IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай осъзна реалността в търговския спор със САЩ

Митата на Тръмп се оказаха ефективно оръжие и Пекин трябваше да отстъпи, след като икономическият му растеж се забави

12:33 | 16.01.20 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Тръмп осъзна, че единственият начин да се направи търговията между САЩ и Китай честна, е да се принуди Пекин да преговаря. Налагайки строги мита, президентът сложи край на отстъпките. В процеса американските избиратели се обърнаха срещу Пекин. В същото време администрацията постигна двустранни търговски сделки с Япония и Южна Корея, заедно със споразумението между САЩ, Мексико и Канада (USMCA). Китай видя икономическата сила на Америка и готовността на сегашната администрация да я отстоява.

Въпреки че търговският дефицит на САЩ с Китай нарасна през първите две години от президентството на Тръмп, той се сви през 2019 г. През изминалия ноември американският дефицит в глобалната търговия достигна най-ниската си точка от 2016 г., обусловен от значителни подобрения в търговския баланс с Китай. Само през него месец дефицитът с Китай се сви с 2,2 милиарда долара след увеличение на износа с 1,4 милиарда долара и намаление на вноса с 800 милиона долара. Тези цифри ще помогнат за ръста на брутния вътрешен продукт през четвъртото тримесечие на миналата година.

В момента тече изнасяне на производството от Китай, тъй като компаниите пренасочват своите фабрики към други страни с ниска разходи. Сред тях са големи американски технологични компании - HP, Dell и Microsoft - както и големи търговци на дребно, като Nike. След като веднъж бизнесът понесе еднократните разходи от преместването на веригата на доставки извън Китай, той едва ли ще се върне. Главните изпълнителни директори на компании, които са едни от най-големите преки инвеститори в Китай, ни казаха, че променят своята оценка на риска за страната. Те дадоха да се разбере, че допълнителните инвестиции в Китай не стоят на дневен ред.

След като поддържаха твърда позиция в продължение на години, преговарящите от страна на Китай сега отстъпват пред реалността. Според Службата на търговския представител на САЩ, Пекин се е съгласил на "структурни реформи и други промени" в областта на "интелектуалната собственост, трансфера на технологии, селското стопанство, финансовите услуги и валутния режим", като част от първата фаза на сделката.

В допълнение Китай обеща да увеличи покупките си на американски износ с поне 200 милиарда долара през следващите две години, което още повече ще свие търговската пропаст в двустранния стокообмен и ще подобри перспективите за американските фермери, които понесоха основната тежест на търговската война.

Пекин ограбваше САЩ години наред, докато правителството гледаше безпомощно. Дълго критикуваните политики на Тръмп направиха много, за да гарантират, че Америка никога повече няма да пълзи в краката на Китайската комунистическа партия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:15 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 21 rate down comment 1
deaf
преди 4 години
А тази статия вече е нещо друго...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 55 rate down comment 16
Hahoto
преди 4 години
Това си е направо предизборен пасквил! Мъка!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още