IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Коронавирусът не е шанс за изпускане не само за автократите

Лидери от цял свят приеха извънредни закони, които не е ясно дали някога ще отменят

08:15 | 01.04.20 г. 12
Автор - снимка
Създател
<p>
	Виктор Орбан демонстрира задоволство напоследък. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Виктор Орбан демонстрира задоволство напоследък. Снимка: Bloomberg

„Проектозаконът е обезпокоителен“, коментира Даниел Карсай, адвокат в Будапеща, според когото новото законодателство е породило „голям страх“ сред унгарците, че „управлението на Орбан ще се превърне в истинска диктатура“. "Няма достатъчно доверие в правителството в това отношение", констатира Карсай.

Други сочат практиката на правителството да удължава извънредното законодателство дълго след края на кризата. Един такъв указ, издаден в разгара на миграционната криза в Европа преди пет години, все още е в сила.

Стабилните демокрации обаче също използват пандемията за разширяване на властта си.

Великобритания има дълга демократична история и утвърдени демократични обичаи. Въпреки това законопроектът за коронавируса, който беше прокаран през парламента с бясна скорост, дава на министерствата правомощия да задържат и изолират хора за неопределено време, да забраняват публични събития, включително протести, и да затварят пристанища и летища, при малък контрол върху прилагането.

Представяйки законопроекта в парламента, здравният секретар Мат Ханкок го нарече „отклонение от начина, по който правим нещата в мирно време“. Той каза, че мерките ще бъдат „изрично временни и пропорционални на заплахата, пред която сме изправени“.

Но някои от разпоредбите - наречени правомощия в стил Хенри VIII по името прословутия монарх от 16 век - ще дадат на правителството безнадзорен контрол. Законодателството дава широки правомощия на граничните служби и полицията, което може да доведе до безсрочно задържане и засилване на политиката на „враждебна среда“ спрямо имигрантите, казват критиците.

„Всяка клауза можеше да предизвика месеци на дебати, а вместо това всичко се обсъжда за няколко дни“, посочва Адъм Уагнър, адвокат, който съветва парламентарната комисия по правата на човека.

„Всички се опитват просто да го изчетат, да не говорим да го разискват уместно“, казва той за законодателството, което се простира на 340 страници.

„Това са умопомрачителни права, които нямаше как да си представим досега в мирно време“, казва Силки Карло, директор на групата за права Big Brother Watch. Тя нарече мерките „драконовски“.

Карло се опасява, че Великобритания ще „преминава от криза в криза, от една здравна паника към друга и накрая ще открие, че гражданите й са загубили.“ „Рискуваме лесно да се окажем в постоянно състояние на извънредно положение“, изтъква тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
mrynmryn
преди 4 години
В САЩ има безумни закони останали от преди 100-200 години, които не са отменени, но рядко или изобщо не се прилагат, вероятно това ще стане и тук.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 0
dr.5rov
преди 4 години
Да, все по-често ще се обсъжда тази страна на кризата. Сега, освен здравната, се коментира основно икономическата страна на кризата. Въпросът в какви общества ще еволюират отделните старни в света след кризта, в това число и начина им на управление все още е далече от вниманието. А там са заложени бъдещите конфликти, с които ще живеят хората след година две. Няма съмнение, че почти във всички страни, отделните автократично настроени групи ще се опитат да задържат изключителните права, които са придобили. Световният опит показва това. Следователно, чака ни голяма борба в следващите години в много по-остри и безкомпромисни форми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още