) идва от руснака Пинтковски, който знаейки архитектурата на руските военни процесори пресъздал в Интел каквото знае, но пак неговият процесор тогава не е превъзхождал по производителност руският. Въобще на запад имаше суперпропаганда за западните успехи, а руснаците се криеха под похлупака на секретността (така в момента се държи само израелската армия - защо ли?).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 22 rate down comment 8
Solar Power
преди 4 години
Grosss: Ако Китай разпродаде доларите ще вкара нитро в американската икономика :) Отделно от това какво ще купи с 1 трилион долара ? Само не казвай евро ! Защото половината ни стоки ще станат неконкурентни. А юани няма да купи със сигурност защото ги държи евтини от години. Иска се "пипе" за тези неща е не да бръщолевиш готови работи. Америка иска евтин долар но не и дават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 32 rate down comment 18
Стоян Петров
преди 4 години
Каквото и да пишете накрая ще се окаже, че "скъпата" американска газ е по-евтина от "евтината" руска. PS Извинявам се че визирам една банална тема, но примера е от вчера и затова го използвам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 38 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 4 години
Не си наясно, не давай съвети. Русия нали "разпродаде" нейните, е и? След като нещо се продава, значи има купувач. Да продадеш вървежна стока за малко пари......не се иска много акъл. Китайците не са тъ.пи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още