IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Великобритания се готви за сблъсък с Китай в Африка

Лондон иска да стимулира търговията и влиянието си след Brexit, но се изправя пред ожесточената конкуренция на Пекин

13:44 | 30.10.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Премиерът на Великобритания Борис Джонсън. Снимка: Simon Dawson/Bloomberg</em></p>

Премиерът на Великобритания Борис Джонсън. Снимка: Simon Dawson/Bloomberg

Африканските държави са нетърпеливи да поемат китайски пари, след като западните държави загубиха интерес през последните десетилетия. „Китайците до голяма степен се възползваха от факта, че Африка отчаяно искаше да инвестира и нямаше достатъчно конкуренция да я финансира“, казва Ник Уесткот, директор на Кралското африканско общество.

Сега това се променя, като ЕС и САЩ настояват да увеличат своето влияние и търговията с континента. Великобритания също се включва. Британската агенция за експортни кредити инвестира повече от 100 млн. британски лири, за да подобри връзката между градовете Бохикон и Параку, засилвайки търговските линии между Бенин и съседните държави. Ползите за Великобритания, както и разширяването на нейната мека сила и пълномощия за развитие, са, че строителната фирма Sogea-Satom UK ще свърши работата, използвайки някои британски материали и услуги, а министрите се надяват двугодишният проект да стимулира износа на Обединеното кралство за Бенин.

„Тази сделка ще донесе значителни ползи за британските строителни износители и доставчици в момент, в който трябва да поддържаме поток от търговия", коментира министърът на износа Греъм Стюарт, когато проектът беше обявен миналото лято. „Това показва, че британският бизнес, с подходящата подкрепа от правителството, може да продължи да изнася навсякъде по света“, допълва той.

Бенин вече е добре култивиран от Китай, който работи с нацията от 1972 г., след като се противопостави на тайванската независимост. Китай инвестира сериозно в инфраструктурни проекти в страната, а с китайски пари бяха построени болница, стадион, център за развитие на търговията и други.

„Привличането на вниманието на ключови чуждестранни инвеститори и официални партньори - като Великобритания и Китай, подчертава доверието и привлекателността ни и по-общо подобрението на бизнес климата в Бенин“, коментира Ромуалд Уадани, министър на икономиката и финансите на Бенин, пред Politico. „Великобритания и Китай са и ще бъдат двама важни партньори, наред с други, за развитието на Бенин“, казва още той.

Уадани допълва, че страната му ще остане политически и икономически автономна, както и че дългът към Китай възлиза на по-малко от 5% от общия публичен дълг в края на 2019 г.

Великобритания - за разлика от САЩ, обаче никога не е заявявала изрично, че Африка е бойно поле в студената война с Китай. Помощникът на държавния секретар на САЩ по въпросите на Африка Тибор Наги заяви пред изслушване в Конгреса през 2019 г., че Вашингтон „въоръжава“ своите африкански посолства, „за да се сблъскат с Китай по цял набор от въпроси, най-вече търговски“.

Уесткот от Кралското африканско общество посочи, че досега Великобритания се е стремила да запази собственото си влияние в Африка, вместо да намали китайското, както и че в бъдеще може да възприеме по-агресивен подход, например опитвайки се да надвиши броя проекти, в които участва. „Ще бъде изключително трудно за Обединеното кралство да съчетае практически усилията на Китай да проникне в Африка, тъй като чистата продажба на ресурсите и конкурентните цени на инфраструктурата на Китай са ненадминати“, допълва Гастон от BFPG.

„Много африкански държави инстинктивно биха предпочели да развият партньорства с Великобритания", казва Гастон. „Трябва само да се уверим, че можем да разработим убедителна и конкурентна оферта“, заключава тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:32 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още