IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Регресивна ли е данъчната система в САЩ?

За първи път през последните сто години работническата класа плаща по-високи данъчни ставки от милиардерите

16:00 | 06.11.19 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: gettyimages</em></p>

Снимка: gettyimages

Саез и Зукман също така старателно проследяват данъчните нива възможно най-назад във времето - в някои случаи чак до 1913 г., когато 16-ата поправка разрешава федералния данък върху доходите. Тези усилия установяват, че средната данъчна ставка (данъците като процент от доходите) върху най-богатите 0,1% от населението е нараснала от около 19% през 1913 г. до средно 53% между 1930 и 1974 г. Може да го наречете „Епоха на прогресивността“. След това обаче политиката се обръща и данъчната ставка върху горните 0,1% сега е спаднала до около 31%.

За най-богатите 400 човека по доходи, чиито данъци могат да бъдат проследени едва до 1960 г., спадът е същинска имплозия: от 56% през 1960 г. до 23% днес. Вследствие на това американците от работническата класа плащат на бирника малко по-голям дял от доходите си (около 25%), отколкото най-богатите 400, които печелят средно повече от 450 милиона долара годишно. Това струва ли ви се справедливо?

Как се случи това? Саез и Зукман установяват, че най-големият двигател е сривът на корпоративния данък като източник на приходи, последван от почти отмирането на данъка върху недвижимото имущество. И двете бяха политически избори.

Когато съпоставим данните за неравенството с данните за данъците, резултатът не е приятен. От около 1980 г. пазарът раздава все по-неравни награди под формата на доходи преди данъци. Тази тенденция към по-голямо неравенство не е само американска - неравенството се е повишило в повечето развити пазарни икономики. Но вместо да смекчи тази тенденция, като се направи данъчната система по-прогресивна, политическата система на Америка направи точно обратното. Настоящата епоха на неравенство е също епоха на регресивност.

Вероятно можем да извиним Роналд Рейгън, който не би могъл да знае по време на съкращаването на данъците през 1981 г., че пазарът ще произведе повече неравенство в следващите десетилетия. Но по време на намаленията на данъците от 2001 и 2003 г. екипът на Джордж Буш-младши със сигурност знаеше това. А през 2017 г., когато Доналд Тръмп заби последния пирон на данъчната регресивност в ковчега на неравенството, почти всеки разумен американец бе наясно, че неравенството е на, или близо до, исторически връх.

Тъй като се намираме във футболния сезон, вероятно би трябвало да наречем тези данъчни промени „ненужна грубост“. На терена реферът би надул свирката и санкционирал нарушителите с 15 ярда. Но политическата ни система изглежда не налага такива наказания. Това е просто тъжно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:07 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

19
rate up comment 1 rate down comment 1
Бидонойл
преди 4 години
За най-едрия бизнес вече казах в предишен пост - ако искате го бесете и колете. Той е раковото образувание на капитализма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 0
Mit1
преди 4 години
Това описание за бизнеса и държавата, което си дал го подкрепям. НО, има едно голямо НО. То важи за определен бизнес - най-вече малък и среден. При големия бизнес нещата се обръщат. Също така не важи за покровителствения бизнес (независимо дали е малък, среден или голям). Покровителствения бизнес е този, зад който седят политици, кметове, разни лобиращи кръгове и т.н. Този бизнес с лекота печели пари, поръчки, взима най-апетитните места, независимо дали става дума за строителство, туризъм, търговия и т.н. На този бизнес изобщо не му пречи, това че плаща данъци и осигуровки, ако ще и да са огромни. Всичко това е поради простата причина, че *** огромни пари с лекота.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 2
Бидонойл
преди 4 години
Явно емоциите ти пречат да мислиш логично. В действителност е точно обратното. Държавата краде от бизнеса. Ако бизнеса го нямаше, единствения начин по който държавата би могла да се финансира е като си продава ресурсите. Бизнесът е този, който създава добавената стойност, с което прави държавата по-богата, той е който храни мнозинството от гражданите, всъщност той храни всички. А за благодарност му конфискуват по-голяма част от печалбата под формата на данък и на всичко отгоре го карат да се чувства гузен за всичко което е постигнал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 4 години
добре малко съм объркал цифрите, но не с много ето виж това за 2017Било Бермуда, а не Бахамите :) води САЩ (Вероятно от Делауер)https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Top_10_partners_for_flows_of_extra-EU_foreign_direct_investment,_EU-28,_2017_(billion_EUR)_GL2019.pnghttps://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/9/96/Extra-EU_foreign_direct_investment_positions%2C_by_partner%2C_EU-28%2C_2017_%28%25_of_extra-EU_total%29_GL2019.pngИ питам следния въпрос, ква част от световните инвестиции идват от такива места. Това са пари без произход ... откраднати от нас!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 4 години
стига си писал глууупости... само ще цитирам един факт от официалната статистика, около 50% от чуждите инвестиции в ЕС идват от Бахамите! На това ли му викаш по-слаба иконимически държава ??? За мен си е престъпление от всякъде!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 0
Mit1
преди 4 години
Нещо мисля, че се обърка в твоя въпрос. Тук не говорим за икономически слаби държави, а за силни или над средното равнище такива, които предлагат "данъчен рай" за богаташи от всякакъв тип - от бизнесмени, до политици, спортисти, актьори и т.н. Това са Ireland, Singapore, Netherlands, Luxembourg, Liechtenstein, Bermuda, Gibraltar, Cayman Islands, Taiwan, Hong Kong, Malta, Cyprus, Bahamas и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 7
Бидонойл
преди 4 години
Ако икономически по-слабите държави започнат да въвеждат същите данъци като богатите, те завинаги ще си останат бедни. Какво му е справедливото на това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 1
Mit1
преди 4 години
Напълно съм съгласен с твърдението, че ако някой иска да почне да търси някаква справедливост на тази тема, то трябва да почне от така наречените страни данъчен рай. Това нещо е абсолютно незаконно (независимо, че в момента е обвързано с някакви уж закони), несправедливо и очевидно дразнещо всичко нормални хора. Нямам обаче никаква представа кой може да подхване сериозно тази задача като всички богати и с власт са в кюпа. Разследващата журналистика вече го направи на няколко пъти, но до къде се стигна, май не много далече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 3
khao
преди 4 години
щом го решава съда, значи можеш спокойно и с чиста съвест да ходиш и да шиеш деца в тайланд!... но за мен си оставаш престъпник и изверг!дано ми разбра примера който не иска да те обиди,а да почнеш да мислиш с тая глАва!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 5
khao
преди 4 години
днес пак бах майканти на околовръсното , хаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още