IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търпението на Меркел към Путин се изчерпва

Германският канцлер се опита да покаже на Путин колко важно за нея е случващото се с Алексей Навални, но върху руския президент това изглежда нямаше ефект

11:03 | 26.08.20 г. 44
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Докато руският опозиционен лидер Алексей Навални лежи само на няколко минути път от офиса ѝ в Берлин, германският канцлер Ангела Меркел постепенно е започнала да губи търпение към руския президент Владимир Путин, посочва Bloomberg в свой анализ.

Но също така Меркел не знае какво да прави. Тя е подразнена от това, че държавният глава не е показал гъвкавост, посочват двама запознати с нейните позиции източници, пожелали анонимност. За Путин Меркел е връзката със Запада, която предпочита да подбира внимателно езика си.

Израснала в Източна Германия и говореща руски, Меркел се опитва да засили позициите си, за да отвори канал за комуникация с Путин – бивш агент на КГБ, работил в Дрезден преди падането на Берлинската стена през 1989 г.

Но тонът ѝ се промени. По-малко от два часа, след като лекарите в Берлин установиха, че Навални по всяка вероятност е бил отровен, Меркел поиска от Путин пълно и незабавно разследване на събитията.

Скоростта, с която тя е реагирала, посочват източниците, е целяла да изпрати сигнал към Кремъл за това колко сериозно Меркел гледа на въпроса. Той е и на първо място в списъка с причини за германско недоволство, включително убийство посред бял ден в берлински парк миналото лято и кибератака срещу Бундестага от 2015 г.

Ограничено влияние

Но каквото и влияние да е имала Меркел, то изглежда до голяма степен се е изпарило. Колкото и да осъжда анекисрането на Кримския полуостров, това не промени случващото се там, въпреки че Путин бе изключен от Г-8.

Полиция охранява болницата в Берлин, където лекуват Алексей Навални. Снимка: Bloomberg L.P.

И с ангажимента на американския президент Доналд Тръмп с предизборната кампания в САЩ и идването към своя край на управлението на Меркел следващата година, Путин може все по-смело да започне да действа без страх от последствия.

Процесът вече е започнал, говорителят на Кремъл с лекота отхвърли искането на Берлин за разследване с довода, че от такова няма нужда, тъй като тепърва трябва да се установи дали Навални в действителност е бил отровен. Председателят на долната камара на руския парламент Вячеслав Володин пък дори предположи, че цялата случка с опозиционера може да е „провокация на Германия и други членки на ЕС, целяща да създаде още обвинения“ срещу Москва.

Отслабване на влиянието

Винаги ще се връщаме към един и същи въпрос за това какво е необходимо, за да се промени геополитическото уравнение в света. Гражданското недоволство срещу Кремъл в Далечния изток в Русия и бунтове срещу подкрепяния от Путин белоруски лидер Александър Лущашенко може да се окажат някои от необходимите промени.

Според Андрей Кортунов, директор на основания от Кремъл Руски съвет за международни отношения, отравянето на известна опозиционна фигура може да се възприеме от Запада като „знак, че Путин губи контрол върху ситуацията“.

Но ако напрежението достигне своя връх, проекти като „Северен поток-2“, който правителството на Меркел защитава въпреки яростните критики от САЩ и самия ЕС, може да се окажат изложени на риск.

„Това може да промени баланса в ЕС и германците да се окажат принудени да правят отстъпки“, смята Кортунов.

Липса на вяра

Доверието между Меркел и Путин се намира на историческо дъно, а отношенията им продължават да се влошават, откакто Русия анексира Кримския полуостров от Украйна през 2014 г. и заради подкрепата на страната за сепаратистите в Донбас.

През май пък Меркел определи предполагаемото руско участие в кибератаката срещу Бундестага от 2015 г. като „възмутително“. Междувременно германската прокуратура повдигна обвинения за смъртта на грузинския гражданин, който бе убит посред бял ден миналия август. Според обвинението зад убийството стоят руски държавни представители.

Случаят бе фокус на последната среща между Меркел и Путин по време на среща, посветена на ситуацията в Украйна в Париж. Тогава Меркел отново повтори призива си за правна подкрепа от Русия в решаването на казуса и Путин се съгласи. Но, както посочиха германски държавни представители, такава помощ нито е била получена, нито се очаква в скоро време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 4 rate down comment 6
abdul
преди 3 години
зима, зима иде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 8
0pk
преди 3 години
... и ще вземе да си подаде оставката. :DТоя ценен опозиционер трябва да се охранява, няма как. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 6
zelka007
преди 3 години
санкции не , няма да достроят северен пАток и ще намалят наполовина газчицата през северен пАток 1 , ще си построят терминали за втечнен газ и регазификация ... :))) ... а по веригата решетников-кутев-дядя вова ще намалее пАтокът рубли ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 9
дядя Вова
преди 3 години
"Германският канцлер се опита да покаже на Путин колко важно за нея е случващото се с Алексей Навални, но върху руския президент това изглежда нямаше ефект"Ее, да каже:- Моля другарю Тръмп, пък Путин не ми дърпа плитките....И другаря Тръмп ще му дръпне едни санкции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още